Geçtiğimiz günlerde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamı genişletildi. Daha önce yüzde 40 indirim oranına sahip ikinci kademe ilçeler yüzde 60'a, yüzde 60 indirim oranına sahip üçüncü kademe ilçelerde ise yüzde 80'e çıkarıldı. 4, 5 ve 6’ıncı kademede yer alan ilçeler ise arsa tahsisinden bedelsiz yararlanacak.

Yatırımcıların ve sanayicilerin gözü kulağı alınacak bu önemli karardaydı. Karar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yoğun çalışmaları sonucunda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece yeni yatırımları önü ardına kadar açılmış oldu. Kararla birlikte, sanayi gelişmişliği olarak diğer bölgelerden geri kalmış alanlar canlanarak, hem istihdam hem de üretim anlamında üzerindeki ölü toprağını atabilecek.

Sanayinin ülke genelinde gelişimi için alınan yeni kararın, çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bedelsiz arsa tahsisinin kapsamının genişlemesi, Türkiye’nin her bölgesinin kalkınması adına alınmış çok doğru bir karar.

Bu kararı görünce, sanayi sitesinde konuştuğum bir emektar ustanın sözleri çınladı kulağımda... Usta demişti ki; “Evlat, Ankara ne ise, Adıyaman da öyle olmalı ki millet rahatlasın. Şimdi o emektar ustanın sözlerini daha iyi anlıyorum. İşte bu “bedelsiz arsa tahsisi” kapsamının genişlemesi bu noktada devreye giriyor.

Evet, Adıyaman’ın veya 4’üncü, 5’inci ve 6’ıncı kademede yer alan başka şehirlerin Ankara’nın sanayi seviyesini bulması elbette mümkün değil. Ancak bu bölgeler, Ankara, Bursa ve Kayseri gibi Anadolu’nun güçlü illerine yakın bir sanayi seviyesi yakalarsa, topyekûn kalkınma kaçınılmaz olur.

İstihdam artar, göç azalır!

Bedelsiz arsa tahsisin kapsamına giren bölgelerde yapılacak olan yeni yatırımlar istihdamı büyük ölçüde artıracaktır ve büyük şehirlere yapılan göçlerin önüne set çekecektir. Ayrıca, şu unutulmamalıdır; sanayi sadece sanayi değildir! Bir bölgede sanayinin gelişimi, bölge ticaretini artırır, nitelikli eleman ihtiyacından dolayı eğitim kurumlarının sayısı artar. Eğitimciler, gelişmekte olan bu bölgelerde daha fazla görev alır. Yatırımlar, yatırımları çeker. Doğacak olan yeni iş kolları ve yan sanayi ürünleri bölge kalkınmasını hızlandırır.

Bakanlık 12’den vurdu

Sanayi kullanmasını bilene en büyük silahtır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, aldığı bu kararla, silahı çok doğru kullandı ve hedefi 12’den vurdu. Görev şimdi OSB yönetimlerine düşüyor. Doğru yatırımcılarla ve tahsislerle OSB’lerini sırtlamak zorundalar. 

Sanayi Gazetesine gelen bazı ihbarlarda, OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisinin ranta dönüştürüldüğü ve yatırımcıların OSB’ler tarafından yeterince bilgilendirilmediklerine dair ifadeler yer alıyor. Tahsis edilen arazilere de yatırım yapacak kişilerin, yatırımlarını geciktirmemesi konusunda işlerin sıkı tutulması oldukça önemli. Bu iyi niyetli kararın, kötü niyetli kişiler tarafından suiistimal edilmemesi gerekiyor.

290 OSB yararlanacak

Türkiye OSB Rehberi II’den derlenen bilgilere göre, Türkiye’deki toplam 326 OSB’nin 290’ı arsa indirimlerin ya da bedelsiz tahsisten yararlanabilecek. 126 OSB yüzde 60, 107 OSB ise yüzde 80 indirimle arsa tahsis edebilecek. 57 OSB ise bedelsiz arsa tahsisi yapabilecek.

(Ayrıntılar için Sanayi Gazetesi 440. sayıyı inceleyebilir ve ya www.sanayigazetesi.com.tr’ye bakabilirsiniz)

Umut, bu ülke topraklarından hiçbir zaman kaybolmadı…

Bedelsiz arsanın bedeli güzel olacak!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.