banner89Sanayi bölgeleri ülke kalkınması ve bölgesel kalkınmada başrol sahibidir diyebiliriz. Ekonomiden istihdama, teknolojiden yerli üretime kadar birçok konuda fayda sağlayan güçlü bir kalkınma aracıdır.

Biz Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, şehrimizin bir başkente yakışır şekilde, her konuda lider ve öncü olmasını arzu ediyoruz. Bu sebeple, gerçekleştirdiğimiz projelerle dünya ya örnek oluyor, Ankara'yı yaşanabilir bir marka şehir haline getirmek için çaba harcıyoruz.

Başkent'te özellikle istihdama katkı sağlamak amacıyla 22 yıl önce BELMEK’leri, 18 yıl önce de BELTEK meslek edindirme kurslarını açtık. Bu vesileyle yüz binlerce kişiyi meslek sahibi yaptık.

Son 5 yılda ise Başkent sınırlarında bulunan 11 OSB  ile 15 sanayi sitesine de toplam 484 milyon 600 bin TL’lik altyapı ve üstyapı yatırımı yaparak, hem Başkent sanayisinin gelişimine hem de istihdama büyük katkı sağladık.

2011 yılında OSB’lerle bir protokol imzaladık. Bu protokolde aylık 3 milyon TL'lik yatırım sözü yer almasına karşın, biz bu rakamı ortalama aylık 8 milyon TL’ye çıkardık. Yani sözümüzde durmakla kalmayıp, sözümüzün üstünde bir rakamla yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Bu sayede Ankara sanayisinin gelişimi için vaat ettiğimizin kat be kat üzerinde yatırım gerçekleştirmiş olduk. Ayrıca Başkent’te işsizliğin önüne geçilebilmek adına istihdam rakamlarına da büyük katkı sağladık.

Sadece 2016’da 51 milyon TL’lik yatırım desteği
Sanayi bölgelerimize yatırım ve destek bizim için her zaman öncelikli konular arasında  yer aldı. Özellikle de son 5 yılda yaptığımız yatırımlarla, sanayi bölgelerine büyük destek sağladık. Sadece 2016 yılında sanayi bölgelerine yaklaşık 300 bin ton asfalt serimi, 53 kilometre yeni yol ve 64 kilometre malzemeli bakım çalışması yaptık.

Bunların yanı sıra 22 bin 726 metrekare tretuvar, 15 bin 718 metre bordür, 10 bin adet de bariyer döşeyerek, böylelikle geçen yıl sanayi bölgelerine 51 milyon 403 bin TL yatırım gerçekleştirmiş olduk.

Biliyoruz ki sanayi bölgeleri her anlamda kalkınma desteği sağlamasının  yanı sıra, bulunduğu şehir ve bölgeye hem ekonomik hem de sosyal yönden fayda sağlar. Biz Ankara'da bunun olumlu sonuçlarına, olumlu getirilerine şahit olduk.

Aylık hedef 3 milyondu; biz 8 milyon TL’lik yatırım yaptık
Daha önce çıkan OSB Kanunu nedeniyle belediye yetkilerinin bir kısmı OSB’lere devredilmişti. Bu yüzden de OSB’lerdeki bazı işler duraksamaya başlamıştı. Biz de Başkent sanayisinin gelişimine ve Ankara’daki istihdama katkı sağlamak amacıyla OSB’lerle bir araya gelerek bir protokol imzaladık. Protokolde, bünyelerinde sağlayacakları istihdama karşılık, aylık 3 milyon TL’lik yatırım yapmayı kararlaştırdık.

Aslında bizim 5 yılda yapmayı vaat ettiğimiz rakam 180 milyon TL. Ancak biz Başkent sanayisi için vaat ettiğimizin çok üzerinde bir yatırıma imza atarak, bu rakamı 485 milyon TL gibi bir yatırım ile taçlandırdık.

Hem istihdam, hem destek
Yıllardır Ankara’nın sanayi kenti olması için çalışıyoruz. OSB’lerin üzerinden büyük bir yük aldığımıza inanıyorum. Bundan sonra da bu yatırım desteğimiz devam edecek. Ama karşılığında sanayicilerden de bol bol istihdam istiyorum. Ara eleman yetiştirme sorunumuz yok.

Yakın zaman içerisinde Başkent OSB'ye bir ziyarette bulundum. Orada da söylediğim gibi, sanayicilerimizin her türlü ara eleman talebini,  Gazi Üniversitesi ile işbirliği içerisinde yürüttüğümüz BELTEK kurslarımızda karşılarız. İstedikleri branşı söylesinler, yetiştirelim. Bakın son 5 yılda OSB'lere yapılan yatırımları kalem kalem sayarsak, karşımıza müthiş rakamlar çıkıyor. 2 milyon 218 bin ton asfalt serimi, 448 kilometre yeni yol açımı, 490 kilometre malzemeli bakım, 322 bin metrekareyi aşkın tretuvar çalışması, 220 bin metre bordür, 11 bin metreyi aşkın bariyer ayrıca 4 köprü ve 1 viyadük yapımıyla her türlü desteği, konforu sağladık.

İnşallah yatırımlarımız, desteğimiz her daim devam edecek ve ekonomiye, istihdama, üretime katkı sağlayarak birlikte Başkentimizin gelişimine katkı sağlayacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.