banner110

TÜRKİYE’NİN ÖZEL SEKTÖR AR-GE ŞAMPİYONU

Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri ile faaliyet gösteren Arçelik, 9 Ar-Ge ve 1 tasarım merkeziyle yenilikçi ürünler tasarlıyor.

TÜRKİYE’NİN ÖZEL SEKTÖR AR-GE ŞAMPİYONU

Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri ile faaliyet gösteren Arçelik, 9 Ar-Ge ve 1 tasarım merkeziyle yenilikçi ürünler tasarlıyor.

19 Ağustos 2017 Cumartesi 09:04
TÜRKİYE’NİN ÖZEL SEKTÖR AR-GE ŞAMPİYONU


PATENTTE SÖZ SAHİBİ

Sektöründe sürekli fark yaratan, ürünleri ve sahip olduğu teknolojilerle liderliğini global arenaya taşıyan Arçelik A.Ş'nin bu başarılarının arkasında en önemli paylardan birine sahip olan Arçelik Ar-Ge, geçtiğimiz yıl 25. kuruluş yılını geride bıraktı. Hem ulusal hem de uluslararası arenada birçok başarıya imza atan Arçelik’in Ar-Ge merkezi olarak tescil edilmiş 9 Ar-Ge merkezi ve bir de tasarım merkezi bulunuyor. Sanayi Gazetesi’ne konuşan Arçelik Ar-Ge Direktörü Cem Kural, Türkiye’nin Ar-Ge lideri ve patent şampiyonu olan Arçelik A.Ş’nin, Dünya Fikri Haklar Örgütü’nün (WIPO) yayınladığı ve en çok uluslararası patent başvurusu yapan şirketlerin sıralandığı listede 74. sırada yer aldığını söyledi.

İTHALATA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK

Memleketin ekonomik büyüme stratejisinin, üretimde yerli teknolojilerin geliştirilmesi suretiyle, üretimde katma değerin ve ihracatın içerisinde ileri teknolojili ürünlerin payının artırılması üzerine kurgulandığını dile getiren Kural, “Bu stratejinin başarıyla uygulanması özel sektördeki firmalarımızın küresel değer zincirinde daha üst basamaklara çıkmasını, tüm sektörlerde verimliliğin, küresel rekabetçiliğin artırılmasını, buna karşılık ithalata bağımlılığın azaltılmasını sağlayacaktır. Bu sebepten özel sektörün Ar-Ge bilincinin artırılması, Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yapması, ileri üretim teknolojileri ile ürünlerini ticarileştirip markalaşabilmesi çok büyük öneme haizdir” dedi.

26 YILDIR FAALİYETTE

Kural, Arçelik A.Ş'nin bu başarılarının arkasında en önemli paylardan birine sahip olan Arçelik Ar-Ge’nin; geçtiğimiz yıl 25. kuruluş yılını geride bıraktığını ve hem ulusal hem de uluslararası arenada birçok başarıya imza attığını kaydetti. Arçelik A.Ş’nin Ar-Ge merkezi olarak tescil edilmiş 7 Ar-Ge merkezine 2016 yılında 2 yeni Ar-Ge merkezi ve bir de tasarım merkezi ekleyerek toplamda 10 Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısına ulaştığını anlatan Kural “Bu alanda da Arçelik A.Ş, Türkiye’de lider konumunu sürdürmüştür. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının tüm Türkiye genelinde Ar-Ge merkezleri için birçok parametrenin göz önüne alınması suretiyle yapılan performans değerlendirmesi sonucunda, Arçelik A.Ş. Türkiye’nin En Başarılı Ar-Ge Merkezi ödülüne layık olarak yaptığı başarılı çalışmaları taçlandırmıştır” diye konuştu.

YURT DIŞINDA AR-GE OFİSLERİ

Kural, “Tayvan ve İngiltere’deki Ar-Ge ofislerinin yanı sıra ABD’nin Boston bölgesinde de bir Ar-Ge ofisi açılmasına yönelik çalışmalar son aşamasına gelmiştir. Yurt dışı Ar-Ge ofisleri ile Arçelik’in dünya çapındaki Ar-Ge ekosisteminin güçlendirilmesi, dünyanın önde gelen üniversitelerindeki yeteneklere erişilmesi ve dünyanın farklı bölgelerinde gelişmekte olan teknolojileri erken aşamada yakalayarak yenilikçi ürünlerin tasarlanmasındaki rekabetçi avantajın daha da arttırılması hedeflenmektedir” değerlendirmesini yaptı.

EN İYİ DERECEYE SAHİP

Son 10 yıldır, Arçelik A.Ş’nin, Dünya Fikri Haklar Örgütü’nde en çok Uluslararası Patent başvurusuna sahip ilk 200 şirket arasındaki tek Türk şirketi olduğunu vurgulayan Cem Kural, “Avrupa Patent Enstitüsünün (EPO) son 5 yıldır yayınladığı yıllık raporlarına göre, EPO tarafından tescil edilen Türk başvurularının yarısı Arçelik A.Ş.tarafından gerçekleştirilmiştir. 2015 yılında gerçekleştirilen patent başvuruları temel alınarak yapılan sıralama Arçelik A.Ş., Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘Patent Ligi Şampiyonluğu’ ve ‘En Fazla Uluslararası Patent Başvurusu Yapan Firma’ ödüllerine layık görülmüştür. Bugüne kadar 3 binin üzerinde patent başvurusu gerçekleştirilmiştir” dedi.

KENDİ TEKNOLOJİSİNİ GELİŞTİRİYOR

Kural, gerçekleştirilen Ar-Ge ve teknoloji geliştirme çalışmaları sonucunda rekabette fark yaratacak ürünler tasarladıklarını söyledi. Ar-Ge çalışmalarının kendilerini rekabetteki ürünlerden farklılaştıran ileri teknoloji ve yüksek kaliteye sahip ürünleri daha uygun maliyetlerle tüketicilere sunmalarına olanak sağladığını anlatan Kural, “Arçelik'in bugün global bir oyuncu olarak 6 kıtada 130'dan fazla ülkede ürünlerini satabiliyor olmasının arkasında 25 yıllık Ar-Ge birikimi ile kendi patentli ürünlerini, teknolojilerini geliştirebiliyor olması yatmaktadır. Ürünlerimizin enerji, su tüketimi, ses gücü düzeyi gibi çevresel etkilerini azaltmaya yönelik yaptığımız çalışmalar Ar-Ge faaliyetlerimiz arasında çok önemli bir paya sahiptir” şeklinde konuştu.

BAŞARININ TEMEL ANAHTARI

Arçelik Ar-Ge Direktörü Cem Kural, şöyle devam etti:

“Şirketlerin teknolojik yetkinliklerini, müşteriler için fayda yaratan ürün ve hizmete dönüştürebilmeleri giderek önem kazanıyor. Bunun için de tüketicilerin ihtiyaçlarının iyi anlaşılması ve hatta ötesine geçilerek şekillendirilmesi gerekiyor. Pazarları tanıyan, müşterileri anlayan ve ihtiyaçlarını öngören, bu ihtiyaçlara cevap verecek yenilikçi ürün ve hizmetleri hızla sunabilen teknoloji ve inovasyon kabiliyeti, başarının temel anahtarıdır.”

Son Güncelleme: 19.08.2017 09:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.