2017yılı ekonomik olarak ülkemiz için çok iyi bir performansla geçmiştir. Tüm engelleme ve dünya konjoktüründeki olumsuzluklara rağmen, ülke olarak son çeyrekte yüzde 11 gibi bir dünya rekoru ile büyüyen ülkemiz; 2017 genelinde yüzde 7,5’luk büyüme ile rekorlar kırmaya devam etmiştir.  İhracatımız 160 milyar dolar sınırında rekorla kapatmıştır 2017 yılını.

Standart&Poors, Fitch, Moody’s gibi kredi derecelendirme kuruluşlarının notları bile çok olumsuz etkilemedi bizleri. Fakat şunu da hesaplamaları gerekir ki artık bu ülkede askeri darbeler ve demokratik olmayan yöntemler çare olamayacaktır. Buna en büyük yanıtı milyonlarca halk sokağa çıkarak vermiştir. En azından halkın tepkisi, yurt dışı piyasalarda bir güven göstergesi olabilmelidir. Artık geçmiş dönemlerde olduğu gibi her terör saldırısı ve isyanda borsa çökmemekte her siyasal sorunun ardından dolar yükselmemektedir. Merkez Bankasının darbe girişiminin ardından finans piyasalarına likidite sorununun yaşanmayacağına dair güvence vermesi de oldukça önemli bir hamledir. Mehmet Şimşek’in yapısal reformlara devam edileceği, cari açık hedefinden vazgeçilmediği, enflasyon-faiz politikalarında da değişiklik olmadığı şeklindeki açıklamaları da piyasalarda güven yaratmıştır. 

Artık Türkiye’nin eski Türkiye olmadığı herkes tarafından anlaşılmıştır. Darbenin getirdiği sosyo-ekonomik sorunlardan güçlenerek çıkmak yine ülkeyi yönetenlerin elindedir. Gerçekten demokrasi için meydanlara inen insanların talepleri dikkate alınır ve her türden görüş ve düşünceye yer verilirse, demokratik devrimlerden vazgeçilmeden ülke yönetilirse belki de 2023 hedeflerine ulaşılması hayal olmayabilir.

"Şu an itibarıyla OVP'de, makro hedeflerimizde herhangi bir değişikliğe gitmiyoruz, gitme gereğini de hissetmiyoruz açıkçası. Büyüme hedefimizi muhafaza ediyoruz ve ekonomimiz üzerinde elbette başlangıçta bir belirsizlik söz konusu oldu ama özellikle bu yılla birlikte normal değerlerine doğru bir yakınsama tüm ekonomik göstergelerde bekliyoruz. Herhangi bir sıkıntı görmüyoruz. Açıkçası hükümetimizin almış olduğu kararlar bunda son derece etkili oldu. Genel hatlarıyla baktığımızda herhangi bir tahribat söz konusu değil, ekonomimiz rayında, yine biz yapısal reformlarımızla devam edeceğiz, herhangi bir sıkıntı söz konusu değil."

Odamız sorumluluk alanı olan Akşehir, Yunak, Tuzlukçu ve Çeltik yöresinde benzer büyüme performansı göstermiştir. Akşehir OSB tüm parselleri dolmuştur. Gerek GSYİH’ya gerekse ihracata çok önemli katkılar yapmıştır. Akşehir OSB tevsi alanının yatırımcılara tahsisisi konusunda girişimlerimiz devam etmektedir. Akşehir OSB oluşturduğu katma değer ve istihdam etkisi ile benzer OSB’ler arasında örnek gösterilmektedir.

Bizler bu ülkenin yatırımcıları olarak gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Hain girişimin olumsuz etkileri; dünyanın şaşkın bakışları altında, en kısa sürede atlatılmıştır. Birlik ve beraberlik içinde büyük Türkiye hedefine yürümekte kararlıyız. Devletimize, milletimize; üreterek, yatırım yaparak, istihdam sağlayarak hizmet etmeye devam ediyoruz/edeceğiz. Yaşanan her türlü ticari olumsuzlulardan; hem Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ve Akşehir OSB olarak, hem de bir yatırımcı olarak çalışmaya üretmeye tam bir inançla devam ediyoruz.

2018 yılında da ülkemizin rekor büyümeler sergileyeceğine inancımız tamdır.

TOBB odaları olarak; yatırım, istihdam, üretim, ihracat hedeflerimizi artırarak devam ediyoruz. Üyelerimize ucuz “kredi” sağlamak için genel ve yerel çalışmalarımız devam ediyor. İstihdam kampanyasına Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası ve Akşehir OSB olarak tam destek verdik, vermeye devam ediyoruz. 2018’de +2 istihdama da destek vermeye devam edeceğiz.

Yatırım yapan, yapmak isteyen her girişimci baş tacımızdır. Bizler Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi ve Akşehir OSB üyeleri olarak; Cumhurbaşkanımız önderliğindeki devletimize güveniyoruz. Büyük Türkiye hedefini görüyor; dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu yoldan kimse bizi döndüremez…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.