Türkiye’de ekim ayında cari açık 4,05 milyar USD olan piyasa beklentisinin altında 3,83 milyar USD olarak açıklandı. Cari açık aylık bazda geçen yılın aynı dönemine göre 2,19 milyar USD artarken, yıllıklandırılmış bazda cari açık da böylece 39,27 milyar USD olarak gerçekleşti. Ocak-Ekim 2017 dönemi cari açığı ise 35,29 milyar USD oldu.

Cari işlemler açığında, geçen yılın aynı dönemine göre olan artışta dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 2,80 milyar USD artarak 5,60 milyar USD seviyesine yükselmesi ve birincil gelir dengesi açığının 293 milyon USD artarak 1,07 milyar USD seviyesine yükselmesi etkili olmuştur. Bu dönemde toplam mal ihracatı yıllık bazda yüzde 11 artışla 14,96 milyar USD’ye gelirken, ithalatın 20,55 milyar USD’ye gelerek yüzde 26’lık çok daha yüksek bir artış oranı yakaladığını gözlemlemekteyiz. İthalat faturası üzerinde TL’de meydana gelen değer kaybının ve petrol fiyatlarındaki yükselişin yansımaları görülmektedir. Altın dengesi eylül ayında 505 milyon USD açık verdi, Ocak-Ekim 2017 dönemi altın dengesi ise 7,86 milyar USD’lik açığa işaret etmektedir. Geçen yılın ilk 10 ayında altın kalemi 2,91 milyar USD fazla vermişti. Altın dengesi, aylık bazda Ocak 2017’den beri açık vermektedir.

Hizmetler dengesinde ise, turizm dönemi geride bırakıldığı için gelirlerde görülen yavaşlamanın etkisi görülmektedir. Buna karşılık 10 aylık verilerde iyileşme eğilimin, geçen seneye göre devam etmektedir.

Finansman tarafında net hata noksandan sağlanan 3,80 milyar USD’lilk girişle beraber portföy yatırımları da güçlü seyredince resmi rezervlerde de bir artış meydana gelebilmiştir. Portföy yatırımlarından olan 1,62 milyar USD’lik net girişle beraber doğrudan yatırımlarda da zayıf bir eğilim olmasına rağmen nette artıda olduğu görülmektedir. PY’lerdeki güçlü eğilim yoğun şekilde ekim ayında Eurobond ağırlıklı olarak borç senetlerine olan 1,76 milyar USD’lik giriş kaynaklı. Merkez Bankası, ekim ayında 4,98 milyar USD’lik bir rezerv birikimi yapmış görünmektedir. Diğer yatırımlar, cari açık finansmanına 2,78 milyar USD’lik pozitif katkı verirken, doğrudan yatırımların katkısı ise 614 milyon USD seviyesinde gerçekleşmiştir.

Sonuç olarak; daha önceki öngörülerimize paralel olarak yılın son aylarında yoğun şekilde enerji ithalatında petrol fiyatı kaynaklı görülen artış ve normal ithalatta da oluşan yukarı yönlü baskı ile beraber dış ticaret açığındaki kötüleşme kaynaklı olarak cari açıkta da geçen yıla göre olan artış devam etmektedir. Bu kapsamda yıllık cari açık rakamının 45 milyar USD üzerinde gelmesini öngörebiliriz. Kronik bir sorun olarak, yüksek büyümenin yüksek cari açık ile sağlandığı bu ortamda cari açık/GSYH oranının da yüzde 4 seviyeleri üzerinde olmaya devam etmesini bekliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.