banner89
 

 
Avrupa’da Şubat ayı PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) rakamları açıklandı. Buna göre;
 
•         Fransa’da imalat PMI 52,3 seviyesine gerileyerek; 53,5 olan piyasa beklentisinin altında kalırken; hizmet sektörü PMI ise 56,7’ye yükselerek aynı zamanda 53,9 olan piyasa medyan tahmininin de üzerinde gerçekleşti.
 
Hizmet sektörünün beklentilerin üzerinde bir performans gösterdiği Fransa’da özel sektördeki büyümenin bu durumu desteklediği görülmektedir. Ayrıca izlenen sektörlerde üretimin de arttığını görmekteyiz. Hizmet sağlayıcıları; yeni siparişlerdeki ve istihdamdaki artışla büyümenin ana yönlendiricisi olmaya devam ediyorlar. İmalat sektöründe ise bir miktar ivme kaybı görülmekle beraber, ana resim pozitif olmaya devam ediyor. Sektörün üzerinde oluşan maliyet baskısı büyümenin gerilemesinde ana etken olmuş. Buna karşın, talepteki artan görünüm sektörü destekliyor.
 
•         Almanya’da imalat PMI 57’ye yükselerek 56 olan piyasa beklentisinin üzerine çıkarken; hizmet sektörü PMI da 54,4’e yükselerek piyasa beklentisi olan 53,6’nın üzerinde gerçekleşti.
 
İmalat sanayi, Almanya’nın iktisadi büyüme görünümünü desteklemeye devam ediyor. İmalattaki büyümenin devam etmesi ve sene balında momentum kaybeden hizmet sektörünün yeniden güçlenmesiyle beraber, Alman ekonomisi son 3 yılın en güçlü büyüme görünümünü sergilemektedir. Yeni siparişler endeksindeki yükseliş, firmalarda yüksek güvene işaret ediyor. Almanya’da 2016 4. çeyrek büyümesi, çeyrekten çeyreğe yüzde 0,4 ile piyasa beklentisi olan yüzde 0,5’in altında gerçekleşmişti. Son PMI verileri daha güçlü bir büyüme görünümüne işaret etmektedir. Aynı zamanda Ocak’ta yüzde 1,9 olarak gerçekleşen TÜFE ve yüzde 2,4 olarak gerçekleşen ÜFE’deki yukarı trend, artan girdi ve çıktı fiyatlarıyla beraber devam edecek görünüyor.
 
•         Euro Bölgesi’nin bileşik verilerinde ise; imalat sektörü PMI 55,5’a, hizmet sektörü PMI ise 55,6’ya yükseldi. Her iki sektörün büyümesi de beklentilerin üzerinde gerçekleşti.
 
Gelen veriler Avrupa ekonomilerinin Şubat’ta bir ivmelenme yaşadığını göstermektedir. 2016’nın son çeyreğinde çeyrekten çeyreğe yüzde 0,4 büyümüş olan Euro Bölgesi ekonomileri, PMI’lardaki güçlü büyüme eğilimi Mart’a kadar sürdürülebilirse 2017’nin başında daha güçlü bir büyüme görünümü sergileyebilir. Yeni siparişler artıyor, firmalar önümüzdeki yıl için daha iyimserler, büyüme önümüzdeki aylarda yukarılara taşınabilir. İki büyük güç; Fransa ve Almanya son çeyrekte; çeyrekten çeyreğe elde ettikleri yüzde 0,4’lük büyüme oranını 2017’nin başında daha yukarıya taşıyacak görünüyor. Fiyat baskıları da, artan maliyetler ile beraber yukarıya doğru dönmüş görünüyor, ki enflasyon için olumlu bir görüntü. Tabii talep ile de desteklenebilirse... Bu görünüm için aşağı yönlü risk oluşturan etmenler önümüzdeki aylarda Avrupa’da gerçekleşecek olan seçimler ve Brexit’in iş oramı üzerindeki negatif etkileri olacaktır. Eylülde gerçekleşecek olan Almanya seçimleri de bölge açısından kritik. Bu yüzden ekonomik veriler şimdilik Avrupa Merkez Bankası’nın politikaları açısından olumlu olsa da  yılın son çeyreğine kadar bir politika değişimi çok olası görünmemektedir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.