REHABİLİTASYONDA YENİLİKÇİ CİHAZ

Teknoparklarda faaliyet yürüten firmaların geliştirdiği AR-GE’ye dayalı yenilikçi ürünler her geçen gün çeşitleniyor. Hacettepe Teknopark firması Most Rehabilitasyon, sağlık alanındaki “Akıllı Aktivite Masası-Use It” isimli ürünüyle, Türkiye’nin dışa bağımlılığına son vermek istiyor.

REHABİLİTASYONDA YENİLİKÇİ CİHAZ

Teknoparklarda faaliyet yürüten firmaların geliştirdiği AR-GE’ye dayalı yenilikçi ürünler her geçen gün çeşitleniyor. Hacettepe Teknopark firması Most Rehabilitasyon, sağlık alanındaki “Akıllı Aktivite Masası-Use It” isimli ürünüyle, Türkiye’nin dışa bağımlılığına son vermek istiyor.

19 Şubat 2020 Çarşamba 13:31
REHABİLİTASYONDA YENİLİKÇİ CİHAZ

Haber: Helin Aygün

Hacettepe Teknoparkta beş sene önce Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım, Doç. Dr. Muhammed Kılınç ve Dr. Öğr. Üyesi Özgür Ünver tarafından Hacettepe Teknopark'ta kurulan Most Rehabilitasyon, tıp, fizik tedavi ve makine mühendisliğinin harmanlandığı ürünlerle hastalara sağlık dağıtıyor. Klinik ve akademik tecrübeyle teknolojiyi birleştirerek, sağlık bilişimi alanında hasta gereksinimlerini temel alan yenilikçi yaklaşımlar sunan firma, rehabilitasyon teknolojileri alanında dışa bağımlılığı ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Sanayi gazetesine konuşan Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi Öğretim Üyesi ve Most Rehabilitasyon Kurucu Genel Müdürü Doç. Dr. Muhammed Kılınç, nörolojik rahatsızlığı olan hastaların eğlenerek tedavi olabilmeleri için “Akıllı Aktivite Masası-Use It” isimli ürünü geliştirdiklerini ve patentini aldıklarını söyledi.

 

HACETTEPE TTM KANAT GERDİ

Sağlık teknolojileri alanında ürünler üretme fikri nasıl gelişti?

Teknolojiye ilgimiz ilk olarak 2009 yılında Brezilya’da katıldığımız bir kongrede başladığı. Brezilya'daki nöro-rehabilitasyon kongresinde robotların hastaların tedavisinde rol aldığını gördük.  Bunu ülkemize taşımaya karar verdik. Devlet destekleri için başvurduk. İlk proje başvurularımız kabul edilmedi, ürünler çok ütopik bulundu. Çünkü o zaman Türkiye'de bu tür bir şey yoktu. Ama biz vazgeçmedik. İnternetten makaleleri tararken, Amerika’da çalışan bir Türk hoca bulduk. Hocayla iletişime geçtik ve Türkiye’ye geldiği zaman görüştük. Biz ona nörolojik hastalıkları anlattık, o bize robotları anlattı. Ortak projeler yaptık ve Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezine (TTM) geldik.

TÜBİTAK DESTEĞİ ALDI

Hacettepe TTM, size hangi alanlarda yol gösterici oldu?

Hacettepe TTM projemizle ilgilendi ve sonradan ortağımız olacak Makine Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Özgür Ünver ile bizi tanıştırdı. Böylece ilk ürünümüzü geliştirmeye başladık. TTM’lerin yeni firmalar üzerinde çok önemli etkileri var. Bir yandan ürünümüzü geliştirirken, TTM yetkilileri bize TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı’ndan bahsetti. 2015 yılında proje çağrılarına başvurduk, projemiz kabul edildi. 2016 yılında da şirketimizi kurduk. Bu süreçte ürünümüzü geliştirdik, prototip ürünümüzü yaptık, yarışmalara katıldık. Boğaziçi Girişimcilik Yarışmasında 2’ncilik ödülü aldık. Hacettepe İnovasyon Yarışması’nda da 3'üncü olduk.

EN İYİ PATENT ÖDÜLÜ

Geliştirdiğiniz cihazın patentini aldınız mı?

Cihazımızla ilgili iki adet patent başvurumuz var. Bunlardan birinin onaylandı, diğerinin de değerlendirme sürecinin devam ediyor. Türk Patent ve Marka Kurumu, İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda (ISIF), bu patentlerimize “En İyi Patent Ödülü” verdi. Ürünle ilgili klinik deneylerimizi yapıyoruz. Şu ana kadar Türkiye içinde 3 ürünümüzü sattık. Yurt dışına açılmaya hazırlanıyoruz. Şehir hastaneleriyle görüşüyoruz. Şehir hastaneleriyle görüşüyoruz, onların da ön siparişlerini almaya başladık. Devlet Malzeme Ofisi’nin kataloğuna girmek üzere çalışmalarımız var. Bandrollü, tıbbi cihaz kaydı olan, satışa hazır ürünlerimiz var.

DAHA ETKİLİ TEDAVİ

Ürününüzle ilgili biraz daha detaylı bilgi verir misiniz?

Biz fizyoterapistler, diğer sağlık personeline göre hastaları daha iyi tanıyoruz. Çünkü hastalarımız uzun sürelerle fizik tedaviye gelip gidiyor. Böylece hastanın ihtiyaçlarını görebiliyoruz. Ürün geliştirme fikri tam olarak da bundan çıktı. Hastalarımız yıllarca gelip gidince, onlara farklı seçenekler sunma ihtiyacımız doğdu. Özellikle kol fonksiyonlarını hedefledik. Çünkü kol fonksiyonlarının tedavisi biraz zor. Buna yönelik bir cihaz geliştirdik. Cihazı, dokunmatik özelliği olan bir oyun masası gibi düşünebilirsiniz. Tıpkı büyük bir tablet gibi. Dokunmatik özelliği olan bir akıllı tahtayı alarak, onu yatay konumlandırdık. Kişi onun üzerinde oyun oynayarak, aslında kol hareketlerini çalışmış oluyor. Rutin klinikte 30 kere yaptırdığımız bir egzersizi bu cihazla 100 kere tekrar etme şansına sahipsiniz. Bu sayede hastaların hem eğlenmesini hem de tedavi olmasını sağlıyoruz.

RAHATSIZLIĞA ÖZEL OYUN

Sizin cihazınızı ithal satılan benzerlerinden ayıran noktalar neler?

Cihazımızın en önemli özelliği, bireysel tedavilere olanak tanıması. Senaryosunu bizim yazdığımız özgün oyunlarla hastaları tedavi ediyoruz. Kişiye özel tedaviyi, kısıtlılık haritası denilen bir yöntemle yapıyoruz. Oyunda, ekran üzerinde 30 farklı bölgede sırayla balonlar çıkıyor ve kişi dokunarak balonlar patlatıyor. Bu sırada cihaz arka planda hastanın erişim alanını kolaydan zora doğru 5 bölgeye ayırıyor. Böylece hastanın dokunabildiği alanları derecelendiriyoruz. Bu bize bir değerlendirme sunuyor. Aynı zamanda hastanın potansiyel iyileşme alanlarına göre oyunları düzenleyerek, tekrar sayılarını fazlalaştırabiliyoruz. Yani hastanın gelişme potansiyeli olan bölgelerde daha fazla tekrar yapmasını dolayısıyla daha fazla iyileşmesini sağlayan bir algoritmamız var. Patentlediğimiz bu uygulamayla hem değerlendirmede hem tedavide bireysellik ilkesini yansıtmış oluyoruz. Klasik tedavilere göre bu yöntemin daha hızlı iyileşme sağladığını gözlemledik. Bu cihaz başta nörolojik hastalıklar olmak üzere kol fonksiyonlarında yetersizlik olan tüm hastalarda, ayrıca aktivite düzeyini artırmak için örneğin yaşlılarda kullanılabilir.

“DEVLET DESTEĞİ ŞART”

Devletten ne yönde bir destek bekliyorsunuz?

Devletin bizim gibi yeni firmaların ihracat başarını artırması için bazı adımlar atması gerekiyor. Bizim ürünümüze muadil bir ürün 30-40 bin Euro'ya satılıyor. Bu konuda bize Sağlık Bakanlığı’nın destek olmazı lazım. Hastaneler bizim fiyatımızı duyduklarında ürünü hemen istiyorlar. Ama proformaları, teknik şartnameleri gönderdiğimizde orada kalıyor. Fiyatımız yurt dışı muadilleriyle kıyaslandığında çok düşük. Bu nedenle bizi Sağlık Bakanlığı desteklesin, çok az bir kârla ürünü hastanelere satalım, yaygınlaşmasını sağlayalım istiyoruz.  Böylece yurt dışına açılmaya çalıştığımızda referans gösterecek kurumlara sahip olabiliriz. Öncelikle Arap ülkelerine açılmayı düşünüyoruz. Her aşamada bizden desteklerini esirgemeyen Hacettepe Teknokent ve TTM çalışanlarına bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.