"TEKNOHAB İLE ANKARA'NIN YILDIZI PARLAYACAK"

Kahramankazan’da kurulması kararlaştırılan TeknoHAB TGB, Ankaralı sanayiciler arasında memnuniyet yarattı. MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, yeni TGB ile Ankara’nın savunma sanayinde gücünü artıracağını kaydetti.

"TEKNOHAB İLE ANKARA'NIN YILDIZI PARLAYACAK"

Kahramankazan’da kurulması kararlaştırılan TeknoHAB TGB, Ankaralı sanayiciler arasında memnuniyet yarattı. MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, yeni TGB ile Ankara’nın savunma sanayinde gücünü artıracağını kaydetti.

12 Temmuz 2018 Perşembe 08:46
"TEKNOHAB İLE ANKARA'NIN YILDIZI PARLAYACAK"

Ankara Kahramankazan’da bulunan alanın “TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi” olarak tespit edilmesine karar verilen karar, Ankara sanayicisini memnun etti. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Başkanı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal, savunma sanayinde gözlenen gelişmelerle Türkiye ve Ankara’nın bölgesinde çok büyük bir güç olma yolunda ilerleyeceğini belirterek, “Yıllardır vermiş olduğumuz emeğin karşılığını alıyoruz. Ankara, savunma sanayinin parlayan yıldızı olacak” dedi.

OSTİM EKOPART TGB DE BÜYÜDÜ

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Ankara, Kastamonu, Kırklareli ve Çankırı'da bazı alanlar, teknoloji geliştirme bölgesi olarak belirlenmişti. Ankara'nın Kahramankazan İlçesi Saray Mahallesi'nde sınırları belirlenen alanın “TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi”, Yenimahalle İlçesi’nde bulunan OSTİM Mahallesi'ndeki yerin “OSTİM Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Ek Alanı” olarak kullanılması kararlaştırılmıştı.

“EMEKLERİMİZİN KARŞILIĞINI ALDIK”

Yeni teknoparkların kurulmasına ilişkin kararı memnuniyetle karşılayan MÜSİAD) Ankara Başkanı ve DEİK Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal yıllardır vermiş oldukları emeğin karşılığını aldıklarını, Ankara’nın savunma sanayinin parlayan yıldızı olacağını söyledi. Yaşanan gelişmelerin güçlenen Türkiye sanayisi ve özellikle savunma sanayi ve havacılık alanı için büyük bir adım olduğunu anlatan Erdal “HAB Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB, uzay ve havacılık alanlarında yerli sanayiyi destekleyen, yerli ve yabancı firmaları bir araya getirerek sinerji sağlayan, yüksek katma değerli ürünler üretip ihracatı arttıran bir niteliğe sahip. Bu projenin hayata geçirilmesi; ülkeye önemli bir ruh katacak, ekonomiye can suyu olacaktır. Savunma sanayinde gözlenen gelişmelerle Türkiye ve Ankara, bölgesinde çok büyük bir güç olma yolunda ilerleyecektir” dedi.

SAVUNMADA İDDİALI

MÜSİAD Ankara olarak bu aşamalara gelene kadar, ASELSAN, HAVELSAN, TAI gibi Türkiye’nin önemli savunma şirketleri ve teknoparklar ile görüşmeler yaptıklarını aktaran MÜSİAD Ankara Başkanı, “Bu zamana kadar tüm aktörlerin katılımıyla birçok toplantı düzenleyerek üretim, ihracat ve katma değeri yüksek teknoloji ürün konusunda bilişim, yazılım ve savunma sanayi alanlarına öncelik verilmesi için büyük çabalar sarf ettik. Gerçekleşen toplantılarda; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu, Ankara Valisi Sayın Ercan Topaca, Savunma Sanayi Müsteşarı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir ile siyaset, bürokrasi ve STK başkanlarıyla bir araya gelerek neler yapılması gerektiği olgusu üzerinde durduk. Yaşanan bu gelişmeden büyük bir memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

“ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILMALI”

İlhan Erdal, Bakanlar Kurulu Kararınca, Kahramankazan’da bulunan alanın TeknoHAB TGB, Yenimahalle ilçesi’nde bulunan OSTİM Mahallesi'ndeki yerin de OSTİM Ekopark TGB Ek Alanı olarak Resmi Gazete’de yer alması üzerine bu konuda artık daha da hızlanılması gerektiğini kaydetti. “Bu projenin Ankara’da bir an önce hayata geçirilmesi için bizler de her türlü görev sorumluluğumuzu yerine getireceğiz” ifadelerini kullanan Başkan Erdal, “HAB Projesi, Ankara’da 15 binden fazla vatandaşımıza istihdam sağlayacak. Dijitalleşmeyi ve Sanayi 4.0’ı tartıştığımız, yerli ve milli savunmanın önemini gördüğümüz bu zamanlarda, yaşanan bu gelişme, Ankara ekonomisi için büyük fırsat” dedi.

REKTÖRDEN TGB DEĞERLENDİRMESİ

Öte yandan, Çankırı Karatekin Üniversitesi koordinesinde; Çankırı Valiliği, Yakınkent OSB, Çankırı TSO ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının katılım ve destekleri ile hayata geçirilmesi planlanan teknokent, Türkiye’deki 81 TGB’den biri oldu. Çankırı’ya kurulacak yeni teknokentle ilgili değerlendirmelerde bulunan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, “Bu önemli ve büyük proje, yeni dönemde belki de Çankırı'nın makûs talihini değiştirerek önemli yatırımlardan biri haline gelecek” dedi.  TGB kurulumuyla ilgili Bakanlar Kurulu Kararı’nın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarih olan 23 Mayıs 2018 tarihinin, üniversite ve Çankırı için bir milat olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ayrancı, “Uzun süredir üzerinde çalıştığımız teknokent projemiz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanarak kabul edildi ve bundan sonraki süreç çok önemli” diye konuştu.

MAKÛS TALİHİNİ DEĞİŞTİRECEK

Rektör Ayrancı, yaşanan seçim sürecinin, devletin yeni bir yönetim sistemine geçmesinin ve Bakanlar Kurulu'nun yeniden kurulacak olmasının, teknokent projelerini hayata geçmesini yaklaşık bir yıl geciktireceğine dikkat çekti. Ankara’da bakanlık nezdinde yürüttükleri yoğun diplomasi, sıkı takip ve ikili ilişkilerini kullanmaları sayesinde bu projenin, Türkiye Cumhuriyeti parlamenter sisteminin belki de son Bakanlar Kurulu kararlarından birisi olarak tarihe geçtiğini anlatan Ayrancı, “Bu önemli ve büyük proje, yeni dönemde belki de Çankırı'nın makûs talihini değiştirerek önemli yatırımlardan biri haline gelecek. Bundan sonra yapılacak olan bu teknokenti geliştirmek, büyütmek ve ülkemizin önemli yatırım merkezlerinden biri haline getirmek için gayret göstermek olacaktır. Bu manada, tüm paydaşlarımızdan destek, katkı ve proje üretmelerini bekliyoruz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.