YOK BÖYLE AR-GE!

Sağlık bilimleri alanında araştırmalar yürüten İstinye Üniversitesi bünyesinde yeni Ar-Ge merkezleri ve laboratuvarlar açıldı. Yeni birimlerin sağlıkta neşter vurmayacağı alan neredeyse yok.

YOK BÖYLE AR-GE!

Sağlık bilimleri alanında araştırmalar yürüten İstinye Üniversitesi bünyesinde yeni Ar-Ge merkezleri ve laboratuvarlar açıldı. Yeni birimlerin sağlıkta neşter vurmayacağı alan neredeyse yok.

29 Ocak 2018 Pazartesi 10:15
YOK BÖYLE AR-GE!

BİR AR-GE YUVASI
Ar-Ge’nin sağlığı artıyor. Sağlık bilimleri alanına önemli yatırımlar yapan İstinye Üniversitesi (İSÜ) bünyesinde yeni birimler açıldı. İkinci eğitim-öğretim yılına başlayan üniversite, Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yer alan ‘Kök Hücre ve DokuMühendisliği (İSÜKÖK)’, ‘Kanser Araştırma-Moleküler Kanser (İSÜMKAM)’, ‘Nörolojik Bilimler (İSÜCAN)’ ve ‘Üç Boyutlu Tıbbi ve Endüstriyel Tasarım’ Ar-Ge merkezleri ve bunlara eşlik eden ‘Mikrobiyota’, ‘Doku Tipleme ve İmmünoloji’, ‘Genetik Analiz’, ‘Biyokimya’ ve ‘Pataloji’ tahlil laboratuvarlarıyla faaliyet gösteriyor.

21. YÜZYIL FELSEFESİ

Yatırım yapılan Ar-Ge merkezleriyle ilgili düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan İSÜ Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, "Açıkçası temel hedefimiz, dünyadaki bilime katkı yapmak. Daha kuruluş aşamasında, hem hocalarımızı ona göre seçtik hem de altyapıyı ona göre planladık. Tüm laboratuvarlarımız, dünyanın en prestijli üniversiteleriyle yarışır durumda. Onlardaki teknolojinin aynısı üniversitemizde bulunuyor. Eğitim sistemimiz, araştırma çalışmalarının yanı sıra ‘odaklanmış eğitim’ vizyonuna dayanıyor ve bu vizyonun, kurucumuz ve mütevelli heyeti başkanımız Muharrem Usta’ya ait olduğunu, özellikle vurgulamak istiyorum. 21’inci yüzyıl Türkiyesi’nin insanlarını yetiştirecek çağdaş bir eğitim felsefesi bu” şeklinde konuştu.

90’LARDA PEDAL ÇEVİRELİM

İstinye Üniversitesi üst Ar-Ge merkezlerinin üst yöneticisi ve İstinye Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Karaöz ise, hedefledikleri noktaya gelmek için sergiledikleri çabanın üstünde durdu. Karaöz; “Oldukça genç bir üniversiteyiz ama epey mesafe aldık. Araştırma üniversitesi olmak üzere yola çıktık. Bizim kurguladığımız tüm Ar-Ge merkezleri, eğitim, araştırma ve hizmet üçlüsü üzerine yükseliyor. Tüm merkez ve laboratuvarlarımızda, patente yönelik çalışmalar yapılması bizim için önemli. Örneğin, İSÜKÖK merkezimiz ve Doku Tiplendirme laboratuvarlarımız, başta grubumuz bünyesinde bulunan 32 hastanemize ve Türkiye’deki tüm hastanelere, organ naklinde alıcı ve verici arasında doku uyumu konusunda hayati bir hizmet veriyor. Türkiye’nin ilk Geriatri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni planlıyoruz” dedi. Karaöz; “Gelişmiş Batı toplumlarında olduğu gibi, 80’li, 90’lı yaşlarda bisiklet pedalı çeviren Türk insanı hayal ediyoruz” mesajı da verdi.

Anahtar Kelimeler:
İstinye Üniversitesi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.