banner110

İşletmeler güç birliği yapmalı

Ergün, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın (MARKA) yeni hizmet binası, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova Yatırım Destek Ofisi koordinatörlükleri ve KOSGEB Kocaeli Hizmet Merkezi Müdürlüğü hizmet binalarının açılışını yaptı.

İşletmeler güç birliği yapmalı

Ergün, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın (MARKA) yeni hizmet binası, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova Yatırım Destek Ofisi koordinatörlükleri ve KOSGEB Kocaeli Hizmet Merkezi Müdürlüğü hizmet binalarının açılışını yaptı.

02 Mayıs 2011 Pazartesi 12:06
İşletmeler güç birliği yapmalı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün açılışta yaptığı konuşmada, sanayinin önemli sorunlarından birinin, işletmelerin küçüklüğü ve ölçek ekonomilerinden yararlanamaması olduğunu belirterek, “İşletmelerimiz uluslararası alana, borsalara, yurt içi, yurt dışı borsalara da açılan küresel ölçekli düşünen işletmeler haline gelmelidir. İşte bu amaçla onlara KOSGEB ve kalkınma ajansları vasıtasıyla destekler verilmektedir” dedi. İşlerin büyük ölçekte düşünerek, konuları havza bazında ele almasının önemine işaret eden Ergün, Türkiye'de kalkınma ajanslarının kurulmasının temel nedeninin bu düşünce olduğunu, illerin, bölgelerin işbirliği yapması, iller arası, bölgeler arası çekişmelerin sona erdirilmesi ve geniş bir bölgenin imkanlarını hep birlikte seferber etmenin yollarının bulunması amacıyla kalkınma ajanslarının kurulduğunu kaydetti.

“5 il bir araya geldi Doğu Marmara Kalkınma Ajansı başkanlığı altında, valilerimizin dönüşümlü başkanlık yaptığı bir çalışma gerçekleştirdi” diyen Ergün, şöyle konuştu:

“İşbirliğini yalnızca kalkınma ajanslarıyla iller arası, bölgesel bir işbirliği olarak görmek de doğru değil. Bunun altında yeni beraberlikler, yeni işbirlikleri ortaya çıkacaktır. Bu da kurumlar arası işbirliğidir. KOSGEB ile kalkınma ajansları birlikte hareket etme, kaynaklarını, uzmanlarını, imkânlarını bir araya getirme ve kalkınma adına KOBİ'lerin, işletmelerin gelişmesi adına ortak projeler yapabilme başarısını göstermeliler. Devlet Bakanımız Cevdet Yılmaz ile birlikte bir protokol gerçekleştirdik ve kalkınma ajansları ile KOSGEB'i Türkiye'nin her yerinde işbirliği yapan kurumlar haline dönüştürmüş olduk. İşletmeler mutlaka işbirliği, güç birliği projeleri yapmalı, muhakkak suretle başka firmalarla işbirliğine yönelmeli ve ortaklıklar kurabilmeli. İşletmelerimiz ortaklıklar kurarak büyümenin ve gelişmenin yollarını aramalı.”

Büyümenin yollarının aranmaması halinde dünyada rekabetçi hale gelinemeyeceğine dikkati çeken Ergün, “Devasa uluslararası holdingler, kuruluşlar şirket evlilikleri yaparken bizim şirketlerimiz, işletmelerimizin sadece kendi başına kalmaları, hatta aile işletmelerinin bile zaman içinde dağılması ve küçülmesi son derece üzücüdür. İşletmelerimiz uluslararası alana, borsalara, yurt içi, yurt dışı borsalara da açılan küresel ölçekli düşünen işletmeler haline gelmelidir. İşte bu amaçla onlara KOSGEB ve kalkınma ajansları vasıtasıyla destekler verilmektedir” şeklinde konuştu.

Bakan Ergün, firmaların borsaya katılması, ARGE ve inovasyon yapması, yönetim kabiliyetlerini geliştirmesi, ihracatçı KOBİ'ler haline gelmesi, uluslararası fuarlarda bulunabilmesi, iş gezisi yapıp görgü ve bilgilerini artırabilmesi için hibe destekler verdiklerini söyledi. Ergün, “MARKA'nın bölgesinde 5 binden fazla KOBİ, KOSGEB desteklerinden yararlandı ve yararlanmaya da devam ediyor. Hem kalkınma ajanslarımız, hem KOSGEB, KOBİ'lerimizin dostudur. KOBİ'lerin içine artık esnaf ve sanatkarımız da girmiştir. Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe KOBİ'ler, esnaf ve sanatkarlar daha çok desteğe kaynağa ulaşmaktadır. Onlar güçlendikçe, desteklendikçe, büyüdükçe, ilerledikçe Türkiye daha çok gelişmekte, zenginleşmektedir” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.