PATENT PATİNAJI

Teknoparklarda girişimciliği odağına alan akademisyenler, ileri teknolojinin ticarileşmesinin önündeki engelleri sıraladı. Fikri ve sınai haklarla ilgili düğümün çözülerek, mevzuatın patent kanadına netlik gelmesi gerektiği vurgusunda bulunan üniversite ve TGB temsilcileri, ayrıca piyasa, pazarlama ve ekonomi alanında yetkin insan kaynağına olan ihtiyaca da parmak bastı.

PATENT PATİNAJI

Teknoparklarda girişimciliği odağına alan akademisyenler, ileri teknolojinin ticarileşmesinin önündeki engelleri sıraladı. Fikri ve sınai haklarla ilgili düğümün çözülerek, mevzuatın patent kanadına netlik gelmesi gerektiği vurgusunda bulunan üniversite ve TGB temsilcileri, ayrıca piyasa, pazarlama ve ekonomi alanında yetkin insan kaynağına olan ihtiyaca da parmak bastı.

22 Mayıs 2018 Salı 11:59
PATENT PATİNAJI

Haber: Ümit Uçar-Tuğçe Erol

HANDİKAPLI MEVZUAT  
Türkiye’nin 56’sı faal 77 TGB’sini 65 performans kriteri ekseninde bir araya getiren ve zirve üçlüsü değişmeyen Türkiye’nin en başarılı teknoparklarının boy gösterdiği 6. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi, teknoparklar ve katılımcı firmalar için adeta bir bilgi şölenine dönüştü. Teknoparkları girişimcilik, teşvikler ve ileri teknoloji üretimi konularında yetkinleştirmeye dönük olarak düzenlenen paneller, Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinin girişimci öğretim üyelerini bir araya getirdi. “Girişimciler nasıl yatırımcı bulur?”, “Akademisyen girişimciliğinde TTO’ların rolü nedir?” ve “Şirket sürekliliğini neler sağlar?” gibi birçok soruyu cevaplayan akademisyenler, teknoparkların ileri teknoloji üretme yolundaki engellerden en önemlisinin patent mevzuatı olduğunu belirterek, “Mevzuattaki belirsizlikler süreci yavaşlatıyor, bunun çözülmesi gerekir” mesajı verdi.

“ŞİRKETLEŞME BAMBAŞKA”
Panel başkanlığını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanı Serdar Benli’nin yaptığı “Teknoparklarda Akademisyen Girişimciliği” panelinde başarı grafiğini yükselten RS Research firmasının sorumlusu olarak firma kurma sürecinden bahseden Prof. Dr. Rana Sanyal, şirket kurmanın kolay, lakin sonrasındaki fikri mülkiyet hakları sürecinin zorlu olduğunun altını çizdi. Sanyal, “Fikri mülkiyet hakları hususunda mevzuatımız start-up firmalar açısından problem teşkil ediyor” dedi. Şirketleşmenin bambaşka bir olgu olduğu üzerinde duran Sanyal, “Şirketin işlerliğini ve etkinliğini yükselten güçlü bir yönetim için bazen tek başımıza mücadele etmek yeterli gelmeyebilir. Bu noktada destek almak önemli” diye konuştu. Girişimciliğin önündeki engellere çerçeve çizen Sanyal, “Bir numaralı problem zannedildiği gibi finansman sorunu değil, ekosistemdeki bizleri anlayan insan eksikliğidir. Teknik konularda know-how bilgi düzeyinin yükselmesi gerekir” şeklinde konuştu. Sanyal, bu noktada üniversitelerin önemli bir destek unsuru olduğunu da ekledi.

‘BİYOTEKNOLOJİ’ YATIRIMA AÇ
Minyatür laboratuvar üreten INITIO’nun Kurucusu Doç. Dr. Devrim Pesen Okvur, geleceğin sektörü biyoteknoloji alanındaki artması gerektiğine vurgu yaptı. “Biyoteknolojiye yatırım yapmayacaklarını söyleyen melek yatırımcılar bile var. Geri dönüşü yüksek olan bu sektörü desteklemek geleceğimiz için önem taşıyor” diyen Okvur, patent konusunda mevzuattaki zorluklara da ayrıca parantez açtı. Süreci belirsizliklerin yavaşlattığını söyleyen Okvur, girişimcinin yatırımcı bulma sürecine de ışık tutarak, “Fikir varsa teknik donanım da şart. TGB’miz bizlere bu alanda destek oldu. Fakat akademisyenler olarak asıl uzmanlığımız laboratuvarlar. Bu sebeple bir iş partnerinizin olması sizlere avantaj sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Girişimci akademisyenlerin hem bilim hem ticaret şapkası taktıklarını söyleyen Okvur, daha güçlü destekler beklediklerini de belirtti. Okvur, “Biyoteknolojide 150 bin TL yeterli bir teşvik değil, bu sebeple yatırım fonları daha anlamlı olmalı” açıklamalarında bulundu.

“PATENT PORTFÖY YÖNETİMİ ŞART”
Bilginin zeminini kayganlaştırarak sanayiye yaklaştıran İTÜNOVA TTO’nun Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil ise, akademisyen girişimciliğinde TTO’ların büyük açık kapadığını ifade etti. TTO’ların akademisyenler için destek gücü olduğunu söyleyen Çitil, patent konusunda da panelistlerle ortak görüş verdi. Belirsizliklerin olduğu mevzuatı ‘muğlak’ olarak niteleyen Çitil, “Komplike bir tablo var. Ticarileşme nasıl olacak, bölüşüm nasıl sağlanacak bunlar belirlenmeli” ifadelerini kullanarak, patent portföy yönetiminin şart olduğunu ve fon sayısında artışın gerektiğini dile getirdi. TTO’ların akademisyenlere yol gösterme noktasında etkin mekanizmalar olduğunu anlatan Çitil, “Üniversiteler ve TTO’lar akademisyene destek sağlayan yapılardır” şeklinde bilgilendirdi. Çitil, Ar-Ge odaklı eleman sayısının azlığından yakınarak nitelikli personel eksikliğini de dile getirdi.

Patent işlemlerinin yürüme zorluğunun, fikri haklar uygulamalarının ve uluslararası arenada rekabet güçlüğünün öne çıktığı soru cevap bölümünde görüşlerini dile getiren Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, “TEYDEB ve KOSGEB projelerinde akademik projelere ayrıcalık sağlanmalı ve destek oranları yükseltilmeli. Çünkü gelecek burada” ifadelerine yer verdi.


BİLİM ÇARKINI DÖNDÜRENLER
“Yüksek Teknolojiye Geçişte Teknoparkların Rolü” başlığıyla gerçekleştirdiği sunumda Bakanlığın imalat sanayi ve bilişim alanında etkin politikalar geliştirme faaliyetlerine vurgu yapan Daire Başkanı Ali Murat Sürekli, teknoparkların da katkısıyla Türkiye’nin orta-ileri teknoloji yatırımlarında yüzde 50’lik artış gösterdiğini belirtti. Bakanlığın belirlediği 5 odak sektörden söz ederek, büyüme potansiyeli olan ve küresel trendleri takip eden firmaların ülke ekonomisine sağlayacağı katkıdan bahseden Sürekli, “2026’da 240 milyar dolar katma değer hedefliyoruz” şeklinde konuştu. 46 bine yaklaşan iş gücüyle 4 bin 500’ü aşkın firmanın ev sahibi TGB’lerin süreci yönetmede etkin rol üstlendiğini vurgulayan Sürekli, TÜBİTAK ve KOSGEB desteklerinin de bu noktada güdüleyici olduğunun altını çizdi.


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.