İNOVASYONUN MOTOR GÜCÜ

Bünyesindeki yüzlerce firmasıyla, elde ettiği Ar-Ge tescilleriyle ve gerçekleştirdiği 1,2 milyar dolarlık ihracat geliriyle zirveyi kimselere bırakmayan ODTÜ TEKNOKENT, teknoloji tabanlı girişimcilikte markalaşan firmalara ev sahipliği yapıyor.

İNOVASYONUN MOTOR GÜCÜ

Bünyesindeki yüzlerce firmasıyla, elde ettiği Ar-Ge tescilleriyle ve gerçekleştirdiği 1,2 milyar dolarlık ihracat geliriyle zirveyi kimselere bırakmayan ODTÜ TEKNOKENT, teknoloji tabanlı girişimcilikte markalaşan firmalara ev sahipliği yapıyor.

05 Aralık 2017 Salı 08:26
İNOVASYONUN MOTOR GÜCÜ

En yenilikçi teknoparklar arasında yer alan Türkiye’nin ilk TGB’si ODTÜ TEKNOKENT, Türkiye’nin uluslararası arenada rekabet gücünü artıracak teknolojileri geliştiren ve üreten firmaların yanı sıra, araştırmacılara ve akademisyenlere çağdaş alt ve üst yapı olanakları sunuyor. Gerçekleştirdiği üniversite-sanayi iş birliğini artırmaya yönelik etkinlikleriyle taraflar arasında sinerji doğmasına katkı sağlayan ODTÜ TEKNOKENT, ulaştığı büyüklük, teknopark yönetimindeki deneyimi ve öncü rolü, geliştirdiği hizmet ve programları ile Türkiye’de başarılı bir model haline geldi. Bölge, firmalarının gerçekleştirdiği 1,2 milyar dolarlık ihracat rakamıyla göz dolduruyor.

330 firmasıyla iddialı
ODTÜ TEKNOKENT, yüzde 60’tan fazlası ODTÜ TEKNOKENT’te kurulmuş şirketlerin oluşturduğu 330’ün üzerindeki teknoloji şirketi, yüzde 90’ı üniversite mezunu, doktora veya yüksek lisans mezunu olan 6 binden fazla araştırmacıya yarattığı istihdam olanakları ve Ar-Ge faaliyetlerinin yürütüldüğü 137 bin metrekare kapalı alanı ile Türkiye’deki diğer teknoparklara da örnek teşkil edecek başarılara imza atıyor.

Yetenekli iş gücü arenası
Akademik bilgi altyapısı ile sanayinin yetenekli ve yaratıcı iş gücünün bir araya geldiği ODTÜ TEKNOKENT’te yer alan şirketlerin bugüne kadar Ar-Ge’den elde ettikleri gelir ve Türk ekonomisine kattıkları değer 12,5 milyar liradan fazla oldu. Bu çalışmalardan elde edilen ihracat geliri ise 1,2 milyar doları aştı. Bu miktarlar, şirketlerin sadece ODTÜ TEKNOKENT sınırları içinde yürütmüş oldukları Ar-Ge çalışmalarından elde ettikleri gelirleri ifade ederken, seri üretimden elde edilen gelir ve ihracat miktarları bu değerlerin içerisinde yer almıyor.

400 Ar-Ge tescili

Ayrıca, ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinin almış oldukları patent, faydalı model, marka gibi Ar-Ge tescilleri ise toplamda 400’ü geçti. Üniversite-sanayi iş birliğinin arttırılmasına yönelik ODTÜ TEKNOKENT firmaları tarafından 2002’den bugüne kadar üniversite ile iş birliği içerisinde bin 300’ün üzerinde ortak Ar-Ge projesi yürütüldü, 650’den fazla akademisyen ile 2 bin 150’nin üzerinde sözleşme imzalandı.

Geniş çalışma alanı

ODTÜ TEKNOKENT tarafından, teknoloji tabanlı girişimciliğin desteklenmesi kapsamında “Yeni Fikirler Yeni İşler Hızlandırma Programı” ve “Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM)”, kuluçka merkezleri; bir finansal araç olarak geliştirilen İş Melekleri Ağı “Teknokent Teknoloji Yatırımcıları Derneği (METUTECH-BAN)”, akademik bilginin ticarileşmesi için “Teknoloji Transfer Ofisi (ODTÜ-TTO)”, uluslararası iş birliği platformlarını desteklemek üzere “Teknokent Proje Yönetim ve Danışmanlık Ofisi”, şirketler arası iş birliklerinin geliştirilmesini amaçlayan savunma sanayi (TSSK), ICT (T.ICT) ve ileri sağlık teknolojileri (T.HEALTH) kümeleri ile uluslararası iş birliklerini desteklemek üzere kurulan Growth Circuit Hızlandırma Merkezi ile yurt dışı ofisleri gibi birçok alanda çalışma gerçekleştiriyor.

   

TİCARİLEŞMENİN LİDER YAPISI ODTÜ TTO   

   

Akademik bilgiye sınıf atlatan, bilgiye uluslararası arenanın yolunu açan ODTÜ TTO, üniversite ve sanayi arasındaki en önemli arayüzlerden. Kurduğu köprülerle ve kıvılcımını ateşlediği ortak projelerle dikkat çeken yapı, bölgenin ticarileşme başarısında imza sahibi.

Teknolojinin transfer gücü
Bilginin ürüne dönüşüm sürecinde Ar-Ge çalışmalarına verdiği destekle kaldıraç görevi gören ODTÜ TEKNOKENT, teknoloji transfer üssü ODTÜ TTO ile akademik bilgiye ticarileşme teşviki sunuyor. Bünyesindeki önemli yapılarla ekonomiye ve endüstriye ihtiyaç duyduğu kanı pompalayan ODTÜ TEKNOKENT’in dinamik yapılarından olan TTO, üniversiteyle sanayinin kurduğu iş birliğine sağlam ilmekler atıyor.

Girişim destek üssü
Üniversitede üretilen akademik bilginin ticari değere dönüşmesi için patent alınmasından, şirket kurulmasına kadar hem finansal olarak hem de yönetsel olarak tüm süreci akademisyenler adına ODTÜ TEKNOKENT yönetimi yürütüyor. ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde kurulan ODTÜ teknoloji transfer ofisi de hem üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi hem de teknoloji odaklı girişimciliğin desteklenmesi için geliştirilmiş bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Patent koordinesi, spin off teşviki…
ODTÜ TTO, akademisyenlerin bilimsel çalışmalarını ve patent alma süreçlerini koordine ederken, sonrasında yeni oluşan spin-off işletmelerin kurulmasını destekliyor. 2017 yılı Eylül sonu itibariyle Teknoloji Transfer Ofisi aracılığıyla 300’den fazla ulusal ve uluslararası patent başvurusu yapıldı. Yapılan bu başvurular sonucunda 200’ün üzerinde patent alındı ve Türkiye’nin inovasyon karnesine artı puan kazandırıldı. Sanayi kuruluşları ile ODTÜ TEKNOKENT akademisyenleri arasında ortak Ar-Ge projeleri geliştirilmesini sağlayan ODTÜ TTO, 2013 yılında ilk Triadic Patentini de aldı.

   

KULUÇKA ÜSSÜYLE GİRİŞİMLERE “HIZ KAZANDIRIYOR”…

   

Bünyesindeki TEKMER’e ek olarak kurulan kuluçka merkezleriyle start-up’lara yaşam veren ODTÜ TEKNOKENT, girişimcilerin talep ve ihtiyaçlarına daha yakından dokunuyor, sunduğu fonlarla şirketlerin büyüme sürecini “hızlandırıyor”.

ODTÜ TEKNOKENT, fikirleri kuluçkaya yatırıyor. Üniversite öğrencileri arasında girişimciliği teşvik etmek amacıyla kurulan Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM), girişimci öğrencilerin oyun yazılımı projelerini geliştirebilecekleri ve kendi şirketlerini kurma imkanı buldukları ön kuluçka merkezi olarak ekosisteme katkı sağlıyor. Tekno girişimciliği Yeni Fikirler Yeni İşler Programı kapsamında “hızlandıran” ODTÜ TEKNOKENT, uluslararası iş birliklerini Growth Circuit Hızlandırma Merkeziyle destekliyor, yurt dışı ofisleri gibi pek çok alanda çalışmalar gerçekleştiriyor.

Teknoloji ATOM’u
Türkiye’deki ilk ön-kuluçka merkezi ATOM’da, desteklenen 75 gruptan 22’si şirketleşti.  Merkezin desteklediği bin 500’den fazla geliştirici ve genç girişimci 400’ü aşkın oyun geliştirilerek toplamda 30 milyonun üzerinde oyunsevere ulaştı. ATOM kapsamında 2017 yılında 60 geliştiricinin oluşturduğu 31 grup desteklendi ve 107 oyun üretildi. 2017’de 50 geliştiriciyi sektöre dahil eden ATOM, GGJ etkinliğine sunduğu katkılardan dolayı Türkiye Bölge Organizatörü olarak seçildi. ATOM kapsamında geliştirilen oyunlardan 1,5 milyon doları aşkın ihracat geliri elde edildi.

Türkiye’de ilk
Türkiye ve ABD’deki tekno girişimciler için bir kuluçka-hızlandırıcı olarak kurulan KOSGEB destekli Growth Circuit Hızlandırma Merkezi, Türkiye’nin ilk kuluçka üssü. Türkiye’den 100 teknoloji şirketini destekleyen yapının 8 şirketi; dünyanın en önemli hızlandırma merkezlerinden ve Silikon Vadisinden yatırım aldı. Doğrudan kurulan şirket sayısı 70’in üzerinde olan YFYİ ise, dolaylı olarak 200’e ulaştı ve şirketlerde 750’nin üzerinde kişi istihdam edildi. 6 bin 500’ün üzerindeki projeye 2 milyon doların üzerinde girişim sermayesi sağlandı.

Son Güncelleme: 05.12.2017 08:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78