banner110

YÜKSEK KATMA DEĞERLİ İHRACATTA TGB'LER

Ülkemizin geleceği için ihracat ve özellikle de yüksek katma değerli ihracat, kritik öneme sahiptir.

YÜKSEK KATMA DEĞERLİ İHRACATTA TGB'LER

Ülkemizin geleceği için ihracat ve özellikle de yüksek katma değerli ihracat, kritik öneme sahiptir.

08 Ağustos 2017 Salı 10:59
YÜKSEK KATMA DEĞERLİ İHRACATTA TGB'LER

2016 yılı itibariyle yüksek katma değerli ihracat oranımız yüzde 3,3 ve yaklaşık 5 Milyar USD’dır. Uzun vadede, oranın yüzde 15 olmasını ve 2023 yılında da minimum yüzde 10’a varmasını hedeflersek, ihracatı yüzdesel olarak 3 kat artırmamız gerekmektedir. Toplam ihracatımızın son 3 yıl ortalaması yaklaşık 150 Milyar USD/yıldır. 2023 yılında minimum 3 katı olan 450 Milyar USD’a çıkarmayı hedeflediğimizi düşünürsek, yüksek katma değerli ihracatımızı 9 kat artırmamız gerekmektedir ve bu da 45 Milyar USD yüksek katma değerli ihracata denk gelmektedir.

Mevcut durumda 52’si aktif 64 Teknoloji Geliştirme Bölgemiz (TGB) bulunmaktadır. TGB’ler olarak bizim yüksek katma değerli ihracat hedefini gerçekleştirmekteki sorumluluğumuzun çok fazla olduğunu ve kritik performans parametremizin de bu olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer 2023 yılında ülke olarak yüksek katma değerli ihracat oranımız ancak yüzde 5’lerde olursa TGB’ler olarak kendimizi başarılı sayamayacağımızı vurgulamak istiyorum.

Bu süreci, fikirden başlayıp yüksek katma değerli ihracata doğru yapılan bir yolculuk olarak değerlendirebiliriz. Bu yolculukta, değer zinciri üzerindeki aşamalarda; kalite, girişimcilik, Ar-Ge, teknoloji, tasarım ve inovasyon odaklı geliştirmelerde farklılıklar yaratmak stratejik öneme sahiptir.

Fark yaratabileceğimiz potansiyeller şunlardır:

  • Bu konulardaki ihtiyaçları, stratejileri ve dönemsel hedefleri doğru belirlemek ve etkin eylem planlarını hazırlamak,
  • Ön kuluçka süreci ile beraber kuluçka, girişimci ve akademisyen firmalarımızdaki verimli uygulamalarla bu planları hayata geçirmek.

Türkiye’de firmalarımızın genel olarak sermayeleri az, ciroları büyük, karları düşük ve borç oranları yüksektir. Firmaların ihracat ve özellikle yüksek katma değerli ihracat yolundaki çalışmaları, belirtilen parametrelerdeki gelişimlere de katkı sağlayacaktır.

Buraya kadar makro seviyede konuştuk. TGB’ler olarak bu konuya nasıl yaklaşacağımız konusunda düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Konuyu ulusal boyutta mevcut makro ekosistem yapılanmalarına göre ve firmalar boyutunda da mikro ekosistem yaklaşımları ile farklılıklar yaratarak ele almamız gerektiğine inanıyorum. Firma stratejilerini oluştururken dört odaklı yaklaşımının faydalı olacağını düşünüyorum:

1. Stratejik Yönetim, İşbirliği ve Kurumsal iletişim

2. Pazar ve İş Geliştirme

3. Kaynaklar ve Yetkinlik Geliştirme

4. Altyapı ve Süreç Geliştirme

Fark yaratmayı odak olarak benimsersek TGB firmalarının potansiyellerini değerlendirmeleri ve geliştirmeleri, hem firmalar düzeyinde hem de ulusal düzeyde yüksek katma değerli ihracat gelişimine katkı sağlayacaktır.

Ahmet Balkaya

Genel Müdür

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark A.Ş

Son Güncelleme: 08.08.2017 11:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.