Türkiye’de mayıs ayında cari açık 5,45 milyar USD olan piyasa beklentisinin ve bizim beklentimizin üzerinde 5,89 milyar USD olarak açıklandı. Cari açık aylık bazda geçen yılın aynı dönemine göre 516 milyon USD artarken, yıllıklandırılmış bazda cari açık da böylece 57,64 milyar USD olarak gerçekleşti. Ocak-Mayıs 2018 dönemi cari açığı ise 27,72 milyar USD oldu.

Gelen veriler piyasa beklentisi üzerindedir. Cari işlemler açığında, geçen yılın aynı dönemine göre olan artışta dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 678 milyon USD artarak 6,50 milyar USD seviyesine yükselmesi ve birincil gelir dengesi açığının 214 milyon USD artarak 1,16 milyar USD seviyesine yükselmesi etkili olmuştur. Bu dönemde toplam mal ihracatı yıllık bazda yüzde 5 artışla 15,09 milyar USD’ye gelirken, ithalatın 21,59 milyar USD’ye gelerek yüzde 7’lik bir artış oranı yakaladığını gözlemlemekteyiz. Turizm gelirleri destekleyici olmaya devam ediyor, ancak dış ticaret açığı genişlerken diğer kalemlerin telafi edici etkisinin yetersiz kaldığı görülüyor.

Finansman tarafında da zayıflık göze çarpıyor. Kısa vadeli finansman kaynakların toplam finansman kaynakları içindeki ağırlığı artıyor, bu yüzden cari açığın finansmanında çok ideal bir durumdan bahsedilemiyor. Net hata ve noksan kaleminde mayıs ayında 3,38 milyar USD gibi oldukça yüksek bir giriş var, bu hareket büyük oranda yurt içi yerleşiklerin yurt dışı mevduat hareketlerinden kaynaklanmış olabilir. Ancak yılın ilk 5 ayındaki kümüle net hata ve noksan kalemi de 7,11 milyar USD’lik bir girişe işaret ediyor. Bu da finans hesabının neredeyse 3’te biri demek… Mayıs ayında aynı zamanda 2,82 milyar USD’lik oldukça yüksek bir rezerv kullanımı da mevcut görünmektedir.

Cari açıktaki yükselme eğilimi bir süre daha devam edebilir, yılın sonuna doğru ise yavaşlayan nominal GSYH büyümesi çerçevesinde bir miktar gerileme bekleyebiliriz. Cari açığı genel olarak yükselten kalemler olan altın ve enerji ithalatının genel eğilimine devam ettiğini görüyoruz. Altın ithalatı yüksek, enerjideki fiyat etkisi devam ediyor. Bu kalemler dışarıda bırakıldığında ortada kalan çekirdek cari açıkta da bununla beraber bozulma görmekteyiz. Büyümedeki yavaşlama ve talep daralması ikinci yarıda ithalatı biraz yavaşlatabilir. Ancak ihracat tarafında da çok güçlü değiliz. Dolayısıyla cari açık / GSYH oranındaki iyileşme sınırlı kalabilir ve yılı yüzde 6-6,5 gibi bir aralıkta bitirebiliriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.