banner110

OTOMOTİVİN  İNOVASYON ÜSSÜ

Kırk yılı aşkın tecrübesiyle kalıp tasarım ve imalatı ile sac şekillendirme konularında sektöründe lider konuma gelen Beyçelik Gestamp, yeni ürün ve teknoloji geliştirirken, kalite ve güvenliği ön plana alıyor.

OTOMOTİVİN  İNOVASYON ÜSSÜ

Kırk yılı aşkın tecrübesiyle kalıp tasarım ve imalatı ile sac şekillendirme konularında sektöründe lider konuma gelen Beyçelik Gestamp, yeni ürün ve teknoloji geliştirirken, kalite ve güvenliği ön plana alıyor.

10 Ağustos 2017 Perşembe 09:46
OTOMOTİVİN  İNOVASYON ÜSSÜ

BAŞARISI SINIRLARI AŞTI

Otomotiv yan sanayi metal sektöründe kalıp, teçhizat ve komponent tasarlayan, geliştiren ve üreten Beyçelik Gestamp, otomotiv sektörüne paralel son teknolojiyi barındıran yatırımlarıyla sanayicinin tercihi haline geldi. Firma, 2007 yılında İspanya merkezli Gestamp Automocion ile ortaklık yaparak, Türkiye’de ulaştığı başarıyı dünya ölçeğine taşıdı. Tasarladığı inovatif ürünlerle öne çıkan firma, daha güvenli ve daha hafif araç tasarımlarına destek olurken; insan güvenliğinin arttırılması, enerji tüketimlerinin azaltılması ve çevrenin korunması ana ilkelerine hizmet ediyor. Beyçelik Gestamp Ar-Ge Yöneticisi Yük. Müh. İmren Öztürk Yılmaz, Sanayi Gazetesi’ne Beyçelik Gestamp Ar-Ge çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Sac şekillendirme ve kalıpçılık alanında Türkiye’nin ilk Ar-Ge merkezine sahip olan firmanın Beyçelik Gestamp olduğunu belirten Yılmaz, “Ar-Ge merkezimiz 2009 yılında Demirtaş OSB’de kurulmuştur. Belgenin alınmasını takip eden dönemler içerisinde toplamda 75 yeni proje gerçekleştirilerek Ar-Ge tecrübesi zenginleştirilmiştir” dedi.

YÜKSEK TEKNOLOJİ HEDEFİ

İmren Öztürk Yılmaz, teknolojik değeri yüksek yeni ürünler oluşturma çabasının Ar-Ge merkezlerinin varlığı ile ivme kazandığını anlattı. TÜBİTAK verilerine göre, son 10 yılda Türkiye'nin, Ar-Ge çalışmalarını en hızlı artıran ülkelerden biri haline geldiğini vurgulayan Yılmaz, “Geçen yıl Ar-Ge harcamalarının 6 milyar dolar seviyelerine ulaştığı bu bilgileri destekler niteliktedir. Ar-Ge harcamaları ve tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeli sayısı ise her yıl katlanmaktadır. Kamu üzerine düşen görevi teşvik mekanizmasını çalıştırarak başlatmış ve başarmıştır. Gelinen süreçte; geminin dümenini katma değeri yüksek teknolojilere çevirmek özel sektörde Ar-Ge merkezlerinin görevidir” dedi.

TEKNOLOJİ İHRACATI ARTTI

Bir ülkenin teknoloji üretiminde ne kadar gelişmiş olduğunun temel göstergelerinden birisinin de o ülkenin yaptığı ihracatın ne kadar teknoloji içerdiği olduğunu belirten Yılmaz, “Türkiye’nin yüksek teknoloji ihracı 2001-2013 döneminde bazı dalgalanmalar yaşansa da genel olarak çok önemli oranda artış göstermiştir. 2001 yılında 991 milyon dolar dolaylarında olan yüksek teknoloji ihracı, nihayetinde 2015 yılında 2 milyar 100 milyon doların üzerine çıkmayı başarmıştır. 2015 itibari ile yüksek teknoloji ihracatı toplam ihracatımızın yüzde 2’sine yakın seyretmektedir. Bu rakamlar güzel gelişmelerin başladığının kanıtıdır. Ar-Ge merkezlerinin katkılarıyla ileri teknoloji ihracat payının artırılması hedefi verilmiştir” diye konuştu.

SANAYİ ODAKLI DERS

Yılmaz, üniversite-sanayi iş birliğini pratiğe dökmek için üniversite araştırmacıları ile sanayi temsilcilerini çeşitli ortamlarda bir araya getirecek platformların arttırılması gerektiğini ifade etti. Üniversite müfredatlarının sanayinin ihtiyaçlarının karşılanabilmesine olanak sağlayacak şekilde gözden geçirilmesinin önemini vurgulayan Yılmaz, “Üniversitelerin araştırma altyapıları, bölgesindeki sanayinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde geliştirilmelidir. Sanayiden lisansüstü eğitim için gelen öğrencilerin kendi ihtisas alanlarında araştırma yapmaları imkânı böylelikle artırılabilir. Kamu tarafından hem akademisyenlere hem de sanayi kesimine verilen teşviklerin içeriği kontrol edilmelidir. İleri teknoloji üretebilmek için interdisipliner eğitim sistemi ile hareket etmenin fayda sağlayacağı düşüncesindeyim. Birçok uzmanlık alanı birlikte çalışarak inovatif ürünler ortaya çıkarabilecektir. Üniversite-sanayi-devlet işbirliği mekanizmaları da genelden özele indirilerek sektörel bazlı yaklaşımlar geliştirilmelidir” dedi.

SEKTÖRÜNDE LİDER

Beyçelik Gestamp Ar-Ge Merkezinin, uzman kadrosuyla birlikte, tasarlayıp geliştirdiği ürünleri, yeni teknolojik araştırmalar ve test yöntemleri konusunda projelerini sanayi-üniversite iş birlikleriyle beraber başarılı bir şekilde sürdürdüğünü belirten Yılmaz, “Gerçekleştirilen projeler neticesinde elde edilen bilgi birikimi; yaygın etki sağlaması amacıyla konferans, sempozyum ve kongre gibi alanlarda paylaşılmakta, yazılı ve görsel medya aracılığı ile kamuoyuna ulaştırılmaktadır. Uzman Ar-Ge kadromuz, kazandığı Ar-Ge tecrübelerini çeşitli organizasyonlarda paylaşarak, sektörün takdirini kazanmış ve Beyçelik Gestamp Ar-Ge Merkezi ödüllerle taçlandırılmıştır” değerlendirmesini yaptı.

SAHİP ÇIK VE GELİŞTİR

Beyçelik Gestamp Ar-Ge Yönetcisi İmren Öztürk Yılmaz, şöyle devam etti:

Ar-Ge merkezlerinin başarısı, Ar-Ge faaliyetlerine ayrılan altyapı ve yatırımlar kadar, bu kaynakları kullanma becerisine ve performans yükseltimini temel alan yaklaşımların geliştirmesine bağlıdır. Ar-Ge merkezlerini rakipleri karşısında başarılı kılacak en önemli unsur; temel yeteneklerinin ve üstünlüklerinin farkındalığıyla, bilgiye ve öz yeteneklerine dayalı Ar-Ge yönetimi faaliyetleri gerçekleştirmeleri, sahip oldukları temel yetenekleri stratejik değere dönüştürebilmeleri ve bu faaliyetler sonucunda insanlığa ve toplumsal refaha katkı sağlayabilecek yenilikleri ortaya koyabilecek bir olgunluk seviyesine ulaşmalarıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.