2019 yılının ülke sanayisi bakımından zorlu bir yıl olarak geçeceğini öngörerek, bölgemizin çalışma programı ve bütçesini zaruri ihtiyaçlar ve öncelikli projeler üzerine yapılandırmıştık. 2019 yılı da bu çizgiler içinde gerçekleşiyor. Bölgemizde revize edilmesi ya da ilave edilmesi gereken altyapı çalışmalarını gerçekleştirdik. Verdiğimiz elektrik, doğal gaz, su, atık su, iletişim, ulaşım, çevre gibi temel alanlarda sanayicimize en kaliteli ve verimli hizmetleri sunmaya devam ediyoruz. Bu temel alanlarımız yanında, kendi okulumuz olan Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizi desteklemeye devam ediyoruz. Okulumuzun her yıl artan başarı grafiği bizleri mutlu etmektedir. Bu yıl içinde, İAOSB Sanayicileri & İzmir Üniversiteleri Buluşması’nın dokuzuncusunu, İAOSB AR-GE ve İnovasyon Yarışması’nın üçüncüsünü gerçekleştirdik. Başta OSBDER olmak üzere bulunduğumuz tüm platformlarda OSB’lerin sorunları ve çözüm önerilerimiz hususunda aktif çalışmalar yaptık. Bölge sanayicimizin ihtiyaç duyduğu başta eğitim olmak üzere stratejik alanlarda onlara ekiplerimiz ile destek vermeye devam ettik. 2019 yılının bölgemiz bakımından, planlarımız ve hedeflerimiz bakımından başarılı geçtiğini söylemeliyiz.     

OSB olarak bir istihdam hedefi belirlememiz çok gerçekçi olmaz. Ancak, biz OSB olarak işletmelerimizin dünya ile rekabet edebilir şartlarda üretim yapabilmesi için uygun altyapı ve destek hizmetlerini vermeye çalışıyoruz. Bununla birlikte üretimin ve beraberinde istihdamın artması için ulusal ve küresel iktisadi şartların uygun hale gelmesi önemlidir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki İAOSB sanayicisi, yaşanan zorlu koşullara rağmen üretimini, istihdamını ve sahip olduğu pazarları korumak için canla başla çalışmaktadır.   

Bölgemizden çıkacak ihracatın artması özel koşullara bağlıdır. Ancak biz İAOSB Yönetimi olarak, bölgemizdeki işletmelerin AR-GE ve inovasyon çalışmalarını artırmaları, yüksek teknoloji tabanlı ve katma değeri yüksek ürünlere yönelmeleri konusunda farkındalıklarını arttırarak, firmalarımızı yönlendirmek amacıyla projeler üretmeye devam edeceğiz.

OSB’ler olarak düzenli ve kaliteli hizmet verebilmek için finans kaynaklarına olan ihtiyaçlarımız ortadadır. OSB’lerin düzenli ve sürdürülebilir finansal bir model içine çekilmesi çok önemlidir. Bugün sadece arsa satışı, aidat ve varsa kira gibi gelirlerin OSB’lerde gittikçe büyüyen hizmet yelpazesine yetmesi mümkün değildir. Bu arada, bizler bu kaynakların artırılmasını konuşurken, son çıkan yönetmelik ile arsa fiyatlarının tespiti hususunda getirilen kısıtların da OSB’lerin en önemli gelir kalemini ciddi bir zarar vereceğine inanıyor ve bu konunun Bakanlığımız tarafından tekrar değerlendirilmesini bekliyoruz. Ayrıca, OSB mevzuatı ile OSB’leri ilgilendiren alanlardaki mevzuatın uyumlaştırılması çalışmalarına başlanmasının önemini görmekteyiz. Bu konuda ortak çalışma gruplarının oluşmasını bekliyoruz.  Bir diğer beklentimiz ise, mesleki ve teknik eğitim alanında gayet başarılı okullar çıkaran ve yaşatan OSB’lerdeki bu modelin, ülkemizdeki uygulamalarının artması için gerekli finansal ve yönetsel ortamın güçlendirilmesidir.

Büyüme ve kalkınmanın ancak üreten ve istihdam yaratan bir üretim modeli ile olacağı artık tartışılmaz bir gerçek olarak ortadadır. Sanayiciler her zaman ve her ortamda olduğu gibi Türkiye için gereken fedakârlıklarda bulunmakta ve görevini yerine getirmektedir. Bu zorlu şartlarda beklentimiz; gerçekleştirilecek yapısal değişimler ile yolumuzun açılmasıdır. Tüm sanayici dostlarımı bugüne kadar verdikleri mücadele için kutlarken, ülkemizin geleceğinin sigortası olmaya devam edeceklerine olan inancımı tekrarlamak isterim. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.