Türkiye ekonomisi özel sektör yatırımlarıyla büyüdü

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin son 8,5 yılda şişirilmiş kamu harcamalarıyla değil, özel sektör yatırımlarıyla büyüdüğünü ifade etti.

Türkiye ekonomisi özel sektör yatırımlarıyla büyüdü

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin son 8,5 yılda şişirilmiş kamu harcamalarıyla değil, özel sektör yatırımlarıyla büyüdüğünü ifade etti.

23 Mayıs 2011 Pazartesi 11:43
Türkiye ekonomisi özel sektör yatırımlarıyla büyüdü

2002'de sadece 43 milyar lira olan özel sektör yatırımlarının, 2010'da 164 milyar liraya ulaştığını belirten Ergün, 2010'un sadece son çeyreğinde yapılan özel sektör yatırımlarının, 2002'nin tamamından fazla olduğunu ifade etti. Üretime, ihracata ve iç tüketime ilişkin rakamlarda da önemli bir artış olduğunu dile getiren Ergün, gelişmekte olan bu piyasa şartlarının akreditasyon hizmetinin önemini de artırdığını söyledi. Ulusal ekonominin rekabet gücüne katkıda bulunan akreditasyon hizmetleri sayesinde, piyasaya arz edilen ürünlere ait kalite belgeleri ve test raporlarının güvenilir olmasının sağlandığını anlatan Ergün, “Ekonomik faaliyetlerin bu derece yoğunlaştığı bir ortamda, sınırların eski hükmünü yitirdiği böyle bir dünyada, tüketicilerin kaliteli ürünlerle buluşması son derece önemli bir konudur” dedi.

Nihat Ergün, TÜRKAK'ın kanunla kendisine verilen görevleri başarıyla sürdürdüğünü, bunun en önemli göstergesinin alınan akreditasyon başvuruları ve gerçekleştirilen akreditasyon sayısının yıllar itibariyle giderek artan bir eğilim göstermesi olduğunu kaydetti. TÜRKAK'ın gerçekleştirdiği belgelendirme hizmetleri ve laboratuvar deneylerinin, üretici sektörlerin ihtiyacını karşılamak açısından son derece önemli olduğuna işaret eden Ergün, “Kurum, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Avrupa Birliği'nin ilgili standartlarını esas alarak çalışmalarını sürdürecektir. TÜRKAK, yapılan akreditasyonların sayısını artırmaya, çalışma niteliklerini geliştirmeye ve piyasa ihtiyaçları doğrultusunda yeni akreditasyon alanlarında kapasite artırma yönündeki çalışmalarına devam edecektir” diye konuştu.

Ergün, Türk sanayinin ihracatta ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünlerin payını artırması gerektiğini, bu yapısal dönüşümün sağlanmasında ve küresel pazarlarda daha güçlü bir pozisyon kazanılmasında da standardizasyon ve akreditasyon gibi hizmetlerin önemli rolü bulunduğunu anlattı. Daha rekabetçi bir sanayi yapısı için üretimdeki kalite altyapısının sağlanmasında standardizasyon, test, belgelendirme, muayene, akreditasyon ve metroloji gibi faaliyetleri yürüten kuruluşlara önemli görevler düştüğünü ifade eden Bakan Ergün, şunları kaydetti: “Avrupa Birliği'nde de benzer ilkelere göre işleyen ve benzer kurallara uyan ulusal kalite altyapıları, malların serbest dolaşımı için AB ortak pazarında olmazsa olmaz önemli bir faktör olarak görülüyor. Türkiye'de bugün kalite altyapısı unsurlarının tamamı mevcut olup, bu alandaki faaliyetlerimiz ise günbegün artarak devam etmektedir. Ülkemiz açısından kaliteli ve güvenli ürünlerin arz ve talebi için teknik mevzuatın AB ile uyumlaştırılmasında TÜRKAK gibi kurumlarımıza önemli görevler düşüyor.”

Anahtar Kelimeler:
Nihat ErgünTürkak
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.