Bitcoin, 2008 yılında yaşanan küresel finansal krizin hemen ardından, geleneksel sistemin dışında güvenli bir ödeme sistemi olarak ortaya çıkmıştı. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin arkasındaki temel teknoloji olan blockchain, geçen 10 yılı aşkın sürenin ardından bireyler, topluluklar ve işletmeler arasında, kimlik denetiminden bağımsız olmasına rağmen güvenli, uluslararası geçerliliği olan hızlı bir platform olarak yaygınlaştı.

Blockchain teknolojisi, kişi ve işletmelerin herhangi bir merkezi kuruma ihtiyaç duymadan ve sistemin kendisinin güvenliği garantilediği bir ortamda değer yaratmasına, takas ve ticaret yapmasına imkân tanır. Blockchain teknolojisi, bankacılık ve finans sistemlerinin odak noktası olduğu gibi, dijital kimlik yönetiminden, sigortacılığa, oy kullanma sistemlerinden, tedarik sistemine, kamu ve sağlık kayıtları ve ihalelerden, askeri emir komuta zincirlerine kadar farklı kullanım ve uygulama alanları ile dikkat çekiyor.

Öngörülere göre, bu yıl dünyanın en büyük 2 bin şirketinin yüzde 25’inden fazlası, blockchain teknolojilerine yatırım yapmış olacak. 2020 yılına kadar, dünya genelindeki üst düzey işlem bankalarının yüzde 25’i, imalatçıların ve perakendecilerin yaklaşık yüzde 30’u, sağlık kuruluşlarının yüzde 20’sinin, hizmetlerinde blockchain teknolojilerinden faydalanması bekleniyor. 2021 itibariyle, açık ağlardaki kaynaklardan elde edilen verilerin yüzde 20’si, halka açık bir blockchain ağına kaydedilecek ve bu kayıtları doğrulama üzere uygulamalar geliştirilecek. 2022 yılında ise, bir milyardan fazla insanın verisinin bir blok zincir ağında yer alması beklenmektedir.

Blockchain enerji sektöründe sınırsız fırsatlar yaratıyor.

Blockchain, enerji sektöründe verilerin kaydı ile güvenliğinin artırılması, akıllı kontratlar ve üçüncü taraflara ihtiyaç duyulmayan iş modellerinin geliştirilmesi gibi konularda yüksek bir potansiyel sunuyor. Gelecekte özellikle elektriğin tedariki, üretimi ve dağıtım alanlarında bir çok uygulama ile birlikte, akıllı sayaç, akıllı ev cihazları uygulamaları, varlıkların, işlemlerin ve ödemelerin doğrulanması / kontrol edilmesi, karbondioksit sertifikaları gibi konularda blockchain kullanımı mümkün olabilecektir.

Elektrik tedariki, üretimi ve dağıtımı alanlarında, blockchain teknolojisini test etmek üzere birçok fırsat bulunuyor. Elektrifikasyon, enerji hatlarının kurulumu, üretimi ve dağıtımı ile ilişkili maliyetlerin hem fiziksel hem de finansal zorluklarla dolu olmuş olması, blockchain faydalarının rasyonalize edileceği bir alanı işaret ediyor. Diğer yandan, yeşil ve yenilenebilir enerji kullanımlarının bir sistem güncellemesi gerektirmesi de blockchain teknolojisinin hareket alanlarından biri. Mevcut elektrik dağıtım sisteminde, elektrik üretim santralinden kullanım noktası olan ev ve iş yerlerine tek yönlü ulaşım hedeflenmiştir. Enerji depolamadan farklı olarak, elektrik üretildiği anda tüketilmelidir; bu sebeple üretilen elektrik direkt olarak iletim ve dağıtım hatlarına gönderilmektedir. Blockchain bu noktada, yenilenebilir enerji paylaşım çözümlerini kolaylaştıran, elektrikli araçların ve IoT uygulamalarının girdilerini de barındıran bir köprü olma yeteneğine sahiptir.

Blockchain teknolojisi tüketici alışkanlıklarını nasıl değiştirecek?

Blockchain teknolojisi barındıran elektronik ürünler, tüketicilerin kullanım alışkanlıkları üzerinde devrimsel değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Örneğin, geçtiğimiz günlerde elektronik devi Bosch ve Avusturyalı enerji tedarikçisi Wien Energie tarafından sunulan bir buzdolabı, tüketicilerin elektrik tüketimlerini izlemelerine ve kontrol etmelerine olanak tanıyan bir blockchain teknolojisine sahip. Cihaz, yakın gelecekte hane halkının enerji kullanımlarını “güvenli ve şeffaf bir şekilde” kontrol edebileceklerini gösteriyor. Firma yetkilileri bu cihazın, kullanıcının farklı elektrik kaynakları arasında geçiş yapmasına, enerjiyi şeffaf bir şekilde kullanmasına, akıllı sözleşmeleri kullanarak, kullanıcıların enerji piyasasında aktif katılımcı olmasına imkân tanıyacağını belirtiyorlar. Cihaz tarafından kullanılan her kilovat saatlik elektrik için, bir blok zinciri ağında işlem onaylanıyor ve sistem kanıtı sağlanıyor. Bu enerji, komşunun fotovoltaik sisteminden veya bir rüzgâr enerjisi sisteminden sağlanıyor olabilir. Önümüzdeki günlerde kentsel bir blok zinciri alt yapısı kullanarak daha geniş kapsamlı bir deney başlatılacak ve yaklaşık 100 kişilik blok zincir teknolojisi ile akıllı sayaç kullanılarak, elektrik tarifelerini seçebilme üzerinde net sonuçlar incelenecek.

Enerji sektörünün dijital dönüşümünde blockchain, büyük datanın tüm handikaplarını işlevsel birer faydaya dönüştürmenin yanında birçok yaratıcı çözümle hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Dönüşümün öngörülen ivme ile gerçekleşmesi halinde, elektrifikasyon alanında gündemi ve alışkanlıkları kökten değiştirecek çözümler de gecikmeyecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.