ULUTEK’TE TEDBİRLER ALINDI

Ulutek Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz, koronavirüse karşı aldıkları tedbirler hakkında bilgi verdi. Karagöz, teknopark firmalarının yüzde 90’ının evden çalışmaya geçtiğini söyledi.

ULUTEK’TE TEDBİRLER ALINDI

Ulutek Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz, koronavirüse karşı aldıkları tedbirler hakkında bilgi verdi. Karagöz, teknopark firmalarının yüzde 90’ının evden çalışmaya geçtiğini söyledi.

30 Mart 2020 Pazartesi 16:34
ULUTEK’TE TEDBİRLER ALINDI

Röportaj: Helin Aygün

Sanayinin merkez üslerinden Bursa’da akademik brikimle üretim sektörlerinin buluşma noktası olan Ulutek Teknopark, koronavirüsle mücadele kapsamında ilave tedbirlerle çalışanlarının sağlığını koruyor. Personeli bilgilendirici afişten girişte ateş ölçümüne, binanın dezenfekte edilmesinden yemekhanede ek önlemler alınmasına kadar birçok önlemi hayata geçiren teknopark yönetimi, Ulutek’te bulunan firmalardan koronavirüse karşı kullanılabilecek ürünlerin AR-GE çalışmalarına ve üretilmesine yönelik gereken desteği de veriyor. Ulutek Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz, teknoparklarında yaklaşık 800 personel çalıştığını, firmaların yaklaşık yüzde 90’ının evden çalışma modeline geçerek AR-GE, yazılım ve tasarım projelerinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

TOPYEKÛN MÜCADELE

Teknoloji geliştirme bölgesi (TGB) yönetimi olarak, koronavirüs salgınına karşı başlatılan mücadeleye katkılarınız neler oldu?

Öncelikle insan hayatını tehdit eden bu salgına karşı topyekûn bir mücadele gerekiyor. Özellikle salgının yayılmasına karşı herkesin üzerine düşen görevi yapması lazım. Tedaviye yönelik ilgili kurumların çalışmalarında da iş birliği yapılması da daha kısa sürede sonuç alınmasına katkı sağlayabilir. Bu salgına karşı devletin aldığı kararlar teknokentimiz Ulutek’te de uygulamaya geçirilmiş, ilave tedbirler alınmıştır. Ayrıca Ulutek’te bulunan firmalarımızdan bu virüse karşı kullanılabilecek ürünlerin AR-GE çalışmalarına ve üretilmesine yönelik gereken destek verilmektedir.

VİRÜSE KARŞI ÜRÜN GELİŞTİREN FİRMALAR DA VAR

Türkiye’deki pek çok TGB’de faaliyet gösteren firmalar yenilikçi ürünler geliştirdi. TGB’nizde koronavirüse karşı ürün geliştiren, AR-GE çalışması yapan firmalarınız var mı? Varsa firma ve ürünleri hakkında bilgi verir misiniz?

Teknoparkımızda koronavirüse karşı temiz ve güvenli havanın solunması amacıyla maske geliştiren iki firmamız bulunmaktadır. Ayrıca bu firmalarımızdan biri solunum cihazı (ventilatör) ve yazılımını da geliştirmiştir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bu firma ve ürün bilgileri iletilmiştir. Talep edilmesi halinde seri üretimleri söz konusu olabilecektir.

“EK DESTEK PROGRAMI HAZIRLANABİLİR”

Türkiye’deki KOBİ’lerin ve firmaların krizden mümkün olduğunca az etkilenmesi için bir tedbir paketi açıklandı. Teknopark firmalarına yönelik ek ne gibi teşvikler verilebilir?

Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Programı elbette ki Teknoparkımızda AR-GE çalışmalarını sürdüren firmalarımızı da kapsamaktadır. Örneğin; nakit akışının azaldığı bu dönemde firmalarımızın bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerinin ertelenmesi ve gerektiğinde ilave finansman desteğinin sağlanması, KDV ve muhtasar beyannamelerinin ertelenmesi gibi. Ayrıca Kısa Çalışma Ödeneğinin devreye alınmasıyla, faaliyetine ara veren firmalardaki çalışanlara geçici bir gelir desteği verilmesi ve firmaların da maliyetinin azaltılmış söz konusudur.

Diğer taraftan teknopark firmalarına iki ay kira ertelemesi kararı Ulutek’te de uygulamaya konmuştur.

Teknopark firmaları için ek teşvik olarak personel maliyetlerinin azaltılması ve oluşabilecek işsizliklerin önlenmesi amacıyla TUBİTAK, KOSGEB gibi kurumlar tarafından ek destek programlarının hazırlanmasının faydalı olabileceğini düşünüyorum.

ÜST DÜZEY HİJYEN

TGB’nizde koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler nelerdir?

Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla Teknopark olarak ilk günden itibaren aldığımız tedbirler uygulamaya konmuştur. Özetle;

Ortak alanlara virüs ve temizliği hakkında bilgilendirme amaçlı görseller asılmıştır.

Personel giriş-çıkış takip sistemi olarak kullanılan parmak okuma sistemi yerine kart okuma sistemi devreye alınmıştır.

Bina girişine ve uygun yerlere el dezenfektanları monte edilmiş, maske ihtiyacı karşılanmıştır.

Bina geneli profesyonel ekiplerce dezenfekte ettirilmiştir.

Ulutek Teknopark-Metro İstasyonu arasındaki ring servis otobüsü dezenfekte ettirilmiştir.

Kapı kolları, merdivenler, turnike, asansör gibi sık kullanılan alanların hijyeni için ilave 1 temizlik personeli istihdam edilmiştir.

Yemekhane ve kantinde ilave tedbirler alınmış, hijyen kurallarına titizlikle uyulmaktadır.

Temizlik personellerine temizlik konusunda daha hassas davranılması konusunda talimat verilmiştir.

WC temizliğinde ayrıca dezenfektan amaçlı temizlik ürünleri kullanılmaktadır.

Bina girişinde sıcaklık kontrolü yapılmaktadır.

Ayrıca; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından nisan sonuna kadar teknopark firmalarına evden çalışarak muafiyetlerden yararlanabileceği duyurularak gerekli işlemlerin takibi yapılmaktadır. Bu kapsamda personelimizin büyük çoğunluğu evden çalışmaktadır.

EVDEN ÇALIŞMA MODELİ

Teknopark ve AR-GE/tasarım merkezlerine yönelik 2 aylık geçici bir uygulama kapsamında, şirketlerin merkezlerde çalışan personelinin evden çalışmasının önünün açılmıştı. Bu yöntem, firmalar tarafından nasıl karşılandı, verimliliğe nasıl yansıdı?

Teknoparkımızda yaklaşık 800 personel çalışmaktadır. Sosyal izolasyonun sağlanması konusunda firmalarımız tarafından beklenilen bir önlem olması nedeniyle bu karar olumlu karşılandı. Firmalarımızın yaklaşık yüzde 90’ı evden çalışma modeline geçerek AR-GE, yazılım ve tasarım projelerinde çalışmaya devam etmektedir. Evden çalışmanın özellikle yazılım firmalarımız açısından verimliliği fazla etkilemese de diğer üretim ve test çalışmaları yapan firmalarımıza olumsuz etkisi olacaktır.

Koronavirüs salgın tehdidinin uzaması durumunda, TGB yönetimi olarak başka hangi tedbirleri almayı planlıyorsunuz? Eylem planınız var mı?

Gelişen şartlara göre ve devletin alacağı ilave kararlara göre yapılması gereken her türlü önlemi yönetim olarak uygulamaya koyacağız. Çünkü bu salgının durdurulması ve giderilmesi, insan hayatı ve ekonomimiz için son derece önemli olduğu ortadadır. Temennimiz el birliği ile gereken önlemleri alarak ve kurallara uyarak en kısa zamanda bu sorunun üstesinden gelmektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.