banner110


Asım Kibar OSB, Kuruluş Protokolünün 10.05.2004 tarihinde onaylanmasıyla 221 sicil numarasını alarak Bakanlık Sicil Defteri' ne işlenmiş ve Karma OSB olarak tüzel kişilik özelliğini kazanmıştır. 

AKOSB; İzmit Körfezinin doğusunda, Alikahya mevkiinde bulunmaktadır. Bölgemiz, Otoyol İzmit Terminal çıkışına 5.5 km, Sabiha Gökçen Havaalanına 80 km ve Derince Limanına 17 km mesafededir. Yapımına devam edilen, Kuzey Marmara Otoyolu ile E80 Otoyolunu birbirine bağlayacak İzmit Doğu Bağlantı Yoluna  kuzeydoğu sınırımızdan erişim sağlanabilecek ve birçok alternatif ulaşım güzergahına sahip olunacaktır.
200 hektarlık alana ve yüzde 65 doluluk oranına sahip bölgemizde; Otomotiv, Otomotiv Yan Sanayi ve Çelik Sanayinde faaliyette bulunan 6 firmamız bulunmakta ve ayrıca Esnek Ambalaj Sanayinde faaliyette bulunacak 1 firmamızın da inşaatı devam etmektedir. Faaliyette olan tesislerimizde 5 bin 20 kişi istihdam edilmekte olup, bölgemizin 2016 yılı ihracat miktarı 2 milyar dolar mertebesindedir.

Bölgemizdeki sanayi kuruluşlarının elektrik, su ve doğal gaz ihtiyaçları 2013 yılından itibaren tarafımızca tedarik edilmektedir. Merkezi Atıksu Arıtma Tesisimiz 2015 yılında işletmeye alınmış olup, AKOSB Atıksu Geri Kazanım tesisimizin yatırım süreci ise devam etmektedir.

2018 yılı içerisinde tamamlanacak olan AKOSB Atıksu Geri Kazanım tesisimiz ile AKOSB içerisinde faaliyette bulunan ve bulunacak olan firmaların proses ve yeşil alan sulama suyu ihtiyaçları karşılanacaktır. Bu sayede; Atıksu Arıtma Tesisimize gelen proses ve evsel kaynaklı atıksular, tekrar arıtılıp sisteme kazandırılarak bölgemiz katılımcılarına  daha uygun fiyattan su tedarik edilerek ülke ekonomimize ve çevremize katkı sağlanacaktır.
Bölgemizin scada, sayaç otomasyonu ve kapalı devre kamera sistemi için oluşturulan ve tüm elektrik dağıtım merkezlerimizi birbirine bağlayan fiber optik altyapı 2013 yılında tamamlanmıştır. Kamera izleme sistemimiz 2014 yılında devreye girmiş olup, önümüzdeki ay scada ve sayaç otomasyonu sistemimiz de devreye alınacaktır.

Dünyada yeni kullanılmaya başlanan Endüstri 4.0 teknolojisinin kullanıldığı firmaların yer aldığı bölgemizde, ileri teknoloji ile üretim ve Ar-Ge çalışmaları yapan işletmelerimiz bulunmaktadır. Ülkemize teknoloji tranferi yapan bu işletmelerimiz sayesinde katmadeğeri yüksek ürünler üretilmektedir. 2023 yılına kadar bölgemizin doluluk oranının yüzde 100’e çıkartılması  ve ihracat miktarımızın 5 milyar dolara çıkması hedeflenmektedir.

Farklı kültürlere ve ortak geçmişe sahip olan Güney Kore ve Türk menşeli sanayi kuruluşlarından oluşan ve sektörler arası etkileşimin üst düzeyde olduğu bölgemizin misyonu;  ‘‘Altyapı gereksinmeleriyle ilgili kolaylıkları bir arada bulundurarak, işbirliği ve ihtisaslaşma yoluyla sanayicilerinin üretim kapasitelerini arttırmaya yönelik modern fiziki altyapıları oluşturmak ve bu sayede sanayicilerin işletme maliyetlerini düşürerek ekonomik yükünü hafifletmek, iç ve dış pazarda maliyet bazında rekabet güçlerini arttırmaya destek olmak ve çevre koruma bilincini en üst seviyede tutmaktır.’’

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.