2017 yılındaki tüketiminiz belirlenen limiti aşıyorsa artık alışık olduğunuz elektrik hizmeti değişmiş demektir. Artık sizler için her üç ayda bir açıklanan elektrik tarifelerindeki aktif enerji fiyatı geçerli olmayacaktır. Bu tarifeden faturalandırılmaya başlayanların en büyük şikâyetlerinden birisi, ay sonunda ne kadar elektrik faturası geleceğini bilememektir.

Öncelikle tedarikçi seçmeyen yüksek tüketimli bir serbest tüketiciye uygulanacak fiyatın dönem öncesinde kesin olarak bilinemeyeceğini söyleyelim. Elektrik aboneleri olan tüketiciler bazı tahminlerde bulunabilir ama kesin olarak aktif enerji birim bedelini bilmesi neredeyse imkânsızdır. Satış fiyatının (Aktif Enerji Bedeli) belirlenememesinin sebebi ise, bu bedelin bulunulan ay içerisinde elektrik borsasında her gün saatlik olarak belirlenen fiyatlara göre belirleniyor olmasıdır. Bu fiyatlar arz ve talep durumuna göre şekillendiği için net rakamları tahmin etmek çok zordur. Bunu borsada hangi hisse senedinin yükseleceği hangisinin düşeceğini bilmek gibi düşünebilirsiniz.

Aslında Son Kaynak Tarifesi’nde bulunan elektrik aboneleri, mevcut tedarikçileri üzerinden destek alarak fatura tutarını yaklaşık olarak tahmin edebilirler. Majör gelişmeler olmadığı sürece (bir kriz sebebi ile serbest piyasada fiyatların veyahut döviz kurunu aşırı yükselmesi vb.) gerçek fatura tutarlarına yakın tahminlerde bulunabilirler.

Süresi İçinde Bir Elektrik Tedarikçisi İle Anlaşmazsam Ne Olur?

Son Kaynak Tedarik Tarifesi’ne (SKTT) giren işletmeler eğer herhangi bir lisans sahibi elektrik şirketi ile anlaşmaz ise eski adı TEDAŞ diye bildiğimiz Görevli Tedarik Şirketleri (GTŞ) üzerinden ve Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nin en yüksek kar marjı olan yüzde 12,8 üzerinden faturalandırılırlar. Ancak bu fatura görünüşte eski fatura gibi olsa da fiyatlandırmada farklı olacaktır. Elbette görevli tedarik şirketinin düzenleyeceği fiyat regüle bir fiyattır. Diğer lisans sahibi şirketler ile görüşerek bir rekabet oluşturmanız halinde anlaşacağınız oranın düşmesini sağlayabilirsiniz. Burada da en düşük fiyatın en iyi anlaşma olmayabileceğini özellikle belirtmek isteriz.

Bunun dışında faturanızdaki aktif enerji birim fiyatınız artık ulusal elektrik tarifesindeki birim fiyatlar ile birbirini tutmayacaktır. Bunun sebebi EPİAŞ’ın açıkladığı fiyatlara maliyetlerin yansıtılmasıdır. Fiyatlar değişken olduğu için her ay kWh başına düşen birim fiyat değişecektir. Ayrıca YEKDEM bedellerinin geriden gelmesi sebebi ile ilk aydan sonra faturalarda +/- olarak düzeltme tutarları olacaktır. Çünkü YEKDEM maliyetleri ancak uzlaştırmadan sonra belli olmaktadır. (1)

Son kaynak tedarik tarifesi yerine ikili anlaşma yapmak isteyen tüketiciler, YEKDEM ve PTF maliyetlerine ilaveten yukarıda izah ettiğimiz dengesizlik ve finansman maliyetlerinden hareketle belirlenecek ve yüzde 12,8 (2018 için) marjdan daha düşük olacak bir marj üzerinden anlaşma yapacaklardır. Bu durumun alışık olduğunuz sisteme göre çok farklı geldiğini biliyoruz. Ancak artık Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nden (SKTT) elektrik kullanıyorsunuz ve alışkanlıklarınızı değiştirmenin zamanı gelmiş diyebiliriz.

Üç vardiya çalışıyoruz; çok zamanlı fiyatlardan yararlanabilecek misiniz?

Son Kaynak Tedarik Tarifesi’ndeki (SKTT)  belirgin özelliklerden birisi ise gece tüketimleri yüksek olup çok zamanlı elektrik tarifesinden elektrik kullanan işletmelerin artık bundan yararlanamayacak olmasıdır. Çok zamanlı tarifede gün üçe bölünmüştür. Özellikle gece 22.00’dan sonra kullanılan elektrik birim fiyatı gündüz (06.00/17.00 arası) ve Puant (17.00/22b00) saatlerine göre çok daha ucuzdur. Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nde (SKTT) ise fiyatlar her saat için ayrı belirlenmektedir.

Örneğin temmuz ayı 31 gün çekmektedir. 1 Temmuz günü içerisinde bulunan 24 saat için farklı fiyatlar oluşur (2). Temmuz ayının tüm günlerinde fiyatlar ayrı şekilde belirlenir. Satış fiyatınız ise satış sözleşmenize göre belirlenir. Bazı sözleşmeler ağırlıklı ortalamaya göre satış fiyatını belirlerken bazıları aritmetik ortalamaya göre fiyat belirler. Ayrıca Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nde aktif enerji bedeli için (SKTT) sanayi, ticarethane gibi abone grupları olmaz. Ancak dağıtım bedeliniz bulunduğunuz (dağıtımdan bağlı aboneler için) tarife grubuna göre fiyatlanacaktır.

Toparlarsak, Son Kaynak Tedarik Tarifesi’ne (SKKT)  girdiğinizde çok zamanlı diye bir faturalandırma olmaz. Ancak üretimlerini değişik saatlere kaydırabilenler farklı anlaşmalar yapabilirler. Borsadaki fiyatların düşük olduğu saatlerde üretimini arttırabilen; borsadaki fiyatların yüksek olduğunda ise işletmesini durdurabilen aboneler fiyat avantajı sağlayabilir. Bu esneklikte olan işletmelerin tedarikçi ile yapacağı anlaşmada bunu mutlaka belirtmesi gerekir.

Sonuç

Son Kaynak Tarifesi kapsamına dâhil olduysanız veya böyle bir ihtimal varsa enerji maliyetlerinizin en az yüzde 20 artabileceğini unutmamalısınız. Dolayısı ile bütçeniz içerisinde bu konuya yer vermeniz gerekebilir. Faturalarınızdaki fiyatlandırma alışkanlığınızın değişeceğini bilerek bunun için hazırlanmalısınız. Tedarik anlaşmaları yaparken avukatlarınızın enerji sektöründeki detaylara hâkim olmasının çok zor olduğunu bilmelisiniz. Çok iyi bir avukata sahip olsanız bile enerji piyasalarına hâkim olmayan bir avukat sizi sıkıntılı bir sözleşme imzalamaya sürükleyebilir. Son Kaynak Anlaşması yaparken standart satın alma işlemi gibi davranmamalısınız. Enerji satın almalarının tamamı teknik satın almadır. Dolayısı ile bu konuda uzman olmayan kişilerin satın alma esnasında ciddi avantajlar yapmasını beklemek hayalcilik olacaktır. İşletmenizde çalışan mühendislerin de bu konuda yetkin ve etkin olmasını beklemek de aynı sonucu doğuracaktır. Her mühendis elektrik piyasasını bilecek diye bir yargı oluşturmak büyük hata olacaktır. Bir elektrik tedarikçisinin söylemini bir başka tedarikçiye sorarak teyit edebilirsiniz. En kolay tespit ise bir konuda üç farklı kişi aynı şeyi söylüyor ise ona inanabilirsiniz. Konun uzmanı olmayabilirsiniz ancak doğru soruları sorarsanız iyi bir anlaşma yapabilirsiniz.

Gerçekleşen Yekdem Fiyatları

(1) https://seffaflik.epias.com.tr/transparency/uretim/yekdem/birim-maliyeti.xhtml

EPİAŞ Piyasa Takas Fiyatları

(2)  https://seffaflik.epias.com.tr/transparency/piyasalar/gop/ptf.xhtml

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.