Yükselen enerji maliyetleri, tasarrufun ve enerji verimliliğinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Sene başından beri özellikle elektrikte yaşanan büyük fiyat artışı, kamunun uzun süredir gündeminde olan enerji verimliliğini KOBİ’lerin ve sanayicinin de odağına taşımaya başladı.

Elektrik faturalarının el yakar hale gelmesiyle, sanayide kullanılan elektrik motorlarında verimliliği yüksek olanların kullanılması, ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlayabilir.

Bu amaçla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı önemli bir proje yürütüyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından desteklenen “Türkiye'de KOBİ'lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi Projesi” kısa adıyla TEVMOT Projesi’nin, Türkiye ekonomisine milyarlarca lira katkı sağlaması bekleniyor.

Azımsanmayacak katkı

Proje, sanayide halen kullanılan elektrik motorlarının verimli olanlarla değiştirilmesini ve piyasaya yeni girecek elektrik motorlarının yüksek verimli olmasını hedefliyor. KOBİ’lerde kullanılan elektrik motorlarında piyasa dönüşümü yoluyla sanayide enerji verimliliği alanında ilave yatırımları teşvik etmeyi amaçlayan TEVMOT Projesi, Türkiye’de yaklaşık 40 bin verimsiz motorun verimli olanlarla değişimini öngörüyor.

Ülkemizde sanayide tüketilen yıllık elektriğin yaklaşık yüzde 72’lik kısmı verimsiz olarak nitelenen 7,5 kilovat ve üzeri AC motorlardan kaynaklanıyor. Verimsiz motorların tamamının yenilenmesi sonucu yıllık yaklaşık 34 milyar kilovat saat elektrik tasarrufu sağlanacağı tahmin ediliyor. Bu da yaklaşık 8,5 milyar liraya karşılık geliyor.

Bakanlık tarafından yapılan mevcut elektrik motorlarındaki enerji verimliliği potansiyeliyle ilgili analize göre, motor dönüşümü için gereken yatırım maliyeti 14,6 milyar lirayı bulacak. Fakat bu yatırımın, sağlanan tasarrufla yaklaşık 21 aylık bir sürede geri döneceği tahmin ediliyor.

Projenin olmazsa olmazı OSB’ler

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, konuyla ilgili farkındalık oluşturmak için uzun süredir paydaşlarla istişare toplantıları yapıyor. Toplantılarda üretilen ortak akıl, özellikle bünyesinde Enerji Yönetimi Birimi (EYB) bulunan OSB müdürlükleri ile yakın iş birliği içerisinde çalışılması ve EYB’lerin kapasitelerinin arttırılması yönünde muhtelif destek faaliyetleri planlanmasını öngörüyor. OSB’lerde kurulacak “pilot tek durak ofisler” aracılığıyla, seçilecek OSB’lerde faaliyet gösteren KOBİ’lerde verimsiz elektrik motorlarının değiştirilmesi için 2019 yılından itibaren aktif çalışmalar yürütülmesi planlanıyor.

Önümüzdeki yıl pilot uygulamasına başlaması amaçlanan projeye, KOBİ’lerin ve OSB yönetimlerinin de fazlasıyla ilgi göstereceğini tahmin etmek zor değil.

Enerji darboğazından çıkmanın en akılcı yolu verimlilikten geçiyor. Verimliliğe yapılacak yatırım, uzun vadede hem sanayiciye hem de Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele çabalarına katkı sağlayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.