TEKNOLOJİNİN KUTUP YILDIZI

Şirketlerini emekleme döneminden itibaren geliştiren kuluçka merkezi ve Ar-Ge’ye paha biçen TTO’su ile ileri teknolojiye can suyu veren Yıldız Teknopark’ta, nano teknolojiden İHA’ya, bilişimden kimyaya kadar geleceğin nitelikli sektörleri filizlenip güçleniyor.

TEKNOLOJİNİN KUTUP YILDIZI

Şirketlerini emekleme döneminden itibaren geliştiren kuluçka merkezi ve Ar-Ge’ye paha biçen TTO’su ile ileri teknolojiye can suyu veren Yıldız Teknopark’ta, nano teknolojiden İHA’ya, bilişimden kimyaya kadar geleceğin nitelikli sektörleri filizlenip güçleniyor.

01 Aralık 2017 Cuma 09:45
TEKNOLOJİNİN KUTUP YILDIZI

Yıldızlaşan teknoloji

Serüveni Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde 2003’te resmen başlayan, 2009’da ise fiilen faaliyete geçtikten sonra kısa sürede 120 dönümlük toplam alana ve Ar-Ge faaliyetleri yürüten 370 firmaya ulaşan Yıldız Teknopark’ta geleceğin projeleri hayat buluyor. Bilişim başta olmak üzere katma değerli tüm sektörlere kucak açan, nano teknoloji ve İHA proje başarılarıyla dünya kapısını aralayan Yıldız Teknopark, kurulma aşamasındaki şirketleri filizlendiren kuluçka merkeziyle, proje kamçılayıcısı TTO’suyla ve ihracatçı firmalarıyla sektördeki yerini perçinliyor. Dünya girişim sermayesinin merkezi San Francisco şehrinde kurduğu Starcamp ile Silikon Vadisi’nin ilk Türk kuluçka merkezi olarak başarılı projeleri ABD pazarına hazırlamayı amaçlıyor. Özel sektörle de projeler gerçekleştiren Yıldız Teknopark, Çalık Holding ile 3 yıldır yürüttüğü “İlk İşim Girişim” projesi ile iş fikrine sahip dereceye giren genç girişimcilere maddi desteği ve Uluslararası Kuluçka Merkezi Starcamp’te Hızlandırma Programı eğitimi sunuyor. Kuruluşundan bu yana teknopark bünyesinde yer alan ve rekabette farklılaşma yolunun “Ar-Ge”den geçtiğini vurgulayan Genel Müdür Prof. Dr. Mesut Güner, teknoparkın yıldızını parlatan faaliyetleri bizlerle paylaşıyor:

Sektörleri kucaklıyor

Üretiminiz ağırlıklı olarak hangi sektörlerde?

Tüm sektörlere yer vermeye çalışıyoruz. Firmalarımızın yüzde 75’i bilişim alanında çalışıyor. Örneğin Ziraat Bankası, mobil yazılımlar, internet bankacılığı, ATM teknolojileri gibi alanlardaki tüm yazılımlarını ve teknolojik donanımını bizde geliştiriyor, keza Halkbankası’nın yazılımları da… Kimya alanında 2 ilaç firmamız var. Neutec, büyük bir binada. İlaç geliştiriyor, ihracat yapıyor. Nükleer tıp alanında Eczacıbaşı Monrol da Ar-Ge yapıyor. İkitelli’deki şubemizi açmamızın nedeni bölgedeki sanayi sitesiyle etkileşime geçebilmektir. Orada yazılımdan çok üretime yönelik firmalar var; oran yüzde 70’lerde. Nanoteknolojik projeler, İHA çalışmaları yürüyor bölgede. Amacımız her şeyin yerlisini yapmak ve üretimleri yurt dışına ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sağlamaktır.

Şirketlere can suyu

Yıldız Kuluçka’dan bahsedebilir misiniz?

Türkiye’nin en kapsamlı ve büyük kuluçkası olan Yıldız Kuluçka; kurulma veya gelişme aşamasındaki şirketlerin, yenilikçi fikirlerini hayata geçirebildikleri ortamı sağlayarak, hedeflerine ulaşmalarına destek oluyor. Merkez, bir girişimcinin ihtiyaç duyabileceği pek çok şeyi sunan, başarıya ulaşmasında hızlandırıcı etken olarak rol oynuyor. Ar-Ge ofislerinde 370 Ar- Ge firmasında 7 binden fazla Ar-Ge ve yazılım personeline ev sahipliği yapıyor. Bunlardan 90’nı kuluçkada. Aralarında ulusal ve uluslararası hibe desteklerden faydalanan NASA’nın da kullanacağı “Dokunma Hissine Sahip Yapay Deri”yle HTMSS yüksek teknoloji firması, “Genetik İşletim Sistemi ve DNA kodlama dili” geliştiren GEEN Biyoteknoloji “Üç boyutlu yazıcı” projesine sahip Katı Hal gibi birçok kuluçka firması var. Ayrıca iş kazalarını sonlandıran akıllı baret sisteminden mağazalarda kasa kuyruğunu sonlandıran kiosk cihaza, NASA’ya satılan anlık fotoğraf görüntüleyici Miops Smart kameradan, enerji tasarrufu sağlayan Güneş Perdesine kadar başarılı birçok çalışmaya imza atıyor.

Sorunu saptıyor, düğümü çözüyor

Teknoloji Transfer Ofisi’niz neler üzerinde çalışıyor?

TTO, Yıldız Teknopark için hayati önemde. Ofisimizin 5 ana görevi var. İlki bilgilendirme. “Teknoparklar ve TTO’lar ne yapar, üniversite nedir, üniversite-sanayi iş birliği nedir?” gibi sorularla bilgilendiriyoruz. İkinci olarak proje geliştirme konusunda bilgi desteği sağlıyoruz. Firmalarımıza bol bol proje yapmalarını öneriyoruz. AB proje çağrıları yayınlanıyor ve çeşitli kurumlarca fonlar sağlanıyor; güncel bilgileri firmalarla paylaşıyoruz. Proje yazımı konusunda teknik destek sağlıyoruz. Ekibimiz firmalara, akademisyenlere hatta dışarıdan destek isteyenlere ücretsiz hizmet sağlıyor. Üniversite-sanayi iş birliğini önemsiyoruz. Firmalara gidip sorunları öğreniyoruz ve akademisyenlerimizle sanayiciyi buluşturuyoruz. Fikri sınai haklara ve patente büyük önem veriyoruz. “Patentler mutlaka ticarileşmelidir” bilinci aşılıyoruz. Patent değerlendirme komisyonumuzun onayından geçen fikirlerle, Türkiye ve yurt dışında patentle ilgili tüm altyapıyı hazırlıyoruz. TTO’muz girişimci fikirlerin değerlendirilmesi, kuluçka merkezimizde yer alması, masrafların karşılanması, fikrin geliştirilip büyütülmesi ve melek yatırımcılarla buluşturulması konularında da aktif.

Ar-Ge’ciye el veriyor

Firmalar Yıldız Teknopark’ta nasıl yer alabilir?

Firmalarımızın sürdürülebilir Ar-Ge faaliyetleri için; Ar-Ge altyapısını, Ar-Ge insan kaynağını ve katma değerli ürün nicelik ve niteliklerini geliştirebilecekleri TÜBİTAK, KOSGEB ve kalkınma ajansları destek programlarından faydalanabilirler. Başarıyla tamamlanan Ar-Ge projelerinin ardından, üretim altyapılarını zenginleştirebilmeleri adına KOSGEB ve Sanayi Bakanlığı Yatırım Programları ve Ar-Ge çalışmaları tamamlanmış prototiplerin, AB pazarında ve global pazarda yer alabilmeleri noktasında H2020 / SME Programları olarak sıralanabilir. Firmalar gelirler ve kurumlar vergisinden, yazılım yapıyorsa KDV’den muaftır. SGK primlerinin yüzde 50’si de devlet tarafından karşılanıyor. Firmalarımız üniversiteyle iç içe.

Son Güncelleme: 01.12.2017 16:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78