banner110

YALITIM SEKTÖRÜNÜN İLK AR-GE MERKEZİ

Yalıtım sektöründe kabul görmüş yerel ve uluslararası standartlarda ve kalitede üretim yapan, lider isimlerinden BTM, alanındaki ilk Ar-Ge merkezi’ni kurdu. Merkezde şu an 13 proje yürütülüyor.

YALITIM SEKTÖRÜNÜN İLK AR-GE MERKEZİ

Yalıtım sektöründe kabul görmüş yerel ve uluslararası standartlarda ve kalitede üretim yapan, lider isimlerinden BTM, alanındaki ilk Ar-Ge merkezi’ni kurdu. Merkezde şu an 13 proje yürütülüyor.

05 Ağustos 2017 Cumartesi 10:04
YALITIM SEKTÖRÜNÜN İLK AR-GE MERKEZİ

Türkiye’deki ilklere imza atan BTM’nin, Kemalpaşa OSB’de 1986 yılında kurduğu Ar-Ge Laboratuvarı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Ar-Ge Merkezi” olarak belgelendirildi. BTM Ar-Ge Merkezi, yalıtım sektöründe belgelendirilmiş ilk Ar-Ge Merkezi oldu. Yalıtım sektöründe farklı kullanım alanlarına yönelik yüksek katma değerli yeni ürün çalışmaları yapılan BTM Ar-Ge Merkezi’nde şu anda 13 adet nitelikli Ar-Ge projesi yürütülüyor. Ar-Ge konusunda yeniliğe endekslenmiş, yüksek katma değer yaratmaya aday teknolojilerin geliştirilmesini hedefleyen BTM Ar-Ge Merkezi’nde bugüne kadar 15 adet patent alındı. Su yalıtımı, ısı yalıtımı ve çatı kaplama malzemeleri üretilen toplam 5 tesisi bulunan firma, değişen pazar ve rekabet koşullarını göz önüne alarak, kendi teknolojisini ve ürünlerini geliştiriyor.

İLKLERİN ADRESİ

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarına yatırım yapmaya devam edeceklerini vurgulayan BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, “2016 yılında birçok ilki gerçekleştirdik. İlk adım olarak şirketlerimizin teknolojik yol haritasını oluşturduk. Böylelikle, kısa, orta ve uzun vadeli stratejik teknoloji planlaması ile Ar-Ge’nin çalışması gereken teknolojik çalışma alanlarını tespit ettik. Projelerimizi başlattık. Grup şirketlerinde Ar-Ge altyapısının oluşturulması ve Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülmesine öncülük ettik” dedi.

ÇOK YÖNLÜ BÜYÜME

Levent Ürkmez, BTM’nin faaliyet alanında çok yönlü büyüme stratejisini kararlılıkla sürdürdüğünü ifade etti. Yalıtım sektöründeki karmaşık ve zor ihtiyaçları olan müşterilerine, mühendislik yoğun ürünler ve entegre çözümler sunan BTM’nin diğer yandan kolay, hızlı, çevre dostu, uygulama maliyetinden tasarruf beklentisinde olan müşteriler için arz ve talebi buluşturan pazar platformları kurmaya odaklandıklarını anlatan Ürkmez, “Bu stratejiyi sürdürülebilir kılmanın en önemli şartı, yeni dünyanın gerçeklerine uyumlu şekilde hem iş yapış şeklimizi hem de iş süreçlerimizi ve yapılanmamızı dönüştürmek” diye konuştu.

ÜÇ TEMEL HEDEF

BTM Ar-Ge Merkezi’nde klasik Ar-Ge merkezlerinden farklı olarak üç alanda farklılaşma hedefleri olduğunun altını çizen Ürkmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu üç temel unsurdan ilki, tüm Ar-Ge süreçlerini katma değer yaratacak şekilde tasarlamak. İkincisi, çevre dostu ve sürdürülebilir ürünler üretip süreçleri geliştirme kabiliyetine sahip olmak ve son olarak yatay büyüme, yani üniversiteler, araştırma merkezleri ile ortak hedefte birleşmek. BTM olarak Ar-Ge alanında, inovatif ürün ve hizmet geliştirme konularında önümüze iddialı hedefler koyduk. Yenilikçi teknolojiler yaratmak ve bünyemize adapte ederek Ar-Ge faaliyetlerini planlayıp, yürütmeyi ve bu faaliyetlerin sonucunda elde edilen sonuçları fikri ve sınai haklar politikalarıyla koruyarak, fayda sağlamayı amaçlıyoruz.”

AB PROJELERİNE DE KATILACAK

BTM Ar-Ge Merkezi’nin, belirlemiş olduğu Ar-Ge stratejisi çerçevesinde üniversiteler, araştırma merkezleri ve sanayi sektörü ile gerçekleştirilen ortak çalışmalar sonrasında ortaya çıkacak bilgi birikimi, BTM’nin sürdürülebilir başarısı ve geleceği için büyük önem taşıyor. BTM Ar-Ge Merkezi, ulusal projelerle ve ulusal ortaklarla geliştireceği iş birliklerinin yanı sıra Avrupa Birliği’nin finanse ettiği projelere katılım için de çalışmalarını sürdürüyor ve Avrupa Birliği Ar-Ge platformlarına katılıp, AB Ar-Ge çalışmalarını takip ediyor.

SEKTÖRÜ İLERİ TAŞIDI

Türkiye’nin yalıtım sektöründeki lider firmalardan olan BTM, 1989 yılında polimer bitümlü su yalıtım örtüsünü, 1994 yılında kapalı gözenekli XPS ısı yalıtım levhasını, 1996 yılında çatı kaplama malzemesi Shingle’ı ilk kez üretti. Yalıtım sektöründe öncü konumunu perçinleyen firma, 2007 yılında sentetik örtü üretimine Polyplan markası ile başladı. Kendi teknolojisini ve ürünlerini geliştiren, bu alanda mühendislik gücüne, laboratuvar alt yapısına yatırım yapan, yurt içi-yurt dışı araştırma kurumları ve üniversitelerle ortak projeler yürüten BTM, yarattığı ilklerle yalıtım sektörünü teknoloji dünyasında bir adım daha ileri taşıyor. BTM’nin sektörde öncü rol oynamasında, ileri teknoloji ile donatılmış kompleks üretim tesisleri ve uzman kadrolarından oluşan Ar-Ge gücü kilit rol oynuyor. BTM’nin ürünleri, çatıdan temele, kullanıcısının her ihtiyacına cevap verirken, firma 180’in üzerinde farklı ürüne sahip bulunuyor.

Anahtar Kelimeler:
BTMLevent Ürkmez
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.