Ülkemizde organize sanayi bölgeleri; “Bugünün gereksinimlerini, gelecek kuşakların gereksinimlerini karşılama yeteneğinden ödün vermeden karşılayan kalkınma” olarak tanımlayabileceğimiz, “Sürdürülebilir Kalkınma”da önemli bir rol üstlenmektedir.

Bu çerçevede, sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel olmak üzere üç boyutunu ele aldığımızda OSB’lerimizin bu konulardaki rollerini ne ölçüde oynayabildiklerini de rahatlıkla görebiliriz.

Ekonomik ve sosyal büyüme yarışı içerisinde yerimizi alırken, Sürdürülebilir Kalkınma kavramı çerçevesinde çevre boyutunu geçmiş yıllarda ülke olarak yeterince dikkate almadığımızı söyleyebiliriz. Ancak günümüzde durum değişmekte, kaynakların etkin kullanımı yanında sağlıklı bir çevrede yaşam talebi daha yüksek sesle seslendirilmektedir. Bu talep gerek su, gerekse hava kirliği başta olmak üzere sanayimizin çevre konusundaki yatırımlarının artmasını sağlamaktadır.

Bu genel değerlendirme çerçevesinde Demirtaş Organize Sanayi Bölgemize bakacak olursak; bölgemiz faal 432 firması, 42 bini aşan istihdamı ve 2016 yılında 4,5 milyar dolarlık ihracatın yapıldığı, Bursa ve ülkemizin öncü organize sanayi bölgelerinden birisi konumundadır. DOSAB bu konuma yükselirken, yıllar içerisinde çevre konusunda da büyük yatırımlar yapmıştır.

2007 yılında 15 milyon liralık yatırımla 70 bin metreküp/gün kapasiteli atık su arıtma tesisi devreye alınmıştır. Geçen süreçte arıtma tesisi işletmesi konusunda örnek bir konumda olmuş, bunun için ulusal çapta üç ödül almış, arıtma tesisi elektrik enerjisi desteğinden de yararlanmaktadır.

Bölgemizdeki tekstil yoğunluğu nedeniyle önemli olan çevreci ve sürdürülebilir su yönetimi konusunda 11 milyon lirayı aşan yatırımımızın yanında, kanalizasyon, yağmur suyu alt yapıları ile yeşil alan, çevre düzenlemeleri için de zaman içinde 14 milyon lira düzeyinde yatırım gerçekleştirilmiştir.

2017-2019 yıllarını kapsayan yönetim dönemimizde çevre konusunda oldukça iyi bir noktada olan çıtamızı daha da yükseltmek istiyoruz. Bu noktada, çalışmaları bir süredir devam eden 25 bin metreküplük yeni atık su arıtma tesisimizi devreye alacağız. Son derece modern bir MBR teknolojisine sahip olan bu arıtma tesisi projemiz ihale edilecek durumdadır. Yapım süresi olarak 18 ay öngörülmektedir.

Su konusunda arz güvenliğimizi sağlayacak, aynı zamanda çevresel sorumluluklarımızı hiçbir şekilde aksatmayacak çalışmaların içinde daima olacağız. Bunun için su geri kazanımı için başlatılmış olan ileri arıtma projesini de gündemimizde tutuyoruz. Arıtma yatırımı sonrası hızla devreye alınabilecek şekilde ileri arıtma projesinin alt yapısını oluşturuyoruz. DOSAB, su yönetimi konusunda sürdürülebilir ve çevreci yaklaşımından asla taviz vermeyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78