Çevreye duyarlı sanayi rekabet olmalı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, çevreye duyarlı ürün ve üretim biçimlerinin artık ekstra bir maliyet değil, rekabet için önemli bir unsur olarak algılanması gerektiğini söyledi.

Çevreye duyarlı sanayi rekabet olmalı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, çevreye duyarlı ürün ve üretim biçimlerinin artık ekstra bir maliyet değil, rekabet için önemli bir unsur olarak algılanması gerektiğini söyledi.

06 Haziran 2011 Pazartesi 09:05
Çevreye duyarlı sanayi rekabet olmalı
İstanbul Sanayi Odası’nın düzenlediği Avrupa Birliği Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Çerçeve Programı EKO-İnovasyon Bilgilendirme Toplantısı’na katılan Bakan Ergün, çevreye duyarlı ürün ve üretim biçimlerinin artık ekstra bir maliyet olmadığını, önemli bir rekabet unsuru olarak algılanması gerektiğini belirterek; “Ülkemizdeki işletmelerin kendilerine bu alanda destek sağlayacak olan böyle bir programdan azami derecede istifade etmeleri gerekiyor'' dedi.
Ergün, günümüz dünyasında küreselleşme olgusunun, çok kısa bir sürede dünya ekonomik düzenini değiştirdiğini, yeni fırsat ve tehditlere meydan verdiğini ifade ederek; “Küresel kriz ortamında şu gerçeği net bir şekilde gördük. Artık bir ülkede çıkan kıvılcım, dünyanın genelinde büyük bir yangına dönüşebiliyor. Küresel kriz, özellikle gerekli dinamizme sahip olmayan reel sektörde, bankacılık sektöründe ve kamu maliyesinde sorun yaşayan ülkelerde ağır tahribata yol açmıştır. Dünya ülkelerinin gelecekte yaşanması muhtemel yeni krizlere karşı, bölgesel ve küresel işbirliği ağlarını güçlendirmeleri gerekiyor'' diye konuştu.
İNOVASYONA ÖNEM VERİLMELİ
Günümüzde ekonomilerde sürdürülebilir kalkınmayı sağlayan en önemli özelliklerden biri olan inovasyon alanında da bu işbirliğini tesis etmek gerektiğini vurgulayan Ergün, inovasyonun, AB'nin rekabet edebilirlik, üretkenliği artırmak ve sürdürülebilir ekonomik gelişmeyi sağlamak amacıyla hazırladığı Avrupa 2020 Stratejisi'nin de merkezinde yer aldığını, söz konusu stratejinin, AB'yi daha rasyonel, kapsayıcı ve çevreye duyarlı bir ekonomiye dönüştürmeyi amaçladığını söyledi.
AR-GE HARCAMALARINI YÜKSELTİYORUZ
Bakan Ergün, ''Yaşlı kıtanın bu alanlarda hız ve mevzi kaybettiğini düşünürsek, stratejinin zamanlaması ve içeriği son derece yerinde olmuştur. Stratejinin 7 girişiminden biri olan 'inovasyon birliği' özellikle bu kapsamda çok önemlidir. İnovasyon birliği, Ar-Ge'ye yeniden odaklanarak AB GSYH’nın yüzde 1,9'una karşılık gelen Ar-Ge harcamalarını yüzde 3'e çıkarmayı hedeflemektedir'' dedi. Türkiye'nin, son yıllarda Ar-Ge harcamalarını önemli oranda artırdığını belirten Ergün, OECD ülkeleri arasında Ar-Ge harcamalarını en hızlı artıran ülkelerden birinin Türkiye olduğunu ekledi. Türkiye'nin halihazırda uygulanmakta olduğu politikalarının, AB'nin yeni stratejisiyle de uyum içinde olduğunu, kamu kurumlarının teşvik ve yönlendirmesiyle birlikte özel sektörün de Ar-Ge harcamalarını artırmasının son derece önem teşkil ettiğini ifade eden Ergün, bugün Türkiye'deki Ar-Ge harcamalarının yarıya yakınının özel sektör tarafından gerçekleştirildiğini anlattı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.