START-UP’LARA 4 KOLDAN DESTEK

Teknolojik bilgi üreten, bunu ticarileştiren, firmaların yeni ve ileri teknolojiye uyumunu sağlayan teknoparklar, birçok devlet desteğinden yararlanabiliyor. Ayrıca teknopark firmalarına yönelik de birçok destek bulunuyor.

START-UP’LARA 4 KOLDAN DESTEK

Teknolojik bilgi üreten, bunu ticarileştiren, firmaların yeni ve ileri teknolojiye uyumunu sağlayan teknoparklar, birçok devlet desteğinden yararlanabiliyor. Ayrıca teknopark firmalarına yönelik de birçok destek bulunuyor.

01 Aralık 2017 Cuma 08:41
START-UP’LARA 4 KOLDAN DESTEK

Muafiyet de var teşvik de

Beraberinde ekonomik kalkınma ve büyümeyi getiren teknolojik gelişmeler, teknoparklarda hayata geçirilen yenilikçi ürünlerle Türkiye sanayisini ileriye taşıyor. Yeni veya ileri teknolojide mal ve hizmet üretmek isteyen girişimcileri, araştırmacı ve akademisyenleri bir araya getiren, sınaî faaliyetlerin üniversitelerle iç içe yürütülmesine olanak sağlayan teknoloji geliştirme bölgeleri, Türkiye’nin Ar-Ge potansiyelini ve teknoloji üretebilme yeteneğini büyütüyor. Ağrılıklı olarak Ar-Ge, yazılım ve tasarım geliştirme faaliyetlerinde bulunan girişimciler ve araştırmacılar, devlet tarafından sağlanan birçok destek, teşvik ve mali muafiyetten yararlanabiliyor.

Kazançlar vergiden istisna

Üniversite-sanayi iş birliğinin kilit noktaları teknoparklardaki yönetici şirketler, girişimciler ve akademisyenler çeşitli vergi ve KDV muafiyetleri, sigorta prim ve yatırım desteği alabiliyor. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’na göre bölgede faaliyet gösteren işletmelerin bölge içinde gerçekleştirdikleri Ar-Ge, tasarım ve yazılım faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları 31.12.2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden istisna tutuluyor. Kazanç istisnasının uygulanabilmesi için; işletmelerin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca belirlenen teknoparklarda faaliyet göstermesi, bölgelerde sadece Ar-Ge, tasarım ve yazılım faaliyetlerinde bulunulması ve kazancın yalnızca bu faaliyetlerden elde edilmesi şartları aranıyor. Ayrıca bu bölgelerdeki firmalara, TÜBİTAK, KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere birçok devlet kurumu tarafından geri ödemeli ve ödemesiz teşvikler sağlanıyor.

Patent şartı

TGB’lerde faaliyet gösteren işletmelerin yararlanabileceği kazanç istisnasının şartları, Bakanlar Kurulu Kararı ile yeniden belirlendi. Buna göre, teknoparklarda faaliyet gösteren işletmeler kazanç istisnadan yararlanılabilmek için, bölge içinde geliştirdikleri gayrimaddi hakları için “patent”, “fonksiyonel olarak patente eşdeğer belge” ye ya da “proje bitirme belgesi” almaları gerekecek. Son 5 hesap döneminin ortalaması dikkate alınmak suretiyle gayri maddi haklardan elde ettikleri brüt gelirleri 30 milyon TL’yi ve dahil olduğu şirketler grubunun veya kendisinin yıllık net satış hasılatı toplamı 200 milyon TL’yi aşanlar istisnadan yararlanmak için patent almak zorunda olacaklar. Firmalara, gayri maddi hak gelirleri ve net satış hasılatlarına göre farklı belgeler verilecek. Yazılım firmaları, telif hakkı tescil belgesi ile istisnalardan yararlanabilecek.

Yönetici şirkete bina

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında “TGB yönetici şirketlerine”, “girişimcilere” ve “öğretim üyelerine” yönelik birçok kolaylık bulunuyor. Yönetici şirket, görevleriyle ilgili olarak düzenlenen kağıtlardan ve yapılan işlemlerden dolayı damga vergisi ve harçtan muaf tutuluyor. Yönetici şirketin elde ettiği kazançtan, 31 Aralık 2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisi alınmıyor. Atık su arıtma tesisi işleten TGB’ler de atık su bedeli ödemiyor.

Son Güncelleme: 01.12.2017 16:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78