SAVUNMANIN TEST MERKEZİ

Savunma sanayinin test altyapı ve kabiliyetlerinin envanterini tutarak, ihtiyaç sahipleriyle bir araya getiren TRtest, yurt dışında yapılan kritik testleri yurt içinde yapıyor.

SAVUNMANIN TEST MERKEZİ

Savunma sanayinin test altyapı ve kabiliyetlerinin envanterini tutarak, ihtiyaç sahipleriyle bir araya getiren TRtest, yurt dışında yapılan kritik testleri yurt içinde yapıyor.

12 Mart 2019 Salı 13:39
SAVUNMANIN TEST MERKEZİ

Bir ülkenin ulaştığı teknolojik düzeyin ve bilimsel çalışmalarının göstergesi olan savunma sanayi, Türkiye’de her geçen gün gücüne güç katıyor. Yerli ve milli bir savunma sanayine sahip ülkelerin ekonomik alanda ulaştığı seviyenin arttığı gözlenirken, savunma sanayinde yapılan testlerin de yerli ve milli olanaklarla gerçekleştirilmesinin önemi artıyor. Savunma sanayi ürünlerinin genellikle yurt dışında yapılan testlerinin Türkiye’de yapılmasını sağlamak amacıyla kurulan TRtest firması, yurt dışı bağımlılığına çözüm oluyor. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Türk Standartları Enstitüsü (TSE), TÜBİTAK, Türk Silahlı Kuvvetleri Geliştirme Vakfı (TSKGV), Savunma Teknolojileri Mühendisliği (STM) ortaklığındaki TRtest, mevcut test ve değerlendirme altyapı ve kabiliyetlerinin envanterini tutarak bunları ihtiyaç sahipleri ile bir araya getirmeye yönelik koordinasyon hizmeti sağlıyor. Sanayi Gazetesinin sorularını yanıtlayan TRtest Genel Müdürü Bilal Aktaş, “TRtest, savunma sanayi odaklı gibi görünse de odağında siber güvenlik, haberleşme, ulaşım, sağlık ve enerji gibi stratejik sektörlerde ihtiyaç duyulan ve yurt içinden karşılanamayan kritik testlerin yurt içinde yapılabilirliğini sağlıyor” dedi.

BİLGİ MAHREMİYETİ İÇİN

TRtest için savunma sanayi neyi ifade ediyor?

Savunma sanayinde son on yıllık dönemdeki gelişme, yerli ürünlerin artması, savunma sanayi sektörünün imalatçı konumundan tasarımcı konumuna yükselmesi, test ihtiyaçlarının da yurt içinden karşılanması zorunluluğunu ortaya çıkardı. Daha önce fason üretici durumundaki sanayimiz, alıcının talep ettiği testleri yine alıcının gösterdiği yurt dışı test merkezlerinde yaptırıyordu. Yerli ürünlerin ve yerli tasarımların artması, tasarım bilgilerinin mahremiyeti konusundaki artan hassasiyet ürünlerin yurt içinde test edilmesi ihtiyacını körükledi. TRtest, özellikle son dönemde yerli tasarım ve üretim olan yelek, kask gibi balistik ürünlerin, roket-füze-mermi gibi mühimmatların, insanlı-insansız hava araçlarının tasarım bilgilerinin muhafazasını teminen bunların yurt içinde test edilmesini hedefledi.

ŞİRKET ORTAĞI SSB

Çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) şirketimiz ortağı olması çok önemli bir nokta. Çünkü SSB proje yönetim ve tedarik yaklaşımı ile birçok kamu kurumundan farklı olarak elindeki tedarik gücünü yurt içi sanayinin gelişimini ve yerli ürünleri üretimini teşvik için kullanıyor. Bir ürünün tasarımından, testine, idamesine kadar olan tüm süreçler birlikte ele alınıyor. TRtest’in kurulmasıyla SSB, yeni projeler kapsamında kurulacak test altyapılarının sadece proje kapsamındaki kullanımıyla sınırlı kalmamasını teminen bu test merkezlerinin işletmesini TRtest’e yaptırmayı planlıyor. Biz de kendi şirket organizasyonumuzu buna göre şekillendiriyoruz.

ENVANTER PORTALI

Test altyapısını tespit etmek için hangi çalışmaları yürütüyorsunuz?

İlk olarak savunma ve havacılık sektörünün, test altyapısı envanterini çıkartmaya başladık ve gördük ki birçok alanda mükerrer gibi görünen kabiliyetler var. Devamında envanteri çıkarılan kabiliyetlerin hazır bulunuşluk ve akreditasyonuna ilişkin bilgilerin doğrulanması ve başta diğer kamu kuruluşları ve üniversitelerin de envanterinin edinilmesi üzerine çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Oluşturmaya başladığımız bir portal üzerinden, bu envanteri, tüm sektörlere görünür hale getireceğiz ve yapacağımız anlaşmalar kapsamında, askeri ve sivil sektörün kullanıma sunacağız. Ayrıca, diğer özel sektör kuruluşlarının test kabiliyetlerine ulaşım için de portalımız bir arayüz olacak. TRtest, ilk aşamada kendi bütçesini kullanan yatırımcı bir firma olmayacak. Kurulumu planlanan test merkezlerinin inşası için yüklenicilik yapabiliriz. Kamunun test yatırımlarının, başta KOBİ’ler olmak üzere ihtiyaç sahibi sanayicilerin kolaylıkla erişebilmesini ve bunların verimli olarak kullanımını sağlayacak şekilde işletilmesine talip olacak. Üstleneceğimiz bir diğer görev, kamu için bilirkişilik olacak. Kamuda test üzerine yatırım yapılmasına ilişkin tüm destek ve yatırım faaliyetleri için bilirkişilik yapmayı; ilgili test altyapısına ihtiyaç olup olmadığı, doğru yatırımın nasıl yapılabileceği konularında katkı vermeyi hedefliyoruz.

“MÜKERRERLİĞE DÜŞMEDEN”

Yakın dönem için hedefleriniz nelerdir?

TRtest olarak bu sorunu öncelikle elinde test yeteneği bulunan firmalar ile test ihtiyacı olan firmaları bir araya getirerek çözmeye çalışıyoruz. Bunu başarmak için de bahsettiğim portalın hayata geçirilmesi ve güncel tutulması çok önemli. Mevcut test envanterini tespit etmek ihtiyaçları belirlemek ve ihtiyaçlar doğrultusunda üreticileri doğru yatırım yapmaya yönlendirmek, test alanında mükerrerliğe düşmeden yatırım yapmak Trtest’in öncelikli hedefleri arasında. Kamu ve özel sektöre ait altyapılar için iş birliği protokolleri yapacağız. Konuya geniş bir perspektiften yaklaşıyoruz. Test altyapılarına, sadece cihazlar ve binalar olarak bakmıyoruz. Bunları kullanan personel de kritik önemde. İş birliği protokollerinde, farklı iş modellerine açık olacağız, bunları geliştireceğiz. Önemli olan; yeni yatırımlarda mükerrerliğin engellenmesi ve atıl kapasite olduğu konusunda hemfikir olduğumuz altyapıların, bilinir kılınarak sektörlerin kullanımına açılması.

TÜM FİRMALARA AÇIK

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Oluşturmaya başladığımız yerli test altyapı envanteri çalışması başta İvedik ve OSTİM OSB’de yerleşik firmalar olmak üzere savunma sanayi sektörüne hizmet vermeye başladı. İhtiyaç duyduğu testleri yaptıracak test merkezi bulamayan firmalarımızın www.tr-test.com.tr test taleplerini adresimizdeki talep formu aracılığı ile tarafımıza iletmesi halinde, taleplerinin yurt içinden karşılanmasına yardımcı olabiliriz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.