Çevreyi kirletecek sanayi yatırımına izin vermeyiz

Ergün, havayı, suyu, toprağı kirletecek bir sanayi yatırımına izin vermelerinin söz konusu olamayacağını belirtti.

Çevreyi kirletecek sanayi yatırımına izin vermeyiz

Ergün, havayı, suyu, toprağı kirletecek bir sanayi yatırımına izin vermelerinin söz konusu olamayacağını belirtti.

06 Haziran 2011 Pazartesi 09:05
Çevreyi kirletecek sanayi yatırımına izin vermeyiz
İzmit'teki Hyundai Assan Fabrikasını ziyaret eden Sanayi Bakanı Nihat Ergün,bir ülkede gerçek zenginlik meydana getirebilmenin en önemli yolunun sanayileşme ve üretimden geçtiğini söyledi. Doğal kaynakların fırsat sunmaması halinde diğer fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Ergün, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz gibi zenginliklere sahip olmadığına işaret ederek, coğrafyanın sunduğu diğer fırsatlara bakılması gerektiğini vurguladı. Türkiye coğrafyasının stratejik konuma sahip olduğuna dikkati çeken Ergün, Avrupa, Asya, Orta Doğu, Kafkasya gibi geniş nüfus ve pazar ile ciddi bir tüketim potansiyeli olan ülkelere yakın konumda olduğunu ve genç nüfusu bulunduğunu söyledi. “Coğrafyamız, lokasyonumuz ve genç nüfusumuzdur'' diyen, Bakan Ergün, şöyle konuştu; “Tarihi bir birikimimiz var. Bin yıldan uzun süredir bu topraklarda ciddi işler yapmış bir toplumuz, bir birikimimiz var. Bölgeyi iyi tanıyoruz. Bu fırsatları görmemiz, dünyaya da bu fırsatları göstermemiz, bunların içinden bir zenginlik üretmemiz gerekiyor. Bunun yanında sanayi, teknoloji ve ürün geliştirmek gerekir.”
Görevlerinin, yatırımlara altyapı hazırlamak, ülkeyi istikrarlı zemine oturtmak olduğunu vurgulayan Ergün, “Ekonomide, siyasette istikrarı oluşturmak ve ülkenin hukuki zeminini güçlendirmek, yatırımcının önünü açmak, devlet dediğimiz organizasyonu insanların üzerine yükler getiren organizasyon olmaktan çıkartıp insanların yükünü hafifleten, önünü açan bir organizasyona dönüştürmek önemli” diye konuştu.
 
YENİ SANAYİCİ ÇEVREYE DUYARLI PROFİLDEDİR
 
Ergün, şöyle devam etti; “Kocaeli, Türkiye'nin en önemli sanayi bölgesidir. Bugünden sonra gelinen noktada sanayi, nitelikli sanayi olarak yoluna devam edecektir. Eski anlayışlar ortadan kalktı. Bölgedeki sanayici profili, 'yatırım yapayım, para kazanayım ama nasıl olursa olsun' tarzında olamaz. Artık dünyada böyle bir sanayici profili geçerli değil. Bu dönemde sanayici ‘ileri teknolojileri önemseyen, dışa açık, çevreye duyarlı’ profildedir. Dünyada artık havayı, suyu, çevreyi, toprağı kirletenlerin ürünleri alınmayacak. Çevreye kim ne kadar duyarlıysa onların ürünleri pazarlarda daha çok satın alınacak. Bizim bu dönem, yeni dönemdeki sanayici profilimiz, çevreye duyarlı olacaktır. Havayı, suyu, toprağı kirletecek bir sanayi yatırımına izin vermemiz söz konusu olamaz.”
Bilgi eksikliğinin bazen sıkıntı yaratabileceğine, ortalıkta yanlış bilgilerin dolaşmasıyla doğru işlerin yapılmasının zorlaştığına değinen Ergün, “Her açıdan doğru bilgilendirecek hatta ne olduğunu gösterecek aktivitelere ihtiyaç var. Tabii ki buna rağmen her şeye karşı olan bir anlayış da var. Karşı olacağımız şeyler elbette olacak ama bunun sağlam bir temele, doğru bilgilere dayanması gerekir. Toprağı, havayı, suyu kirleten, bunlara zarar veren yatırımlara biz de karşıyız” diye konuştu.
AssanHanil firması ve THY'nin uçak koltuğu üretim protokolü yaptığını anımsatan Ergün, bu protokole ilişkin ise şunları söyledi; “Öncelikle ekonomi sınıfındaki koltuklar, daha sonra Busines Clas'daki koltukların tasarımı, üretimi tamamen Kocaeli'de gerçekleşecek. Uçak koltuğu çok farklı, teknolojik özellikleri de olan bir ürün. Busines Clas'daki koltukların 30-40 bin doları bulan fiyatları var. Lüks otomobil fiyatına uçak koltuğu. Katma değeri yüksek, teknolojisi olan, dünyadaki birçok firmaya üretim yapılabilecek bir alan.” Ergün, koltukların şu an tasarım aşamasında olduğunu, belgelendirilmelerinin yapılacağı ve bir yıl içinde üretime başlanacağını sözlerine ekledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.