YUMURTADAN AR-GE ÇIKACAK

Açtığı kuluçka merkeziyle cazibesini katlayan Düzce Teknopark bölgenin Ar-Ge merkezi olmaya kararlı. Firmalara Ar-Ge projesi sahibi olma şartı koşan teknopark, fikri ve sınai mülkiyet hakları ve ÜSİ konularında ekosisteme mesafe kat ettirecek adımlar atmaya hazırlanıyor.

YUMURTADAN AR-GE ÇIKACAK

Açtığı kuluçka merkeziyle cazibesini katlayan Düzce Teknopark bölgenin Ar-Ge merkezi olmaya kararlı. Firmalara Ar-Ge projesi sahibi olma şartı koşan teknopark, fikri ve sınai mülkiyet hakları ve ÜSİ konularında ekosisteme mesafe kat ettirecek adımlar atmaya hazırlanıyor.

23 Şubat 2018 Cuma 08:23
YUMURTADAN AR-GE ÇIKACAK

HEDEFLERE KULUÇKA PENCERESİ
Üniversite, TSO ve OSB gibi Düzce’nin önde gelen 32 sanayi kuruluşunun ortaklığıyla 2010 yılında kurulan Düzce Teknopark, bölgesinin Ar-Ge merkezi haline gelmeyi hedefliyor. Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla yakın zamanda açılışı gerçekleştirilen yeni yönetim binası ve Kuluçka Merkeziyle hedef büyüten bölge için Ar-Ge’nin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Düzce Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, fikirlerin projelendirmesi, ürünlerin prototiplendirilmesi ve Ar-Ge çıktılarının ticarileştirilmesi boyutunda firmalara destek sağlamayı sürdüreceklerini ifade etti. Şahin, “Üniversite-sanayi iş birliği (ÜSİ) projelerine ve Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklarına ağırlık vereceğiz” dedi.

AR-GE PROJESİ ŞART
Teknoparkların, teknolojik üretimin iki ana aktörü olan üniversite ve sanayiyi buluşturduğunu söyleyerek söze başlayan Özkan Şahin, Düzce Teknoparkın da bu alanda önemli bir misyon üstlendiğini ifade etti. Zincire dahil olmak isteyen firmaların Ar-Ge’yle barışık ve teknolojiyle tam entegre olması gerektiğini belirten Şahin, “Ar-Ge Projesi birincil şartımız. Söz konusu bu Ar-Ge projesinin, sanayinin bir ihtiyacını karşılayabilecek ve ticarileşme potansiyeli yüksek bir Ar-Ge projesi olması gerekiyor” dedi. Şahin ayrıca, Ar-Ge projesi ile başvuruda bulunan firmanın Ar-Ge içeriğinin; alanında uzman bir akademisyen, ilgili sektörden bir uzman ve Teknopark Genel Müdürü’nden oluşan bilim kurulu ile değerlendirilmeye tabi tutulduğunu söyledi.

160 OFİS, 7 BLOK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla yakın zamanda açılışı gerçekleştirilen Düzce Teknoparkın yeni yönetim binası ve Kuluçka Merkezinin mimari yapısı hakkında da bilgiler veren Özkan Şahin, 14 bin metrekare kapalı alana sahip 7 bloktan oluşan binada, 10 metrekareden 160 metrekareye kadar farklı ölçülerde toplamda 160 ofisin yer aldığını belirtti. Bölgeyi bir restoran, kafeterya, 250 kişilik konferans salonu ve 12 toplantı salonu ile Düzce Teknoparkı tüm bölgeye hizmet edebilecek Ar-Ge merkezi olarak nitelendiren Özkan, inşaat sürecinin tamamlandığını belirterek Düzce Teknoparkın yeni yönetim binasının ilkbaharın ilk günlerinde hizmet vermeye başlamasının planlandığını söyledi.

FSMH VE ÜSİ HEDEFTE
Düzce Teknoparkın gerçekleştirmek istediği projeler ve gelecek hedeflerinden de bahseden Yrd. Doç. Dr. Özkan Şahin, “Önümüzdeki dönemde düzenleyeceğimiz eğitim ve etkinlikler, yeni hibe projeleri, Üniversite – Sanayi (ÜSİ) projeleri ile Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları (FSMH) ve akademik girişimcilik çıktılarının elde edilmesi hedeflenmektedir. Gerçekleştirilen faaliyetler sonucu yaşanan kapasite artışı ile ulusal ve uluslararası projelerde yer alan akademisyen sayıları ve proje bütçelerinin artması, kamu destekli ya da sanayi tarafından finanse edilerek yapılacak olan ÜSİ Ar-Ge proje sayılarının artırılması ve bu proje sonuçlarından teknoloji transferi için girdi oluşturacak çıktıların elde edilmesi de hedeflenmektedir” açıklamalarına yer verdi.

ODAK KNOW-HOW

FSMH portföyünün ticarileşme potansiyeline ve ekonomik kazanca dönüşme yollarına odaklanacaklarını dillendiren Şahin, “Buluş sahiplerinden TRL seviyesini yükseltmeyi amaçlayanlar, üniversitede ilgili araştırmacılar ile eşleştirilerek FSMH başvurularında ortak hak sahipliği veya know-how transferi olanakları değerlendirilecektir. Özellikle Üniversitemizin Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Programı kapsamında ‘Sağlık ve Çevre’ alanındaki Ar-Ge çalışmalarına yönelik ÜSİ, FSMH ve akademik girişimcilik temalı etkinliklere ağırlık verilecektir. DÜSİMER’in yürüttüğü COSME-EEN projesi ile entegre çalışılarak, üniversiteye ve bölgedeki KOBİ’lere proje geliştirme imkanları sağlanacaktır” diye konuştu.

KULUÇKA CAZİBESİ
Kuluçka Merkezi kapsamında girişimciliğe yönelik yılda iki kez açılacak olan Ön Kuluçka Programı ile özellikle akademik girişimcilerin proje sahibi ve proje danışmanı olduğu iş fikirlerinin projelendirilmesi, olgunlaştırılması ve ticari başarıya ulaşması yönünde verilen destekleri arttıracaklarını söyleyen Özkan, “Yeni Teknopark hizmet binasında TTO hizmetlerine ek olarak Kuluçka Merkezi programı, prototiplendirme laboratuvarı ve daha yüksek standartlara sahip ofislerin cazibe oluşturması öngörülmektedir” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.