YYÜ TEKNOKENTTEN TEKNOLOJİYE DAVET

Teknoloji ve bilişim alanında hizmet veren firmaların, akademisyenlerin ve bürokratların katılım gösterdiği “Teknolojiye Davet Bilişim Etkinliği”, YYÜ Teknokent ev sahipliğinde düzenlendi. YYÜ Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş, günümüzde bilgiyi üreten toplumların geliştiğine dikkat çekerek, bunun stratejik bir kaynağa dönüştüğünü söyledi. 

YYÜ TEKNOKENTTEN TEKNOLOJİYE DAVET

Teknoloji ve bilişim alanında hizmet veren firmaların, akademisyenlerin ve bürokratların katılım gösterdiği “Teknolojiye Davet Bilişim Etkinliği”, YYÜ Teknokent ev sahipliğinde düzenlendi. YYÜ Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş, günümüzde bilgiyi üreten toplumların geliştiğine dikkat çekerek, bunun stratejik bir kaynağa dönüştüğünü söyledi. 

27 Ekim 2017 Cuma 09:31
YYÜ TEKNOKENTTEN TEKNOLOJİYE DAVET

TÜBİTAK MARTEK DE KATILDI

Türkiye’nin birçok yerinden gelen teknopark yöneticileri, firma temsilcileri ve bürokratlar, Van’da düzenlenen “Teknolojiye Davet Bilişim Etkinlikleri 2”de, bölgenin teknolojik gelişimine ışık tuttu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Teknokent, YYÜ Teknoloji Transfer Ofisi, Türkiye Bilişim Dernekleri Federasyonu (TÜBİFED), Van İş Adamaları Derneği (VİŞAD) Van Bilişimciler Derneği (VBD) ve Teklink Telekom’un ortaklaşa organize ettikleri Teknolojiye Davet Bilişim Etkinliği, yoğun katılımla gerçekleştirildi. Teknoloji ve bilişim alanında hizmet veren birçok isimin katıldığı zirvede, bölgenin teknolojik gelişimi, ekonomik kalkınması ve istihdam sağlanması açısından önemli konular ele alındı. YYÜ Teknokentin kardeş teknokenti olan TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Orhan Çömlek de etkinliğe katılarak, bir sunum gerçekleştirdi.

TEMEL YAPI TAŞI

Toplantıda konuşma yapan YYÜ Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş, katılımcılara teknokentleri hakkında bilgi vererek, bu etkinliğin önemine değindi. Toplumların sosyo ekonomisini sağlayan en önemli etkenlerden birisinin teknolojik gelişme ve bilimsel alanda yapılan ilerlemeler olduğunu anlatan Görentaş, “Bilgi ve teknolojideki hızlı ilerlemeler bilgi toplumunun oluşmasını sağlıyor. Bilgiyi üretebilen, ürettiği bilgiyi kullanabilen toplumlar uluslararası arenada söz sahibi oluyorlar. Bundan dolayı bilgi stratejik bir kaynak haline geldi ve toplumların temel yapı taşı oldu” dedi.

MİLLİ GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, teknoloji inovasyonunu ciddi bir şekilde takip ettiklerini belirterek, bunu aynı zamanda iç ticarette kullandıklarını söyledi. Bakanlık olarak bu çalışmaları yaparken aynı zamanda Ar-Ge çalışmaları ve tasarımları noktasında ciddi iş birliklerinin söz konusu olduğunu anlatan Çiftci, Bu anlamda TÜBİTAK ile ortak çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Çiftci, “TÜBİTAK ile olan yeni teknoloji transferleri kapsamında teras Ar-Ge görüntüleme sistemiyle ilk defa bir milli görüntüleme sistemi yapılacak ve bunları sınır kapılarımızda her türlü patlayıcı, her türlü kaçak eşya görüntülü bir şekilde ekranlara yansıtmış olacağız. Bunun da milli bilişimin gelişmesine çok önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz. Bununla birlikte gümrük kapılarında ve limanlarda X-Ray tarama sistemleri, yüz tanıtma sistemleri, araçtaki sistemler, plaka okuma sistemleri gibi ileri teknolojiye çok önem verdik ve ciddi yatırımlar yaptık” dedi.

YAZILIM İÇİN ÖNEMLİ MERKEZ

YYÜ Rektörü Doç. Dr. Peyami Battal, Van'ın en iyi tarafının yazılıma aç olan ülkelerle komşu olduğunu söyledi. İran’ın tek başına bilişim sektörüne yapacağı yatırımda Van’ın merkezi konumunda olduğuna dikkat çeken Battal, “Yazılım sektöründen pay almanın yolu üniversite-sanayi iş birliğinden geçer. Yani siz teknolojiyi üretmek istiyorsanız, üniversiteyle doğru diyalog kurmanız gerekir. Bu kapsamda doğru ilişki kurarsak doğru şeyler üreteceğiz. Bu kapsamda son dönemde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ve hükümetimizin son 10 yıl içerisinde kurduğu teknokentler aracılığıyla bu mekanizmayı başarabiliriz. Bu kapsamda da önemli bir noktaya geldik. Teknokentlerin temel amacı da buydu” dedi.

TOPLUMSAL SEFERBERLİK

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Ar-Ge Daire Başkanı Mehmet Ali Değer ise inovasyon ve yenilikçilik konusunda farkındalığın artırılması için bu tür etkinliklerin çok önemine değinerek, “Ar-Ge inovasyon, tasarım ve markalaşmada toplumsal bir seferberlik içinde olması gerektiğini düşünmekteyiz. Bilginin, bilimin, teknolojinin, Ar-Ge’nin, inovasyonun ülkelere ve dünyaya yön çizdiği bir dünyada yaşıyoruz. Teknoloji bilişimde çok hızı gelişmeler yaşanıyor. Bu sebeple bilgiyi elinde bulunduran, teknoloji üreten ve bilimi kalkınma için seferber eden toplumların ekonomi başta olmak üzere her alanda çok önemli avantajlara sahip olduğunu; bilgiyi ve teknolojiyi üretmek yerine ithal eden toplumların ise bu sürecin gerisinde kaldığını görüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.