VAN YYÜ TEKNOKENTTE GÖREV DEĞİŞİMİ

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Teknokent Genel Müdürlüğüne, Öğr. Gör. Bilgin Yazlık atandı.

VAN YYÜ TEKNOKENTTE GÖREV DEĞİŞİMİ

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Teknokent Genel Müdürlüğüne, Öğr. Gör. Bilgin Yazlık atandı.

23 Ekim 2019 Çarşamba 09:29
VAN YYÜ TEKNOKENTTE GÖREV DEĞİŞİMİ

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli başkanlığında toplanan Teknokent A.Ş Yönetim Kurulu, Öğr. Gör. Bilgin Yazlık'ı Genel Müdür olarak atadı.

Düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Şevli, “Bölgedeki tüm akademisyenlere, girişimcilere, yatırımcılara ve sanayicilere nitelikli hizmetler sunan Teknokentimizde bugün itibari ile bayrak değişimi gerçekleştirmekteyiz. Teknokentimizin kuruluş sürecinde önemli hizmetler yerine getiren Dr. Öğr. Üyesi Necat Görentaş’a teşekkür ediyorum. Göreve başlayacak olan Bilgin Yazlık’a ise yeni görevinde başarılar diliyorum” dedi.

Türkiye'nin son yıllarda güçlendirdiği AR-GE politikaları ve AR-GE destekleri ile teknoloji tabanlı sanayi dönüşümünde önemli adımlar attığını vurgulayan Şevli, “Katma değeri yüksek ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek ürünler üretebilmenin yolu AR-GE’den geçmektedir. Sanayinin AR-GE yaparken ihtiyaç duyduğu bilginin kaynağı üniversitelerde bulunmaktadır. Üniversite-sanayi iş birliği gerçekleşmediği sürece sanayinin tek taraflı olarak AR-GE yapması mümkün değildir” diye konuştu. 

NİTELİKLİ KULUÇKA HİZMETİ

Rektör Şevli, Van YYÜ Teknokenti Türkiye'deki en iyi teknokentlerden biri haline getirmek ve uluslararası alanda somut işbirlikleri geliştirmek, ortak projeler gerçekleştirmek gibi önemli hedefleri olduğunu söyledi. Van YYÜ Teknokentin, başta Van olmak üzere tüm bölgedeki yatırımcılara teknoloji tabanlı girişimcilere yatırım yapma fırsatları sunacağını dile getiren Rektör, “Geliştireceğimiz özel kuluçka programları ile teknoloji tabanlı girişimciliği Van ve bölge illerinde yaşayan insanların hizmetine sunacağız. İş fikrine sahip tüm girişimcilere nitelikli kuluçka hizmetleri sunarak, bölgede kurulan teknoloji tabanlı işletme sayısını artıracağız ve bu yolla ekonomiye katkı sağlayacağız” ded.

Konuşmaların ardından Rektör Şevli Dr. Öğretim üyesi Necat Görentaş'a hizmetlerinden dolayı bir plaket ve çiçek verdi.

BİLGİN YAZLIK KİMDİR

1983 yılında Van’da doğdu. Van Atatürk Lisesinden 2001 yılında mezun olduktan sonra Erciyes Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümünü 2005 yılında bitirdi. Aynı yıl Erciyes Üniversitesinde Uzman ve Erciyes Teknopark’ta Proje ve Teknik İşler Sorumlusu olarak göreve başladı. 2008 yılında Erciyes Üniversitesinde Elektrik – Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans eğitimini tamamladı, 2009 yılında aynı bölümde doktora eğitimine başladı. Erciyes Teknoparkta kesintisiz olarak çeşitli kademelerde görev aldıktan sonra 2014 yılında Genel Müdür olarak atandı. Bu görevi 2019 yılı Ekim ayına kadar devam ettirdi. Toplamda 14 yıl teknopark deneyimi bulunan Yazlık, Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi, Sera Kuluçka Merkezi, ERBAN Melek Yatırım Ağını kurdu. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği ve Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu yönetim kurullarında üye olarak görev aldı. 7,8 Milyon Euro bütçeli “Erciyes Teknopark Bölgesel Yenilikçilik Merkezi” adlı Avrupa Birliği projesini başarı ile tamamladı. Biri TÜBİTAK 1513 projesi olmak üzere toplamda 10 Milyon bütçeli iki TÜBİTAK projesi yazdı ve yürütücülüğünü üstlendi. Teknoloji transferi ve kültürel konularda toplam 17 adet yayını bulunan Yazlık, uluslararası kuruluşlarca verilen RTTP (Teknoloji Transfer Profesyoneli) ve PMP (Proje Yönetim Profesyoneli) sertifikalarına da sahip.

Son Güncelleme: 23.10.2019 09:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yeliz BATTAL 2020-01-21 23:43:43

Bu görev değişimi tam yerinde olmuş.