TİCARİLEŞECEK BULUŞLARA TTO DOPİNGİ

Sanayi perspektifiyle firmalara destek sağlayan Teknopark Ankara TTO, firmaların ihtiyaç duyduğu pazar araştırmaları, risk analizleri gibi konuların yanı sıra buluşların ticarileştirilmesi, eğitim faaliyetleri gibi pek çok görev üstleniyor.

TİCARİLEŞECEK BULUŞLARA TTO DOPİNGİ

Sanayi perspektifiyle firmalara destek sağlayan Teknopark Ankara TTO, firmaların ihtiyaç duyduğu pazar araştırmaları, risk analizleri gibi konuların yanı sıra buluşların ticarileştirilmesi, eğitim faaliyetleri gibi pek çok görev üstleniyor.

13 Eylül 2019 Cuma 09:16
TİCARİLEŞECEK BULUŞLARA TTO DOPİNGİ

   

ÇOK YÖNLÜ HİZMET

Üniversite teknoloji transfer ofislerinin (TTO) aksine, istihdam açısından Türkiye’nin ikinci büyük sanayi üssü olan İvedik OSB sınırları içinde yer alan Teknopark Ankara TTO, sanayicilerin ihtiyacına göre faaliyetlerini şekillendiriyor. Bölgedeki firmaların farkındalık düzeylerini artırarak, ihtiyaç duydukları konularda eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri yürüten TTO, firmalara AR-GE çalışmaları kapsamında proje yazım ve akademik destek sunuyor. Teknopark Ankara TTO, ayrıca yapılan AR-GE çalışmaları sonucunda ortaya çıkan buluşlar ve bunların ticarileştirilmesi kapsamında da hizmet veriyor. Sanayi Gazetesine TTO’nun yürüttüğü projelerle ilgili bilgi veren Teknopark Ankara TTO Müdürü Ayşe Özdemir, “Firmalara verilen hizmetlerin yanı sıra TTO’muz hali hazırda Ankara Kalkınma Ajansı mali desteğiyle girişimcilere yönelik Nar Dikey Hızlandırıcı ve Ticarileşme Programı’nı da yürütüyor” dedi.

UR-GE PROJESİ

2012 yılından beri faaliyette olan İvedik OSB TTO’nun, Teknopark Ankara’nın bakanlık tarafından 2015 yılında TGB ilan edilmesiyle Teknopark Ankara TTO olarak hizmetlerine devam ettiğini anımsatan Ayşe Özdemir, “Ofisimiz Ticaret Bakanlığı mali desteğiyle ‘Sivil ve Savunma Amaçlı Kullanılan İnsansız Hava Araçlarının İhracatını Geliştirme ve Rekabetçiliğinin Artırılması (UR-GE) Projesi’ni yürütüyor. Şu ana kadar 29 firmamıza ticari istihbarat, dış ticaret ve AS9100 eğitimleri ile danışmanlık hizmeti verildi. Eğitimlerin ardından alım heyetleri de gerçekleştirilecek. Yeni dönemde 5 ay sürecek olan ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) Danışmanlığı’nın ilk görüşmeleri gerçekleştirildi. Teknopark Ankara TTO, bugüne kadar yürüttüğü ve devam eden projelerinde yaklaşık 2 milyon lira hibe desteğinden faydalandı” bilgisini verdi.

AKADEMİSYENLERDEN DAHA YAKIN

İvedik OSB’nin merkezinde yer alan Teknopark Ankara TTO’nun konumu itibariyle sanayicilere akademisyenlerden daha yakın ilişkiler içerisinde olduğunu vurgulayan Özdemir, “Teknopark Ankara TTO, kurulduğundan bu yana bölgesinde faaliyet gösteren firmalara ek olarak İvedik OSB’de yer alan işletmelerin ihtiyaçlarına odaklanarak, önceliğini sektörel çalışmalara verdi. Ofisimiz bu kapsamda öncelikli olarak savunma ve havacılık, tıbbi cihaz ve medikal sektörüne, plastik ve kauçuk sektörüne, elektrik elektronik ve makine sektörlerine odaklanarak saha çalışmaları gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalar sonucunda sektör raporları oluşturuldu, ihtiyaçlar belirlendi ve kümeler kuruldu” dedi.

EŞLEŞTİRME FAALİYETLERİ

Özdemir, Teknopark Ankara’nın Nar Kuluçka Merkezi aracılığıyla, eşleştirme faaliyetleri de yürüttüklerini bildirdi. Firmalara mentorluk hizmeti veren, yatırımcı görüşmeleri ayarlayan merkezin, çatı kuruluş olarak çeşitli hibe programlarına, firmaların hızlı gelişimine yönelik projeler yazılması ve yürütülmesi, yarışma ve benzeri girişimciliği teşvik edici programların organize edilmesi, teknik ve idari konularda danışmanlık sağlanması, şirketleşme, ticarileşme, uluslararasılaşma ve benzeri alanlarda desteklerin sunulması gibi pek çok hizmette bulunduğuna işaret eden Özdemir, “Sadece TGB firmalarının değil OSB firmalarının da üniversite–sanayi iş birlikleri oluşturmaya yönelik eşleştirme faaliyetleri yapıyoruz. Ayrıca proje pazarı etkinlikleri ile fikir sahibi genç girişimciler ile yatırımcıları bir araya getirerek yatırım ortaklıkları kurulmasına yönelik etkinlikler düzenliyoruz” diye konuştu.

SANAYİCİDEN TALEP GELİYOR

Sanayicilerin TTO’ya ilgisi hakkında da bilgi veren Özdemir, kümelenme, TTO, fikri ve sınai mülkiyet hakları, üniversite-sanayi iş birliği gibi konuların son yıllarda oldukça popüler olduğunu ancak bu konuların işlevselliğinin, ciddi bir kültürel altyapının oluşmasıyla mümkün olabileceğini kaydetti. Özdemir, şöyle devam etti: “Türkiye’de bu kültür tam anlamıyla yerleşmese de kamunun açıkladığı hibe destekleri hem sanayide hem de üniversitelerde ilgiyi arttırmış ve kayda değer gelişmeler sağlanmıştır. İvedik OSB’nin kurucu ortağı olduğu Teknopark Ankara, TTO hizmetlerinin tanıtımı ve farkındalığın artırılması adına önemli çalışmalar yürüttü. Özellikle Teknopark Ankara’nın kuruluş aşamasında 5 bin firma ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaret edilen firmalara teknoloji geliştirme bölgelerinin sağladığı avantajlardan bahsedildi. Sanayicilerimiz, akademik danışmanlık talepleri, sınai mülkiyet haklarının korunması ve kamu desteklerinden faydalanma konularında sık sık ofisimizi ziyaret ediyor.”

SAVUNMA SANAYİ AĞIRLIKLI

TTO Müdürü Ayşe Özdemir, bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelerin özellikle savunma sanayiinde önemli AR-GE projeleri yürüttüğünü, kamunun ihtiyaç duyduğu teknolojileri yerli ve milli imkanlarla geliştirdiklerini ifade etti. Ankara Kalkınma Ajansının Teknik Destek Programı kapsamında yürütülen iki farklı projeyle Teknopark Ankara ve İvedik OSB’de yer alan 60 firmaya kalite güvence sistemleri ve girişimcilik konularında eğitimler düzenlendiğini dile getiren Özdemir, yine Ankara Kalkınma Ajansı mali desteğiyle yürütülen Nar Dikey Hızlandırıcı ve Ticarileşme Programı kapsamında 20 start-up firmasına mentorluk ve eğitim çalışmaları yürütüldüğünü söyledi.

OSB FİRMALARI ÖNCELİĞE SAHİP
Teknopark Ankara’nın, konumu itibariyle üniversite-sanayi iş birliği çalışmalarında sanayinin tarafında yer aldığına dikkat çeken Özdemir, üniversite TTO’larının akademisyenler tarafından geliştirilen teknolojinin ticarileştirilmesi için çaba sarf ederken, teknopark TTO’larının sanayicinin ihtiyaçları doğrultusunda akademik çalışmalara yön vermeye çalıştığını söyledi. Özdemir, “Bölgemizde ve İvedik OSB’de yer alan firmaların yürüttükleri AR-GE projelerinde ihtiyaç duydukları akademik desteğin sağlanması ve ortak projeler geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜME UYUMLU

Teknopark Ankara TTO Müdürü Ayşe Özdemir, dünyada Endüstri 4.0 ile ilgili yaşanan gelişmelerin ve uygulama alanlarıyla ilgili eğitimler düzenlendiğini ve farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmalar yürütüldüğünü anlatarak, “Sanayicilerimiz, Endüstri 4.0 trendine ayak uydurmaları için bölgemizde bu konuda faaliyet gösteren firmalarımızla iş birliği yapmaları teşvik ediliyor. Ayrıca hali hazırda yürütülen UR-GE projemiz kapsamında firmalarımızın dijital dönüşümüne destek olmak için 6 firmamıza ERP danışmanlığı veriliyor” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.