İTÜ ARI TEKNOKENT FİRMASINDAN AKTİF KATKI

3D teknolojiye ait iki ana alan olan FDM ile SLA teknolojilerinde, malzeme, yazılım ve makine üretimi yapan OO-KUMA, sağlık alanında kullanılan ürünlerle koronaya savaş açan firmalar kervanına katıldı.

İTÜ ARI TEKNOKENT FİRMASINDAN AKTİF KATKI

3D teknolojiye ait iki ana alan olan FDM ile SLA teknolojilerinde, malzeme, yazılım ve makine üretimi yapan OO-KUMA, sağlık alanında kullanılan ürünlerle koronaya savaş açan firmalar kervanına katıldı.

15 Mayıs 2020 Cuma 14:37
İTÜ ARI TEKNOKENT FİRMASINDAN AKTİF KATKI

Röportaj: Helin AYGÜN

3D yazıcı endüstrisinde makine, yazılım ve malzeme geliştiricisi olarak yüksek katma değerli ürünler geliştiren İTÜ ARI Teknokent firması OO-KUMA, koronavirüsle mücadeleye çeşitli ürünleriyle destek verdi. Mikro-site ile “güvenli tasarımlar”ını ücretsiz yayına açan firma, aynı zamanda siperlik, temassız kapı kolları, solunum cihazlarında dağıtıcı valf görevi gören parça üretimi ve nazal numune çubuğu ile sağlık alanına yönelik ürünler geliştirdi. Sanayi Gazetesine konuşan OO-KUMA Kurucu Ortağı Arda Kocaman, firmaları hakkında bilgi verdi.

ABD’DEN AVUSTRALYA’YA KADAR ÜRÜN GÖNDERİYOR

OO-KUMA hangi ürünlerle öne çıkan bir firma?

OO-KUMA olarak, 2014 yılında, mühendisliği ve projesi kendimize ait filament malzeme üretim hattı ile faaliyetlerimize başladık. 2015 yılında, kendimize ait AR-GE süreçlerimiz ile elde ettiğimiz reçine formülasyonlarımız ile ürün gamımızı genişlettik. 2015 yılı içerisinde aldığımız birçok yurt dışı ödül sayesinde Türkiye’den çıkmış, dünyada bilinirliği olan ilk ve tek Türk markası olarak faaliyetlerimize devam ettik. 2016 yılında, büyümemize paralel olarak A.Ş. yapısına geçtik ve Amerika’ya satış ofisimizi açtık.

Aynı yıl içerisinde başlattığımız makine/ekipman ve yazılım projelerimizi 2017 yılında sonuçlandırarak ürünleştirdik. Ekibimizi genişletip, TÜBİTAK destekli projelerimize ile 2018 yılında İTÜ ARI Teknokent bünyesine AR-GE ofisimizi taşıdık. Hali hazırda 3D teknolojiye ait iki ana alan olan FDM ile SLA teknolojilerinde, malzeme, yazılım ve makine üretimi yapmaktayız. An itibari ile Türkiye’de bu konuya en kapsamlı ve derinlemesine ürün geliştiren tek firmayız. Ürünlerimiz Türkiye dışında Amerika’dan Avustralya’ya kadar tüm coğrafyalara gönderilmektedir.

GENİŞ ÜRÜN ÇEŞİDİYLE KATKI

Koronavirüs salgınına karşı başlatılan mücadeleye katkılarınız neler oldu?

Salgın ile mücadele için mikro-site ile “güvenli tasarımlar”ımızı ücretsiz yayına açtık. www.oo-kuma.com.tr/covid-19 sitemiz üzerinden ve bilirkişi olarak görev aldığımız organizasyonlarda, doğru malzemelerin kullanımı, doğru dezenfeksiyon ve doğru sterilizasyon konularında bilgilendirme ve uyarı duyurularımızı geçtik, geçiyoruz.

Salgınla mücadelede;
- Hızlı, ucuz, sağlam, konforlu, dayanıklı olan, piyasadaki en üstün siperlik tasarımımızı yüksek hacimde üretmekte ve kurumlara ulaştırmaktayız.
- Dayanıklı ve montajı kolay, birçok kişinin es geçtiği konu olan temassız kapı kolları ve temas yüzeylerine dokunulması konusunda “kapaç” ve “temassız dokun” projelerimizi üretmekte ve ilgili kurumlara ulaştırmaktayız.
- “Y splitter” isimli, solunum cihazlarında dağıtıcı valf görevi gören parça tasarımları konusunda, ilgili çalışma gruplarına malzeme ve danışmanlık sağlamaktayız. Bu parçayı ürünleştirmeyeceğiz. Bu konu sadece bilirkişilerin kontrolünde yürütülmelidir.
- “Nazal numune çubuğu” isimli projemizi geliştirmekteyiz ve sadece hastanelerin kullanımına yüksek hacimli üretim ile açıyor olacağız.

HAFİF VE DAYANIKLI

Ürününüzün yurt içi ve yurt dışındaki benzerlerinden farkları nelerdir?

Siperlik ürünümüz, daha yüksek hızlarda, daha sağlam, daha hafif ve daha dayanıklı bir üründür. Yurt dışı ürünler ile kıyaslamaktayız. Maalesef yurt içinde kendine özgü ürün tasarımı firmamız dışında yapılmamıştır. Yurt içindeki tüm uygulayıcılar sadece doğrudan yurt dışı ürünlerin klonları ile çalışmaktadır.

Temassız kapı aç ürünümüz yurt dışında 1 firmada, Türkiye’de sadece firmamızda mevcuttur. Söz konusu ürünümüz, yurt dışındaki tasarım aksine evrenseldir, daha kolay montaj sağlayan bir yapıya sahiptir.

Y splitter parçamız standart ekipmanlara tabi olduğu için herhangi bir farklılık yaratılması müsait bir alan değildir.

Nazal numune alma parçamız yurt dışındaki tasarımlara muadil olmaktadır. Bu parçada yaratacağımız fark, cihazlarımız ile sağlayacağımız üretim hızı olmaktadır.

KAPASİTE ARTTI

Son dönemde artan talebe yetişebilmek için hangi önlemleri aldınız?

Üretim kapasitemizi arttırdık. Gün geçtikçe, mevcut işleri bitirip, yeni gelenleri askıya alarak, tüm üretim kapasitemizi kısa bir süre içerisinde Covid-19 için mücadele parçalarına kaydırdık. Şu an, talebin biraz gerisinde kalarak çok daha yüksek adetlerde çıktı verebiliyoruz. Nitekim, destek ve fon bulabilir isek cihaz kapasitemizi arttırarak talebin ötesine geçmek üzere planlarımız mevcuttur.

YERELİN AVANTAJI

Önümüzdeki dönem plan ve projeleriz hakkında bilgi verir misiniz?

3D printing teknolojisi, üretimin yerelde yapılması ve doğrudan ihtiyaç sahibine ulaştırılması konusunda çığır açmıştır ve özellikle bugünlerde, bu konunun ne kadar büyük avantaj olduğunun bir örneğini daha yaşıyoruz. Geleneksel yöntemler stok yönetimi ve lojistik gerektirirken, 3D printing doğrudan tedarik sağlayarak krize en hızlı cevap veren çözüm olmuştur.

Önümüzdeki günlerde, daha fazla lokal alanda cihaz dağıtımı yapmayı planlıyoruz ve cihazlarımızın bir kısmını, kriz anında devreye girmesi üzere rezerve olarak tutuyor olacağız.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.