YENİ İHTİYAÇLARA YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

Koronavirüsle mücadeleye en aktif katkı veren teknoloji geliştirme bölgeleri arasında yer alan İTÜ ARI Teknokent, inovatif ürünler geliştiren firmaları, kuluçka merkezi ve dijital üretim merkeziyle, 7 koldan virüsle savaşıyor.

YENİ İHTİYAÇLARA YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

Koronavirüsle mücadeleye en aktif katkı veren teknoloji geliştirme bölgeleri arasında yer alan İTÜ ARI Teknokent, inovatif ürünler geliştiren firmaları, kuluçka merkezi ve dijital üretim merkeziyle, 7 koldan virüsle savaşıyor.

01 Nisan 2020 Çarşamba 12:19
YENİ İHTİYAÇLARA YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

Haber: Ümit Uçar

Türkiye’nin AR-GE ve inovasyon ekosistemine katkılarının yanı sıra globale açılan firmalarıyla da dikkat çeken İTÜ ARI Teknokent, koronavirüs ile mücadele için var gücüyle çalışıyor. Bünyesindeki firmaların koronavirüs tedavisi ya da tanısı için geliştirdiği ürünlerin yanı sıra, İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi de girişimcilere açtığı çağrıyla yenilikçi fikirleri hayata geçirecek. İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz Tunçalp, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için pek çok yeni ihtiyaç ve yapılması gereken pek çok inovasyon bulunduğunu belirterek, “Bu nedenle teknoloji girişimcileri bu yolda önemli görevler görebilirler. Ucuz maliyetli solunum destek cihazlarından, enfekte hasta nakline yönelik sedyelere kadar pek çok yeni veya büyük hacimli ihtiyaçlar var” dedi.

AKTİF MÜCADELE

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nin de koronavirüs ile ilgili inovatif ürünlere çağrı çıkıp, bu amaçla çalışan girişimcileri destekleyeceğini açıkladığını anımsatan Tunçalp, “Biz de İTÜ ARI Teknokent olarak; programlarımız, firmalarımız ve girişimcilerimizle Koronavirüs mücadelesi için seferber durumdayız” diye konuştu.

Teknokent olarak virüsle mücadele kapsamında, açılan çağrıdan firmaların geliştirdiği ürünlere kadar yapılanları 7 ana başlıkta toplayan Tunçalp, şu bilgileri verdi:

#FİGHTCOVID19 DİKEYİ

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi, #FightCOVID19 dikeyini açtı. Bu dikeyde çağrılarının yıl boyu devam edeceğini anlatan Tunçalp, korona ile mücadelede fikri olan tüm girişimcileri beklediklerini kaydetti. Genel Müdür, “Tespit yöntemlerinden respiratör teknolojilerine; sterilizasyon çözümlerinden ventilatöre kadar birçok boyutu olan bu problemin çözümüne benim de katkı sağlayacak bir ürünüm var diyorsan ‘İTÜ Çekirdek’te Geliştir, Dünyayı İyileştir’ diyoruz. Bu alana odaklanan girişimleri www.itucekirdek.com adresinden başvurarak bizimle iletişim kurmaya davet ediyoruz. Bu kapsamda bazı grupların çok ihtiyaç duyulması beklenen portatif solunum cihazları ve oksilatörler üzerinde çalışmaya başlayacağını umuyoruz” dedi.

PARAYI DEZENFEKTE EDİYOR

Tunçalp, İTÜ ARI Teknokent ve İTÜ Çekirdek’in yıllardır mezun verdiği yüzlerce girişimci firmanın ürünleri arasından koronavirüs ile mücadelede kullanılabilecekleri tekrar desteklemeye başladığını anlattı. Tunçalp, geçen yıl İTÜ Çekirdek’ten mezun olan Money Shower firmasının ATM cihazlarına takılıp günlük dolaşımdaki parayı dezenfekte eden çözümünü bankalara ve düzenleyici kuruluşlara tekrar tanıtmaya başladıklarını kaydetti.

BİOKSEN VE SENTROMERDA’DAN TANI KİTİ

İTÜ ARI Teknokent firmalarından Bioeksen’in, koronavirüs tanısını 90 dakika gibi kısa bir sürede koyabilen bir patojen kiti geliştirdiğini ve kullanıma alındığını belirten Tunçalp, “Geliştirilen kit, Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) Viroloji Laboratuvarı'nın ortak AR-GE çalışması sonucu ortaya çıktı. Şu anda da Sağlık Bakanlığımız tarafından kullanılıyor. Bu arada genetik testler üzerine çalışan bir diğer firmamız olan Sentromerda koronavirüs kitinin satışına başladı” dedi.

MAKİNE ÖĞRENMESİ YÖNTEMİ

Genel Müdür Tunçalp, ABD tarafından koronavirüs ile ilgili tüm literatürün düzenli olarak yapay zekâ okumasına uygun bir “‘corpus” halinde yayınlandığını dile getirerek, “Bu formattaki literatür bir veri seti olarak makine öğrenmesi yöntemleriyle taranıp birtakım sorulara ortak cevaplar çıkarılabiliyor. İTÜ ARI Teknokent’teki makine öğrenmesi ile ilgili çalışan ekip ve şirketlerin bir kısmı bir süredir bu veri seti üzerinde de çalışıyor ve sürekli gelişen literatürü işleyerek ortak sorulara cevaplar ve bulgulara arasında anlamlı ilişkiler arıyor” bilgisini verdi.

3D YAZICILARLA MEDİKAL ÜRÜNLER

Geçtiğimiz yıl faaliyete alınan dijital üretim merkezi İTÜ MAGNET FAB’da ise sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyabileceği ve 3D yazıcıda üretebilecekleri medikal ürünlere odaklandıklarını anlatan Tunçalp, Sağlık Bakanlığı’nın ülke çapında ve yüksek hacimde düzenlediği çalışmalara, düşük hacimde, yerel ve tamamlayıcı destek ürünleriyle katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Tunçalp, “Bu kapsamda geçtiğimiz hafta sonu tüm yüzü koruyabilen maskeler (face-shield) ürettik. Bu kapsamda tüm yüzü koruyabilen maskeler (face-shield) ürettik. İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalışıyoruz. Projemiz tamamen gönüllülük esasına dayalı. Ürettiğimiz yüz kalkanlarının ücretsiz bir şekilde sağlık personeline ulaştırıyoruz. Günlük 300 adet yüzü koruyabilen maske ürettik. Yakın zamanda kalıbı üretilip günlük bin ve üzeri üretim yapmayı hedefliyoruz” dedi.

ANLIK VERİ AKIŞI

İTÜ ARI Teknokent firmalarından Ceiba Tele ICU’nun geliştirdiği “eConnect” teknolojisinin izolasyon ve karantina odalarına kurularak, başucu cihazlarından (monitör ve solunum cihazı) anlık veri akışı sağladığını belirten Genel Müdür, “Doktor ve hemşireler için oluşturulan Ceiba Platformları ile hasta verilerine ulaşmaları sağlanıyor. Doktor ve hemşireler cep telefonundan karantina altındaki hastanın yanındaymış gibi etkin bir şekilde hastanın takibini yapabiliyor. Hastanın durumu kötüleşmeye başladığında ise sistem otomatik olarak tanı uyarısı oluşturarak, doktorlara uyarı gönderiyor. Bu sayede doktor ve hemşirelerin enfeksiyona minimum düzeyde maruz kalmaları sağlanarak hastanede bir güven ortamının oluşturulmasına yardımcı olunuyor” diye konuştu.

SIVI GEÇİRMEYEN ÖNLÜK

Deniz Tunçalp, İTÜ Çekirdek girişimlerinden Swenna’nın, PVC malzemeden ısıya ve yırtılmaya dayanıklı sıvı geçirmeyen önlükleri sağlık personeline ekstra koruma sağlaması için ürettiğini, bu önlükler sayesinde hem virüsün kıyafet üzerinden bulaşma olasılığının azaldığını hem de dezenfekte edilmesi daha kolay olduğundan defalarca kullanılabildiğini kaydetti.

Son Güncelleme: 01.04.2020 12:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.