ÇARPIK SANAYİLEŞMEYE  NEŞTER VURACAK

Sanayicilerin devlet eliyle göstermiş oldukları kolektif çevre bilinci, Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj A.Ş. ile ete kemiğe büründü. Derin Deniz Deşarj Sistemi, bölgeyi atık sudan arındıracak

10 SANAYİ BÖLGESİ

Plansız sanayileşme ve şehirleşmenin kurbanı olan Ergene Havzası, bölgedeki sanayi tesislerinin çabasıyla hayata dönecek. Havza bazlı çözüm uygulaması, Türkiye’de ilk defa Ergene Havzasında hayata geçirilecek. Trakya’nın hayat kaynağı Ergene Nehri'nin kurtarılması için oluşturulan 15 maddelik “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında Islah OSB’ler oluşturularak bölgede sanayileşme kontrol altına alındı. Böylece 9 bin 300 hektar olan sanayi alanları 5 bin 500 hektara düşürülmüş oldu.  Ergene Havzası Koruma Eylem Planı Kapsamında; kendi payına düşen sorumluluğu yerine getirmek için bir araya gelen OSB’ler, “Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj A.Ş”yi kurdu. Çerkezköy, Çorlu Deri, Velimeşe, Veliköy, Kapaklı, Ergene I, Ergene II, Çorlu 1 ve Yalıboyu olmak üzere 9 OSB ile Avrupa Serbest Bölgesinin yer aldığı paydaşlar, temiz çevre için kolları sıvadı. Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vali Mehmet Ceylan, Sanayi Gazetesi’ne bilgi verdi.

PLANSIZ SANAYİLEŞME ETKİSİ

Trakya’nın tarım ve sanayi tesislerinin göbeğinde yer alan Ergene Havzası nasıl kirlendi?

40 yılı aşkın süredir; plansız sanayileşme ve şehirleşme, yetersiz altyapı, tarımda bilinçsiz ve denetimsiz kimyasal kullanımı, evsel ve endüstriyel atık suların arıtılmadan alıcı ortama deşarjı, sanayi suyu temini için yeraltı suyu rezervinin tüketilmesi gibi su kalitesini olumsuz etkileyen faaliyetler sebebiyle, Ergene Havzası’nın yüzeysel su kalitesi bozuldu ve yer altı su seviyesi düştü. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı ile bu sorunların çözümü için temiz üretim tebliği yayımlanarak Türkiye’de ilk defa renk parametresi mevzuata eklendi ve KOI parametresinde sınır değerleri aşağı çekildi.

ATIK SU KANALI GİBİ

Havzayı kurtarmak için alınan önlemler ve bunun maliyeti nedir?

Zirai faaliyetler için kullanılamayan, koku ve görüntüsü ile halk sağlığını tehdit eden, her kontrol parametresi için 4. sınıf, yani “çok kirlenmiş-hiçbir amaç için kullanılamaz” nitelikte su kaynağı olarak tarif edilen Ergene Nehri, evsel ve endüstriyel atık suların taşındığı bir kanal görünümü taşıyordu. Bu nedenle Ergene Havzası’nı kurtarmak için eylem planı oluşturuldu. Devletimiz ilk olarak 3,2 milyar TL’lik yatırım planladı. Ancak mevcut durumda sadece Tekirdağ’daki OSB’ler ve bu OSB’lerin kurdukları şirketimiz tarafından yapılmakta olan çevre yatırımlarının 2,5 milyar TL’yi geçeceği tahmin ediliyor.

İNŞAAT SÜRECİ SÜRÜYOR

Ergene Derin Deniz Deşarj A.Ş’nin görev alanları nelerdir?

Şirketimizin iş alanı; kanalizasyon, tünel, kollektör sistemlerinin ve atık su arıtma tesislerinin inşa edilmesi ve işletilmesidir. Şirketimiz, 6’ sı teknik personel olmak üzere toplam 9 personel ve akademik danışman kadrosuyla, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında, yapımına devam edilen Müşterek Atıksu Arıtma Tesislerinin kontrollük hizmetlerine destek veriyor. Arıtılan atık suların Türkiye ve Avrupa’nın en uzun derin deniz deşarjını sağlayacak, kara ve deniz hatlarının inşaat sürecini ve kontrollüğünü yürütüyor.

5 ATIKSU ARITMA TESİSİ

Tekirdağ ve civarındaki sanayi tesisleri için ortak bir arıtma tesisi yapılacak mı?

Tekirdağ’da dağınık halde bulunan ve Eylem Planı ile OSB statüsü kazanmış Ergene 1, Ergene 2, Muratlı, Velimeşe, Veliköy, Kapaklı, Yalıboyu ve Çorlu 1 OSB’den kaynaklanan endüstriyel atık suların ileri arıtımı için, mevcut durumda yaklaşık binden fazla firmaya ait 200 civarında münferit atık su arıtma tesisinin yerine, devletin sağladığı kredi imkânıyla, işletilmesi ve kontrolü daha kolay 5 adet müşterek atık su arıtma tesisinin inşaat çalışmaları başladı.

Ayrıca hali hazırda çalışan Çerkezköy OSB Atık Su Arıtma Tesisi ve Çorlu Deri OSB Atık Su Arıtma Tesisleri de sistem içerisinde yer alıyor.

ÇEVRE İLE DOST

Proje hayata geçtiğinde çevre kazanımları ne olacak?

Atık su arıtma tesisleri çıkışından itibaren deniz hattı da dahil olmak üzere yaklaşık 70 kilometrelik bir kolektör hattı inşa edeceğiz ve sistem 2019 yılında hayata geçecek. Plandaki eylemlerin gerçekleşmesiyle başta havzaya ismini veren, bölgenin hayat kaynağı olan ve 40 yıldır hoyratça kullanılan Ergene Nehri, “atık su kanalı” vazifesi yapmaktan kurtulacak. Sanayici, ortak olarak kurduğu ve işlettiği arıtma tesisleri ve deşarj hatları sayesinde çevre yatırımlarını daha kolektif yönetebilecek, üretimde yaptığı tasarruflar ile birlikte ciddi kazanç sağlayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.