SANAYİ İLE ORGANİK BAĞ

Bölge sanayicisiyle düzenli olarak görüşerek, sorunlara çözümler üreten Gebze Teknik Üniversitesi TTO, 2018’de güçlü projeleri hayata geçirecek.

SANAYİ İLE ORGANİK BAĞ

Bölge sanayicisiyle düzenli olarak görüşerek, sorunlara çözümler üreten Gebze Teknik Üniversitesi TTO, 2018’de güçlü projeleri hayata geçirecek.

12 Ocak 2018 Cuma 13:12
SANAYİ İLE ORGANİK BAĞ

Haber: Ali Şahin

ODAĞINDA SANAYİ VAR

Akademisyen buluşlarını ve yenilikçi projelerini belirleyen, patent, faydalı model ve marka konularında farkındalık oluşturma ve ticarileştirme faaliyetlerini gerçekleştirmeyi hedefleyen Gebze Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), sanayinin göbeğinde, sanayici ile iç içe projeler geliştiriyor. Düzenli olarak bölge OSB’lerindeki sanayicilerle bir araya gelen TTO yöneticileri, kendilerine ulaştırılan taleplere göre çalışmalarına yön veriyor. Gebze TTO Genel Müdürü Dr. Abdurrahman Güngör, Sanayi gazetesine yaptığı açıklamada, önümüzdeki dönem gerçekleştirecekleri büyük projelerle ilgili bilgi verdi. Güngör, “Öncelikle savunma sanayi projeleri yapıyoruz. Özellikle medikal sektöre önemli ve büyük projeler hazırlıyoruz. Nanoteknolojide çok büyük projeler hayata geçiriyoruz. İnce film teknolojiler ve yenilenebilir enerji ile ilgili büyük projelerimiz de şu anda devam ediyor” dedi.  Üniversiteleri bünyesinde bir teknoloji geliştirme bölgesi (TGB) kurma hazırlığı yürüttüklerini de anlatan Güngör, 2108’in ilk yarısında temel atılacağını müjdeledi.

YENİ TGB GELİYOR

Güngör, üniversite bünyesinde kurulacak TGB ile ilgili bilgi verdi. Bölgede otomotiv yan sanayi ve beyaz eşya sektörünün güçlü olduğunu dile getiren Güngör, şunları kaydetti:

“Kuracağımız teknopark, özellikle otomotiv yan sanayicilerle ve beyaz eşya sektörü ile beraber buradaki açığı buradaki sıkıntıyı giderecek. Arazilerimizi belirledik, başvurumuzu yaptık. Şu an süreç devam ediyor. İnşallah 2018 yılının ikinci çeyreğinde de yavaş yavaş temel atmaya başlayacağız. Teknopark üniversitemizin içerisinde olacak. Tematik, ne yaptığını bilen, sanayiciye yönelik derdi para olmayan, derdi han işletmeciliği olmayan, derdi kirayı nereden toplarım olmayan, gerçekten bilim üreten bir TGB yapma gayemiz var. Burada çok firmamız olsun, çok fazla insan gelsin derdinde de değiliz. Bizim derdimiz hocalarımızın beraber proje yapabileceği, öğrencilerimizin gidip çalışabileceği, orada deneyimlerini arttırabileceği firmaları buraya getirip bir akademi gibi çalıştırmak. Aynı zamanda vergi muafiyetleri ve insanlardan faydalanmasını sağlayacağız bunu ulvi bir görev olarak görüyoruz. Bizim farkımız sadece bilim odaklı olacağız, Ar-Ge odaklı olacağız.”

BÜYÜK PROJELER

TTO olarak çok ciddi cirolara ulaşma hedefleri olduğunu belirten Güngör, önümüzdeki dönemde gerçekleştirecekleri büyük projelerle bunu sağlayacaklarını söyledi.  Güngör, “Çok büyük projelerle geliyoruz. Öncelikle savunma sanayi projeleri yapıyoruz. Özellikle medikal sektöre önemli ve büyük projeler hazırlıyoruz. Nanoteknolojide çok büyük projeler hayata geçiriyoruz. İnce film teknolojiler ve yenilenebilir enerji ile ilgili büyük projelerimiz de şu anda devam ediyor. Bu da ülkemiz için gurur kaynağı olacak.  Biliyorsunuz üniversitemiz ilk 10 araştırma üniversitesinden birisi ilan edildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği hedefleri de inşallah yerine getirmeye gayret ediyor olacağız” diye konuştu.

İHTİYAÇLARI ANALİZ EDİYOR

 Sanayicinin büyük dertleri olduğunu ve bunu çözmek için kolları sıvadıklarını belirten Güngör, “Sanayicinin dertleriyle nasıl dertlenebiliriz diye düşündük.  Ben biliyorum ki birçok sanayici fabrikasını kiraya verse bu durumundan daha iyi yaşayabilir. Ama biz Gebze Teknik Üniversitesi olarak şunu söyledik;  haftada en az 3 fabrikayı ziyaret edeceğiz. Hepsinin sorunlarını dinleyip bir analiz yapacağız. İhtiyaçları tüm imkânımızla elimizden geldiği kadar karşılamaya çalışacağız” dedi.  Dr. Abdurrahman Güngör,  bunun için fabrikaların yaşayabileceği problemleri yerinde tespit ettiklerini ve sorunları birlikte çözdüklerini anlattı.

SANAYİCİYLE DİRSEK TEMASI

Güngör, şöyle devam etti:

“TTO’ların sanayiciyle görüşerek; hocasıyla, laboratuvarıyla ve diğer imkânlarıyla sorunu çözmesi, patent alarak sanayiciye teslim etmesi gerekiyor. Bu, milli bir görev. Çünkü sanayicimizin bu yoğun koşturma içerisinde maalesef bunlara ayıracak vakti bulamayabiliyor. Bazen de şunla karşılaşıyoruz, bizim üçüncü göz dediğimiz, dışarıdan bakanların görebildiği ama içerdeki insanların körleştiği bir ortam oluşturuluyor. Biz de gittiğimizde bunu görmeye gayret ediyoruz.  Bu işte profesyonel olduğumuz için hemen olayın nasıl geliştiğini, burada neler yapılabileceğini hemen ortaya çıkarıp, raporlayıp, sorunun çözülmesi noktasında çalışıyoruz. Şu ana kadar çoğunluğu TÜBİTAK ve KOSGEB projeleri olmak üzere 52’nin üzerinde proje yapmışız ve sanayicimizle el ele verip bunları sonuçlandırmışız. Teknoloji transfer merkezi kavramını inşallah bu bölgeye en iyi şekilde oturtmaya gayret ediyoruz.”

MİLLİ GÖREV

Sanayicinin teknoloji transfer kavramına çok da alışık olmadığını belirten Güngör, OSB’lerdeki sanayicilerle çok yakın ilişkiler kurduklarını ve güzel projeler yaptıklarını söyledi. Gebze OSB ile her ay bir kahvaltı organizasyonu düzenlediklerini dile getiren Güngör, “Otomotiv sanayinde önemli ihracat gerçekleştiren bir sanayicimiz, sorunla karşılaştığında bize gelmişti. Sorunların çözümüne bir telefon kadar yakınız. Aynı gün hocamızla sorunun çözümü için uygun reçeteyi yazdık ve sanayicimizin problemini çözdük. Bunları ‘milli işlerimiz’ olarak görüyoruz. Hızlı bir şekilde sanayicimizin sorunlarına çözüm bulmaya gayret ediyoruz. TTO’lar sanayinin bir vazgeçilmezi haline gelecek, çünkü bir sanayicinin tüm ihtiyaçlarını TTO’lar çözecek” diye konuştu.

SANAYİNİN İHTİYACINA YANIT VERİYOR

Genel Müdür Dr. Abdurrahman Güngör, üniversiteleri bünyesinde bulunan laboratuvalardan sanayicilerin yararlanabildiğini söyledi. Sanayicilerden; üniversitede hangi laboratuvarlar ve hangi makineler olduğu, bunlardan hangilerini kullanabileceklerine dair sorular aldıklarını aktaran Güngör,  “İhtiyacı olan sanayici gelip randevu alıyor ve laboratuvarda hemen test-analiz yaptırabiliyor. Böylece sanayicimize hizmetimizi yerine getirmiş oluyoruz. Bu, çok büyük bir imkân. Diğer türlü sanayicimiz uzak yerlere gidip orada işlerini hallettirmeye çalışıyorlar. Ama biz sanayicimizin yanı başındayız. Sanayinin göbeğindeyiz ve sanayiye odaklanmış bir üniversiteyiz” dedi.

Son Güncelleme: 12.01.2018 13:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78