banner110

Çevre bir varoluş mücadelesidir. Topraklarından Ergene Nehri geçen bir yerin milletvekili olduğunuz zaman çevrenin var oluş mücadelesini iliklerinize kadar hissedersiniz. Ergene kaynağından tertemiz başladığı yolculuğuna; Çorlu, Çerkezköy sanayisinin atık suları nedeniyle su sıfatını kaybederek en kirli sınıfta (4. derece kirli su) devam ettiriyor. Ergene Nehrine arama için özel giysili dalgıçlar dahi giremiyor. Son iki senedir nehre düşen insanlarımızın aramaları nehirde yapılamıyor. İşi sualtı araması olan özel dalgıçlar nehir zehir halinde olduğu için giremiyor. Maalesef Ergene’nin kirliliği tüm Trakya’yı olumsuz etkiliyor.

Sanayinin çevre farkındalığı olmadığının en acı coğrafyası Trakya’dır. Ergene Nehri Tekirdağ sınırlarından çıkıp aynı sınırlar içinde kimyasal bir atık nehrine dönüşüyor ve Edirne ile Kırklareli’ni de zehirliyorsa burada farkındalıktan söz etmemiz mümkün değil.

Çevre farkındalığı olmadığı için sanayimiz de kaybediyor. Kendi bölgemden Ergene’den devam edeyim. Ergene’yi kirleten sanayi, bu bölgedeki tarıma dayalı sanayi olanağını da kendi eli ile yok ediyor. Trakya ülkemizin en verimli topraklarının olduğu bir coğrafya. Ergene’nin kirlettiği alan dışında da ülkemizin bir çok ürününün en çok üretildiği yer. Ancak, çıkan söylentiler yüzünden Ergenemizin geçtiği yerlerdeki başta çeltik olmak üzere tarım ürünleri hakettiği yere gelemiyor. Ayçiçek üretiminin en çok yapıldığı yer olan Trakya’mızda yağ sanayinin istenilen düzeyde olduğunu kimse iddia edemez. Bu ürünlerin sanayisinin de oluşması da çevre farkındalığı olmayan sanayiciler yüzünden engelleniyor. Doğa kaybediyor, insan kaybediyor, sanayi de kaybediyor.

Ergene Nehri çevresi Osmanlı Devleti’nin Rumeli’de kurduğu ilk yerleşim yeri, tarihi köprüsü ile turizm potansiyeli çok yüksek bir yerken, sanayi kaynaklı kirlilik nedeniyle bu alandaki potansiyelini harekete geçiremiyor ve bu turizm sanayisinin oluşmasını da engelliyor.

Yine ilimde bir taş ocağı felaketi söz konusu. Keşan İlçemizin Mecidiye Köyü tam bir doğa ve turizm cenneti. Saros Körfezi’nin en güzel deniz kıyılarından olan Mecidiyemize daha önce oldu bitti ile taş ocakları açılmıştı ve bu doğal güzellik alanı bu ocaklardan ciddi zarar görmüştü. Şimdi ise yine sahil şeridinden ormanlık alana iki adet kalker ocağı açılmak isteniyor. Siz dünyanın imrenerek baktığı sahil şeridini yok etmek yerine güzelleştirirseniz ekonominiz çarpan etkisi ile bir çok sektörde kazançlı çıkar. Evet yollar için taşa, kalkere ihtiyaç var ama bunları orman alanından, sahil şeridinden değil, kayalık çorak alanlardan almaları gerekiyor. Böyle olursa hem o bölgenin turizm potansiyelini öldürmezsiniz, hem de tarım bile yapılamayacak çorak, dağlık, kayalık alanları ekonomiye kazandırırsınız. Çevreye duyarlılık ekonomiyi zenginleştiren bir etmendir. 

Örnekler üzerinden anlatmaya devam edelim. Uşak ilimizde dünyanın en büyük ikinci kanyonu var: Ulubey Kanyonu. Uzunluk olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Great (Büyük) Kanyon’dan sonra ikinci olan bu doğa harikası kanyonun tabanından geçen akarsu zehir akıtmaktadır. Uşak sanayisinin kirlettiği Büyük Menderes Irmağı'nın başlıca kollarından olan Banaz çayı ve Ulubey deresi kanyonun turizm potansiyelini düşürmektedir. Dünyanın en büyük ikinci kanyonuna sahibiz ancak sanayinin çevre farkındalığı olmadığı için bu kanyondan geçen akarsular ile kanyonu zehirliyoruz. Böyle bir kanyon nasıl turizm değerini bulabilir ki? ABD’deki Büyük Kanyonu yılda 5 milyon kişi ziyaret ederek burada ciddi bir turizm potansiyeli oluştururken, 2016 rakamlarına göre Ulubey Kanyonu 11 ayda 110 bin ziyaretçiyi ağırlamış. Arada neredeyse 50 kat fark var. Ulubey Kanyonu’na turist gelmesi için kirlenmesinin engellenmesi ve sanayi atıklarından arındırılması gerekiyor. Bu çevre duyarlılığı oluşursa turizm potansiyelinin büyüklüğü ile sadece bu kanyon için bir sanayi üretimi gerçekleştirilebilir. Hediyelik eşya ve yiyecek sektörü için çok uygun olan alan çevre kirliliği nedeniyle bu potansiyelinin kullanamıyor.

Çevre kirlilikleri ülkemizin birçok kalkınma alanını engelliyor. Doğa ve turizm alanlarının kirletilmesi buradan ekonomiye ve doğa- turizm bağlantılı tüm sektörleri olumsuz etkiliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.