banner110

Sanayiyi tarımdan ayrı görmeyeceğiz

Türkiye Perakendeciler Federasyonunun (TPF) düzenlediği '3. Yerel Zincirler Buluşuyor' etkinliğine katılan Ergün, sanayiyi tarımdan üretimi de ticaretten bağımsız düşünmediklerini söyledi.

Sanayiyi tarımdan ayrı görmeyeceğiz

Türkiye Perakendeciler Federasyonunun (TPF) düzenlediği '3. Yerel Zincirler Buluşuyor' etkinliğine katılan Ergün, sanayiyi tarımdan üretimi de ticaretten bağımsız düşünmediklerini söyledi.

10 Mayıs 2011 Salı 15:49
Sanayiyi tarımdan ayrı görmeyeceğiz
Türkiye Perakendeciler Federasyonunun (TPF) düzen­lediği '3. Yerel Zincirler Buluşuyor' etkinliğine katılan Er­gün, sanayiyi tarımdan üretimi de ticaretten bağımsız düşünmediklerini söyledi.
 Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye için planladıkla­rı mikro ölçekli reform sürecini başarıyla tamamladıkları zaman, 2023 hedeflerine kolaylıkla ulaşacaklarına inandığını belirterek, “Sanayiyi tarımdan ayrı görmeyeceğiz, üretimi ticaretten bağımsız düşünmeyeceğiz, en büyük işletmeye hangi önemi veriyorsak, en küçük işletmeye de aynı önemi, aynı değeri vereceğiz” dedi.
Üreticilerle tüketiciler arasındaki uzun tedarik zincirinde, halkayı tamamla­yan, ürünü tüketiciyle buluşturan en önemli unsurlardan birinin peraken­deciler olduğunu ifade eden Ergün, tüketicilerin daha kaliteli, güvenli ve ucuz ürünlere ulaşmasında ve ticaret kanallarının doğru işlemesinde de perakende sektörünün çok önemli bir rol üstlendiğini kaydetti.
Organizasyonun bu yılki teması olan ‘sürdürülebilir kalkınma’ konusu­nun, hem mikroekonomi hem de makroekonomi açısından son derece önemli bir konu olduğunu bildiren Ergün, şöyle konuştu; “Bu konunun önemini bizler çok iyi biliyoruz, uzun yıllar sürdürülebilir ekonomik programların ihtiyacını derinden hissetmiş bir ülkenin vatandaşlarıyız. Bütün bu dalgalanmalar, 2001 kriziyle adeta bir tsunamiye dönüştü ve ülkemizde tarihin en ağır ekonomik krizlerinden birine neden oldu. Göreve geldiğimiz günden itibaren sürdürülebilir büyüme sağlamak amacıyla, güven ve istikrar ortamının oluşması için, gerekli olan ze­mini oluşturduk. 2003-2010 döneminde, yıllık ortalama yüzde 4,9 gibi çok önemli bir büyüme rakamına ulaştık. Bu dönemde, tüm dünyayı derinden etkileyen bir küresel krizin yaşandığını da dikkate alırsak, ortaya koyduğumuz performansın önemi çok daha iyi anlaşılır.
Bu ekonomik büyüme, milletimizin gelirine de olumlu bir şekilde yansımış, kişi başına düşen milli gelir, tarihimizde ilk defa 10 bin doların üzerine çık­mıştır. 2002 ile 2010 yıllarını kıyasladığımızda, otomobil satışlarının yılda 90 binden 510 bine çıktığını görüyoruz.”
Perakendecilerle tedarikçi firmaların birbirinin rekabetçisi olmadığını, aksi­ne bu iki kesimin birbirine refakatçi olduğunu söyleyen Ergün, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu iki kesimden birine fayda veren bir gelişme diğerine de fayda verir, birine zarar veren bir gelişme, diğerine de zarar verir. Bugünlerde Rekabet Kurumu, perakende sektörüne yönelik önemli bir sektör araştırması yapıyor. Hazırlıkları büyük ölçüde tamamlanan bu raporda, sektöre yönelik önemli tespitler bulunuyor. Özellikle tedarikçilerden çeşitli adlar altında talep edilen bedellerin ciddi seviyelere erişmiş olduğu ve tedarikçi-perakendeci ilişkile­rindeki güç dengesinin orantısız biçimde tedarikçi aleyhine doğru çevrildiği yönündeki tespitleri oldukça önemli buluyorum. Alışveriş merkezlerinin geli­şimini de hesaba katarsak, bu durumun tedarik piyasalarındaki rekabet koşul­ları ve piyasaya girişler üzerinde ciddi sıkıntılara yol açma ihtimali taşıdığını düşünüyorum. Kısa vadede küçük işletmeleri ve tedarikçileri etkileyen her olumsuz durumun, orta ve uzun vadede perakendecileri de olumsuz etkileye­ceğini unutmamak gerekir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.