TEKNOPARKLARDA “BELGELİ” DÖNEM

Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan yeni düzenlemeyle, teknoparklardaki işletmelere, kazanç istisnasından faydalanabilmeleri için belge alma zorunluluğu getirildi.

TEKNOPARKLARDA “BELGELİ” DÖNEM

Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan yeni düzenlemeyle, teknoparklardaki işletmelere, kazanç istisnasından faydalanabilmeleri için belge alma zorunluluğu getirildi.

13 Kasım 2017 Pazartesi 08:47
TEKNOPARKLARDA “BELGELİ” DÖNEM

Haber: Helin Aygün

Ar-Ge ve inovasyon projelerinin beşiği olan, yüksek teknolojili ürün ihracatını arttıran teknoloji geliştirme bölgelerinde (TGB) ) faaliyet gösteren işletmelerin yararlanabileceği kazanç istisnasının şartları, Bakanlar Kurulu Kararı ile yeniden belirlendi. Buna göre, teknoparklarda faaliyet gösteren işletmelerin kazanç istisnadan yararlanılabilmek için, bölge içinde geliştirdikleri gayrimaddi hakları için “patent”, “fonksiyonel olarak patente eşdeğer belge” ye ya da “proje bitirme belgesi” almaları gerekecek. Firmalara, gayri maddi hak gelirleri ve net satış hasılatlarına göre farklı belgeler verilecek. İstisna tutarına uygulanmak üzere belli bir oranlama yapılmaya başlanacak. Yazılım firmaları, telif hakkı tescil belgesi ile istisnalardan yararlanabilecek.

BAKANLAR KURULU YETKİLİ

Üretim Reform Paketi ile 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle, Bakanlar Kurulu, bölgede faaliyet gösteren işletmelerin yararlanabileceği kazanç istisnasının şartlarını belirlemede yetkili kılındı. Bunun üzerine 19 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile TGB firmaları için uygulanacak kazanç istisnası şartlarında değişikliğe gidildi.

2023’E KADAR MUAFLAR

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununa göre; teknoparklarda faaliyet gösteren kurumların, bölge içerisindeki yazılım, tasarım veya Ar-Ge faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar 31 Aralık 2023’e kadar Gelir ve Kurumlar Vergisi’nden muaf tutuluyor. Buna göre, teknopark firmalarının ürettikleri yazılımların lisans satışı veya kiralanmasından elde edecekleri kazançlar vergiden istisna tutuluyorken, yazılımın disk, CD veya elektronik ortamda pazarlanmasından elde edilen kazançlar ise vergiye tabi kabul ediliyor.

YENİ KRİTERLER

Bakanlar Kurulu Kararı ile söz konusu gayri maddi haklardan kaynaklanan kazançların istisnasının hesaplamasına yönelik yeni kriterler belirlendi. Buna göre, TGB’lerde faaliyet gösteren ve istisna hükmü kapsamına giren kazanç elde eden firmaların, bu kazançlarının gayri maddi hakların satışı, devri veya kiralanmasından elde edilmesi halinde, söz konusu gayri maddi haklardan kaynaklanan kazançlar dolayısıyla istisnadan yararlanılabilmesi için belge almaları gerekecek. Bu hakların niteliğine göre, tescile veya kayda yetkili kuruma başvurularak patent veya fonksiyonel olarak patente eşdeğer belgelere bağlanması zorunlu olacak.

PATENTE EŞDEĞER BELGE

Karar kapsamında, faydalı model belgesi, tasarım tescil belgesi, telif hakkı tescil belgesi, entegre devre topografyası tescil belgesi, yeni bitki çeşitlerine ait ıslahçı hakkı tescil belgesi ve benzeri belgeler fonksiyonel olarak patente eşdeğer belge olarak kabul edilecek.

SİPARİŞLERDE İSTİSNA YOK

Bu Karar hükümleri, sipariş üzerine yapılan ve doğabilecek tüm gayri maddi hakların sözleşme hükümleri çerçevesinde siparişi verene ait olacağı işlerde olduğu gibi; faaliyeti gerçekleştiren lehine gayri maddi hak doğmayan durumlarda, mükelleflerin bölgedeki faaliyetleri dolayısıyla elde edeceği kazançları kapsamayacak.

YAZILIMCI DA YARARLANACAK

Bu Karar kapsamında, yazılım firmalarının geliştirdiği ürünler için her zaman patent, faydalı model belgesi gibi belgeleri edinebilmeleri mümkün olmadığı için, yazılım firmaları için “telif hakkı tescil belgesi” ya da “proje bitirme belgesi” alma zorunluluğu getirildi. Bu sayede yazılım firmaları da kazanç istisnalarından faydalanabilecek.

PROJE BİTİRME BELGESİ YETERLİ

Son 5 yılın ortalamasına göre gayrimaddi haklardan elde edilen yıllık brüt hasılatı 30 milyon lirayı ve bağlı olunan şirketler grubunun ya da kendisinin yıllık net satış hasılatı toplamı 200 milyon lirayı aşmayan işletmelerin; gayrimaddi hakların devir, satış ve kiralanmasından elde ettikleri kazançlarına istisna uygulanabilmesi için proje bitirme belgesi yeterli sayılacak. Bu durumda patent veya fonksiyonel olarak patente eşdeğer bir başka belge aranmayacak. Proje bitirme belgesinin düzenlenmesine ilişkin hususlar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca belirlenecek.

HESAPLAMA YÖNTEMİ

Patent veya fonksiyonel olarak patente eşdeğer belgelere bağlanan gayri maddi haklardan kaynaklanan kazançların istisnadan yararlanacak kısmı, kazancı doğuran faaliyet kapsamında gerçekleştirilen nitelikli harcamaların toplam harcamalara oranı kullanılarak hesaplanacak. İstisnanın uygulanacağı kazanç kısmının tespitinde, lisans gibi gayri maddi hak satın alma bedelleri ve ilişkili kişilerden sağlanan fayda ve hizmet bedelleri, toplam harcama tutarına dahil edilirken, nitelikli harcamalar tutarına dahil edilmeyecek. Ancak, Avrupa Birliğine tam üyeliğin gerçekleştiği tarihi içeren vergilendirme döneminin sonuna kadar, yurt içinde yerleşik ilişkili kişilerden sağlanan fayda ve hizmet bedelleri nitelikli harcamalar tutarına dahil edilebilecek. Mükellefler nitelikli harcama tutarını yüzde 30'una kadar artırabilecek. Bu şekilde artırılan nitelikli harcama tutarı toplam harcama tutarını aşamayacak.

NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Bu Karar, 19 Ekim 2017 tarihinden sonra bölgede başlatılacak projelerden elde edilen kazançlar ile bu tarihten önce başlatılmış projelerden 30 Haziran 2021 tarihinden sonra elde edilen kazançlara uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

Son Güncelleme: 13.11.2017 09:17
Anahtar Kelimeler:
TeknoparkTeknokentTgbPatent
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.