banner89
 
Türkiye sanayiinin kalbinde, binlerce yıllık köklü tarihi geçmişi ile var olan kentimiz Kocaeli, her dönemde önemli bir merkez olmuştur. İstanbul’dan sonra gelen ikinci büyük sanayi metropolü olan kentimiz Türk İmalat Sanayi ve ticaret üretimine önemli bir katkı sağlamakta, ülkemizin gelecek hedefleri için itici bir güç görevi görmektedir. Son yıllarda sanayiinin her alanında yaşanan önemli gelişmelerin yansımalarını ilimiz özelinde de görmek, bu itici gücün artarak devam ettiğine şahit olmak oldukça önemlidir. 

Kocaeli açısından bakıldığında sanayiinin bu denli gelişmiş olmasını sağlayan koşulların başında şüphesiz ilimizin coğrafi konumu ve dinamik nüfusu gelmektedir. Ülkemizin ticaret merkezlerine eşit uzaklıkta bulunan ve tıpkı bir kalp gibi onları besleyen bu konuma, kent nüfusumuzun uzun yıllar boyunca sanayi ile iç içe olması önemli bir dinamizm kazandırmıştır. Bu dinamizm, 1,7 milyon nüfuslu bir kentin ülkemiz ihracatının yüzde 12’sini gerçekleştirebilmesini sağlayan en önemli unsurdur.

Tüm bu unsurları göz önünde bulundurmakla beraber, 20. yüzyılın sonlarından itibaren günümüze değin gelişen ve değişen dünya konjonktürünü de dikkate almak elzem hale gelmektedir. Geldiğimiz noktada 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yapmayı hedefleyen bir ülke olarak, katma değeri yüksek ürünlerin üretimi ve geliştirilmesine büyük önem verilmesi gerektiği gerçeği ile karşı karşıyayız. Kocaeli’nin ihracatına bakıldığında yüksek teknoloji ürünleri ve kimya, otomotiv sanayi gibi katma değeri yüksek ürünlerin bulunduğunu görmek sevindirici olmakla beraber yeterli değildir. Bu noktada katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi noktasında da şüphesiz üniversitelere büyük ve önemli görevler düşmektedir.

85 bin öğrencisiyle dev bir eğitim kurumu olan Kocaeli Üniversitesi olarak bu dünya gerçekliğinin hem farkına varan, hem de buna yönelik atılımları yapan bir üniversite olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlimizin en önemli kurumlarından  olan üniversitemizin vizyonunu oluşturup, stratejisini geliştirirken merkeze alınan noktanın; kentimiz ve ülkemize katkı sağlamak olduğu önemli bir gerçekliktir.

Bu doğrultuda katma değeri yüksek ürünlerin üretimi ve geliştirilmesi için üniversitelerin öncelikli olarak sanayii ile etkileşiminin ve iletişiminin arttırılması gerekmektedir. Üniversitelerin bilimi ve teknolojiyi takip etmedeki başarı ve hızının, sanayiinin üretim gücü, kaynakları ile birleştirilmesi şüphesiz ki hızlı kalkınmanın temelini oluşturmaktadır. Bu sorumluluk ve istekle üniversitemiz, hem uluslararasılaşma hem de üniversite-sanayi iş birliğini geliştirmede önemli aşamalar kaydetmiştir. 

Öncelikli olarak bedeli 22,5 milyon TL’yi bulacak şekilde gerçekleştirilmekte olan; 81 Bilimsel Araştırma Projesi, 91 Hızlı Destek projesi, 47 Ar-Ge laboratuvar destekleri, 66 TÜBİTAK projesi, 2 SANTEZ projesi ve 3 AB destekli proje olmak üzere toplam 418 adet proje ile bilginin üretimine katkı sunulmaktadır. Gerçekleştirilen projelerin somut çıktılarının toplum ve sanayii nezdinde kabul görmesi ise önemli bir bileşendir. Projelerin nihayetinde ortaya çıkmış ve çıkacak olan bilimsel verilerin ülkemiz üretimine önemli bir katkı sunacağına inanılmaktadır. Üretilen projelerin uluslararası ölçekte olması ise bir başka dikkate değer konu olarak belirginleşmektedir. 

Bu noktada bilinen bir gerçeğe yeniden değinmek gerekir; yapılan bilimsel faaliyetlerin sanayi ile buluşturulması öncelikli bir konu olarak her zaman gündeme alınmalıdır. Üniversite sanayi işbirliğini geliştirmek maksadıyla yapılan ve ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarını kapsayan protokoller bu buluşmaya aracılık etmektedir. 15’in üzerinde sanayi kuruluşu ile ortaklaşa gerçekleştirilen; eğitim, araştırma ve uygulama protokolleri, üniversite kaynaklı projelerin oluşturulmasına yol gösterici olmakta ve proje çıktılarının ilgili üretim kollarına ulaşmasına öncülük etmektedir. Üniversitemizin artarak devam eden sanayi işbirliğine dinamizm katmak 500 milyar TL’lik ihracat hedefine ulaşılmasında önemli bir rol oynayacaktır. Bilimsel araştırmaların, patentlerin, teknopark uygulamalarının, gerçekleştirilen protokollerin arttırılması, üretmiş olduğumuz bilginin ürün ve hizmete dönüşerek katma değere katkı sunması ülkemizi her anlamda ön plana çıkartacak ve güçlendirecektir

Bu çerçevede üniversitemizin oldukça önem verdiği Teknopark alanında yapılan atılım ve yatırımların önemi daha da belirginleşmektedir. 125 bin metrekarelik alanının tapusu alınarak üniversitemize kazandırılması ilk aşama iken, 40 bin metrekarelik ihalesi gerçekleştirilmiş kapalı alan, çalışma ve faaliyetlere hız kazandıracaktır. Teknopark faaliyetlerinin ekonomimize katkısı düşünüldüğünde bu alanda örnek niteliği taşıyacak bu gibi projelere, başta sanayiinin kalbi olan Kocaeli olmak üzere önemli bir ihtiyaç vardır. Üniversite olarak inanıyoruz ki Teknopark’ımızda gerçekleştirilen faaliyetler çığır açıcı bir nitelik taşıyacaktır.

Üniversitelerin en az yukarıda saydığımız kadar önemli bir başka katkısı ise sanayiinin ihtiyaç duymuş olduğu nitelikli personelin yetiştirilmesi ve iş hayatına katılmasıdır. Kurulduğu günden itibaren sanayiinin ihtiyacına karşılık verecek bölümlerin açılması ve eğitimlerin verilmesini ilke edinen üniversitemiz; özellikle Meslek Yüksek Okulları seviyesinde ara eleman ihtiyacına önemli bir yanıt vermektedir. İlkece bu birimlerimizin fakülteye dönüştürülerek bilimsel anlamda daha nitelikli bir eğitimin sağlanmasını benimsemiş olmakla beraber, bu doğrultuda hızlı adımlar atılmakta yüksekokullarımız hızla fakülteye dönüştürülmektedir.

İstihdam, ekonomik katkı, endüstrileşme gibi alanlarda şüphesiz önemli bir yere sahip olan kurumumuz Kocaeli Üniversitesi gibi yapıların sanayi ve kalkınmaya daha fazla entegre olması gelecek mutlu yarınların ve gelişen Türkiye’nin habercisi niteliğindedir. Bu sebeple bu yolda atılacak adımlara önem verilmesi gelişen üniversite eğitiminin öncelikli hedeflerinden biri olarak kabul edilmelidir.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.