banner110

ENDÜSTRİDE KAZANIM ‘MEMBRAN FİLTRASYONDA’

ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. Ülkü Yetiş, membran filtrasyonun kazanımlarını anlattı. Sürdürülebilir ve ekonomik olarak tanımladığı membran filtrasyonun endüstriyel pek çok avantajı olduğunu belirten Yetiş; “Sanayici bir an evvel membranla tanışmalı” dedi.

ENDÜSTRİDE KAZANIM ‘MEMBRAN FİLTRASYONDA’

ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. Ülkü Yetiş, membran filtrasyonun kazanımlarını anlattı. Sürdürülebilir ve ekonomik olarak tanımladığı membran filtrasyonun endüstriyel pek çok avantajı olduğunu belirten Yetiş; “Sanayici bir an evvel membranla tanışmalı” dedi.

18 Temmuz 2017 Salı 16:28
ENDÜSTRİDE KAZANIM ‘MEMBRAN FİLTRASYONDA’

“MEMBRANLA TANIŞIN”

Proses suyu için ciddi ücretler ödeyen, azımsanmayacak miktarda atık su deşarj eden ve atık sularında geri kazanılabilir maddeler bulunan sanayi tesislerinin, sıvıyı yarı geçirgen bir zar veya katman kullanılarak iki akışkana ayıran teknoloji olarak nitelendirilen ‘membran prosesler’ ile tanışmasını tavsiye eden ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ülkü Yetiş; “Membran prosesler neticesinde yapılacak bertaraflar, sanayici için ciddi bir kazanımdır” diye konuştu.

MEMBRANDA ‘FAYDA’ VAR

Atık suyu konsantre eden, arıtan ve bilişimlerine ayıran membran filtrasyonun sanayiciye pek çok avantaj sunduğunu ifade eden Prof. Dr. Ülkü Yetiş, yöntemin farklı ölçekteki her tesiste uygulanabilirliği olan esnek bir sistem olduğunu vurguladı.  Membran filtrasyonun sürdürülebilir bir arıtma yöntemi olduğunu belirten Yetiş, ekonomik getirisinin de yüksek olduğunun bilgisini verdi.

MEMBRAN FİLTRASYON AŞAMALARI

Membran proseslerinin mikrofiltrasyon, ultrafiltrasyon, nanofiltrasyon ve ters ozmos olarak 4’e ayrıldığını belirten Ülkü Yetiş; “Mikrofiltrasyon aşamasında AKM, yağ emulsiyonları, bakteri ve bulanıklıklar ortadan kaldırılıyor. Ultrafiltrasyon aşamasında ise virüsler, makro moleküller ve proteinler elimine ediliyor. Nanofiltrasyon aşamasında küçük moleküller yer alıyor. Ters ozmos aşamasında kalan iyonlar da arındırılarak temiz su elde edilmiş oluyor” şeklinde konuştu.

“ÇIKIŞ KALİTESİ YÜKSEK”

Membran filtrasyonun, yüksek tıkanma riski bulunan atık sular için uygun olmayacağını dile getiren Prof. Dr. Ülkü Yetiş, ‘membran’ın avantajları hakkında da bilgi verdi. Yetiş; “ Membran filtrasyon, çok çeşitli proseslere uygulanabiliyor. Fiziksel ayırma yapıyor, kimyasal formu değiştirmeden geri kazandırabiliyor. Operasyonel yönü, kompakt tasarımı, diğer arıtma sistemleriyle kolay entegrasyonu sayesinde tercih sebebi olmaktadır” açıklamalarında bulundu. Yetiş, tekli ve çoklu aşamada uygulanabilir olan membran filtrasyonda çıkış suyunun üstün kalitede olduğuna da dikkat çekti.

KONSANTRE BERTARAF YÖNTEMLERİ

Lokasyon, maliyet ve arazi gibi değişkenlere sahip konsantre bertaraf yöntemlerinden bahseden Yetiş; “Derin deniz deşarjı, kanalizasyona deşarj, yüzey sularına deşarj, yeraltına deşarj, buharlaştırma pondları, sulak alanlar, mekanik buharlaştırma ve ters ozmos bu yöntemler arasında yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.

“MEMBRANI DOĞRU SEÇİN”

ODTÜ Çevre Müh. Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Yetiş:

Membran proseslerin tercih edilebilirliği hızla yükselmektedir. Kullanım alanları da genişlediği için sanayi tesislerine maliyet avantajları sunan membrana başvurma oranı artmaktadır. Membran yatırımı yapacaklara birkaç tavsiyem olacak. Membran filtrasyonunda kirlilik ve tıkanma problemleri gözlemlenebiliyor. Bu problemin en aza indirgenmesinin yolu doğru membran seçiminden geçiyor. Membran filtrasyon yatırımı öncesi konsantre yönetimi (deşarjı) konusunda izin ve görüş alınması yüksek ve sürpriz maliyetleri önlemek adına çok önemlidir.

Son Güncelleme: 18.07.2017 17:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turgay Dere 2017-08-01 18:21:36

Çalışmak isteyen var ise birlikte çalışabiliriz. Bu konu uzmanlık alanım olup araştırma ve geliştirme süreçlerinde içinde yaşadığım topluma faydalı olabilecek gayretler sarfetmek isterim. (Turgay Dere) (Adıyaman Üniversitesi akademik personel)