TEKNOPARKLIYA TEŞVİKLER CEPTE!

Teknoparkların iletişim köprüsü TGBD, teknopark yönetici şirketlerini mevzuat eğitimiyle bilgilendirdi, TGB firmalarının sahip olduğu ayrıcalığa dikkat çekti. Teşvik, muafiyet, gelir ve istisna konularında hak ve süreç hatırlatması yapılan teknoparklar; Ar-Ge, tasarım ve sınai mülkiyetin değerini bir kez daha kavradı.

TEKNOPARKLIYA TEŞVİKLER CEPTE!

Teknoparkların iletişim köprüsü TGBD, teknopark yönetici şirketlerini mevzuat eğitimiyle bilgilendirdi, TGB firmalarının sahip olduğu ayrıcalığa dikkat çekti. Teşvik, muafiyet, gelir ve istisna konularında hak ve süreç hatırlatması yapılan teknoparklar; Ar-Ge, tasarım ve sınai mülkiyetin değerini bir kez daha kavradı.

16 Şubat 2018 Cuma 17:32
TEKNOPARKLIYA TEŞVİKLER CEPTE!

EV SAHİBİ CYBERPARK
Türkiye’de sayıları 70’leri bulan teknoparkların koordinasyon çatısı rolünü üstlenen, farklı sektördeki TGB KOBİ’lerini buluşturarak çeşitli konularda paydaşları bilgilendiren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD), gerçekleştirdiği mevzuat eğitimiyle söz konusu bölgeler içerisindeki yönetici şirketleri aydınlattı. TGBD Başkanı olan Faruk İnaltekin’in idaresindeki Bilkent CYBERPARK’ın ev sahipliğinde düzenlenen mevzuat eğitimi, teknoparkları kaynaştıran kahvaltı etkinliği ile başladı. Muafiyetleri mercek altına alan eğitimde Anadolu’dan Trakya’ya, Akdeniz’den Ege’ye kadar Türkiye’nin dört bir yanından teknopark yer aldı. Teknoparklar, sunumlarla kendilerini bilgilendiren yetkililere yönelttikleri sorularla konuyu mevzuat çerçevesinden masaya yatırmış oldu. 

 

DEĞERİ KRİTERLER BİÇİYOR 
“Firma Kabul Süreçleri” konu başlığıyla sunum gerçekleştiren Mersin Teknopark (Technoscope) Genel Müdürü Özgür Durmaz, katılımcıların soru işaretlerini profesyonel anlatımıyla giderdi. Özellikle melek yatırımcılık konusuna parantez açan Durmaz, melek yatırımcıların sektörleri çok iyi analiz etmesi gerektiğini ifade etti. Teknopark firmalarının proje süreçlerini değerlendiren Durmaz; “Projenin yasaya uygunluğunun yanı sıra belli kriterler hakem heyetince değerlendiriliyor. TGB’den firmanın mali yapısına, insan kaynakları politikasından geçmiş Ar-Ge deneyimine, ticarileşme potansiyelinden üniversite-sanayi iş birliğinde oluşturduğu katma değere kadar birçok etmen süzgeçten geçiriliyor” dedi.

TECHNOSCOPE AİLESİ ‘FERT’ SEÇİYOR
Mersin Teknoparkın bir aile hassasiyetinde çalıştığını ve firmalarıyla birlikte büyüdüğünü belirten Durmaz, teknopark bünyesine dahil olan firmaları bir “fert” hassasiyetiyle benimsediklerini ve aile üyelerini dikkatle seçtiklerini söyledi. “Tüm firmalarımız bilir ki, hepimiz sırtımızı birbirine dayar ve birlikte yeni projeler üretebiliriz” açıklamalarını yapan Genel Müdür Durmaz, bölgedeki firmaların yüzde 95’inin Mersin Teknoparkta kurulmuş olduğunu da sözlerine ekledi. Markalaşma ve uluslararasılaşma gibi süreçlerde firmalara mentorluk desteği sunduklarını anlatan Durmaz, Eskişehir’den Burdur’a kadar farklı bölge TGB’lerinden gelen sorulara yanıt verdi.

TEŞVİKLER CAZBETTİ
Devlet Gelir Uzmanı Cem Arslan, “4691 Sayılı Kanunda Yer Alan Teşvikler” kapsamında teknopark katılımcılarını bilgilendirdi. BKK’nın Kurumlar Vergisi dışındaki teşvikleri kapsamadığını, direkt Kurumlar Vergisi’yle ilgili olduğunu söyleyen Arslan, proje 19 Ekim 2017’den önce onaylandıysa projenin BKK’ya tabi olduğunu ifade etti. İstisna uygulamalarının altını çizen Arslan, uygulamalarda belge ve hesaplama şartı olduğunu söyledi. Firmanın projesinin mülkiyet haklarını başka firmaya devretmesiyle sipariş usulü Ar-Ge yapmakta olacağını söyleyen Arslan, teknokentlere getirilen belgelendirme şartıyla ilgili önemli bilgiler aktardı. İstisna tutarının nitelikli harcamanın toplam harcamaya bölünüp, kazançla çarpılmasıyla elde edileceğini vurgulayan Gelir Uzmanı Cem Arslan, TGB’den çıkıldığı gün teşvik haklarının firmalar için biteceğini de hatırlattı.

SERİ ÜRETİM AVANTAJI 
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Ar-Ge ve Teknokent Uzmanı Güven Ayyıldız ise teknopark teşvikleri kapsamında merak edilen sorulara detaylı yanıtlar verdi. Gelir Vergisi Stopaj Teşviki için personelin bölgede fiilen bulunma zorunluluğundan bahseden Ayyıldız, uygulamaların TGB’lerde yüzde 100 uygulandığını ifade etti. TGB’lerde faaliyette olmak için şirket merkezinin TGB’ye taşınmasının zorunlu olmadığını dile getiren Ayyıldız, bir girişimcinin TGB’de yürüttüğü Ar-Ge projesinin birden çok kez satılmasının seri üretim kapsamında mümkün olabileceğini de özellikle belirtti. Öğleden sonraki oturumda şirketler, Bölge Dışında Geçirilen Süreler hakkında İTÜ ARI Teknokent Mali İşler Direktörü Serap Demirhas tarafından bilgilendirildi. TGBD Başkanı Faruk İnaltekin ise BKK kararını kapsayan sunumunu müteakiben cevapladığı sorularla katılımcıları bilgilendirdi.

Anahtar Kelimeler:
TGBDCem Arslan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.