banner89
 

Dünya ekonomisinde 2015 ve 2016 yıllarının ilk yarılarında önemli belirsizlikler ve dalgalanmalar yaşandı. Buna karşın açıklanan ilk veriler dünya ekonomisinin 2017 yılına iyi başladığını gösteriyor. 

Reel kesimin büyümesinde toparlanma gözleniyor… 2017 yılının ilk ayında dünya ekonomisinde reel kesime ilişkin ilk veriler oldukça olumlu geldi. Son yıllarda ilk aylar içinde görülen beklentilerdeki bozulma da 2017 yılında yaşanmıyor. Reel sektör için önemli bir göster olan PMI verileri tüm ülkelerde rekor seviyelere çıktı. PMI verileri imalat sanayinde ve hizmetler sektöründe siparişlerin arttığına ve işlerin genişlediğine işaret ediyor. 

Öncü göstergelerde iyileşme işaret ediliyor. OECD çok sayıda ülke için her ay ekonomik göstergelerden oluşan öncü endeks açıklıyor. Öncü endeksler uzun süredir zayıf seyrediyordu. OECD öncü göstergeleri Aralık ve Ocak aylarında hemen tüm önemli ülkelerde pozitife dönmüş olup genele yayılan bir iyileşmeye işaret etmektedir. 

Mali piyasalar sakin. 2015 ve 2016 yıllarının ilk aylarında küresel mali piyasalarda önemli dalgalanmalar yaşanmıştı. Geçen yıl FED faiz artışı korkusu ve Çin’de yavaşlama endişesi ile mali piyasalarda sert dalgalanmalar olmuştu. Küresel mali piyasalar 2017 yılına ise oldukça sakin başladı. FED faiz artışı beklentileri daha makul karşılanıyor. Buna bağlı sert sermaye kaçışları olmuyor. Para birimleri arasındaki dalgalanmalar da azaldı. 

Dünya ticaretinde de büyüme işaretleri alınıyor… Dünya Ticaret Örgütü tarafından Aralık ayında açıklanan öncü göstergelere göre küresel ölçekte ithalat siparişleri artış göstermektedir. Bu doğrultuda küresel ticarette de iki yılın ardından yeniden büyüme işaretleri alınmaktadır.

Dünya ekonomisindeki gelişmelere kısaca göz attıktan sonra ulusal düzeydeki gelişmelere birlikte bakalım:

Turizm gelirlerinin azalması ve başarısız darbe girişiminin tüketici ve reel sektör güvenini düşürmesi, Türkiye’nin büyüme hızını yavaşlattı ve 2015 yılında gerçekleşen yüzde 6,1’den 2016 yılında tahmini yüzde 2,1’e indirdi.

Fakat yazımızın ilk bölümünde de görüldüğü üzere Türkiye’nin ekonomide normalleşmesi için küresel ekonomik koşullar 2017 yılına oldukça olumlu başladı. 

Özellikle yıl sonunda Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) tarafından açıklanan reform paketlerinin hızla hayata geçirilmesi ve milli istihdam seferberliğinin başlatılmasıyla açıklanan verilerin düşüncelerimizi destekleyeceği nitelikte olması bizleri son derece mutlu etti. 

2017 yılında önceliğin imalat sanayiine verilmesi kalkınmada sağlam temeller atılmasının önünü açacaktır. Bu doğrultuda beklenti özel sektör yatırımlarının yüzde 38.6'sını imalat sanayi yatırımları oluşturmasıdır. Kapasite kullanım oranlarının da yukarı yönlü seyri sektör açısından olumlu olarak nitelendirilebilir.

Son olarak, 2017 yılında büyümenin sürükleyici etkenlerinin büyük ölçüde kamu harcamaları ve net ihracat, daha küçük ölçüde ise özel tüketim ve yatırımlar olmasını bekliyoruz. Avrupa Birliği’nde güçlenen büyümenin ihracatın artmasına yardımcı olurken, Rusya ile iyileşen ilişkilerin turizme katkısının olacağını bekliyoruz. 

İhracatın ve sanayi sektörünün en hızlı büyüdüğü kentlerden olan Kocaeli’nin ise, Türkiye’nin ihracat pastasından alacağı dilimin büyüyeceğini belirtmek istiyoruz. Makine, otomotiv, kimya gibi sektörleriyle katma değer liginde üst sıralara oynayan kentimiz, Türkiye’nin dünya ihracatındaki ağırlığını ve prestijini yükseltecek, en güçlü yatırımları bünyesinde geliştirmeye devam edecektir. 

 

Kaynak: Dünya Bankası Tahminleri, TÜİK, Hazine Müsteşarlığı, TCMBAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.