İNOVASYONA “AÇIK” ÇEK

2 bine yaklaşan proje sayısıyla “inovasyon” Teknopark İzmir’in DNA’sında var... 40 milyon doların üzerindeki ihracat tutarıyla ekosistemin öncü halkalarından kabul edilen teknopark, açık inovasyon stratejisiyle de geleceğine yön çiziyor.

İNOVASYONA “AÇIK” ÇEK

2 bine yaklaşan proje sayısıyla “inovasyon” Teknopark İzmir’in DNA’sında var... 40 milyon doların üzerindeki ihracat tutarıyla ekosistemin öncü halkalarından kabul edilen teknopark, açık inovasyon stratejisiyle de geleceğine yön çiziyor.

07 Aralık 2017 Perşembe 10:21
İNOVASYONA “AÇIK” ÇEK

 3’lü yapı kurgusu

Merkezi konumu, 18 patent ve 850 istihdam sayısıyla; 2017 sona ererken ekosistemdeki 15.yılını geride bırakan Teknopark İzmir, tecrübesini 21 kurum ve kuruluşun ortaklığından aldığı güçle ve şeffaf yönetimiyle pekiştiriyor. Türkiye’deki en güçlü ekosistem paydaşlarından birisi olan TGB, yerli ve yabancı 157 Ar-Ge firmasının imza attığı 445 milyon TL ciro başarısıyla ve 40 milyon doları aşan ihracatıyla parmak ısırtıyor. Fiziki donanım ve altyapıları tamamlanmış 12 binada faaliyette olan firmalar ağırlıklı olarak yazılım, biyoteknoloji, elektronik, makine, savunma, enerji, tıp, kimya, telekomünikasyon, otomotiv ve robotik sistemler gibi onlarca sektörde karşımıza çıkıyor. 3’lü yapıda hareket eden firma, yönetici şirketle, Atmosfer TTO’yla ve ClassBoom kuluçka merkeziyle ortak kurguda hareket ediyor.


Müthiş konum avantajı
İzmir-Çeşme Otoyolu ile İzmir il merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunan Teknopark İzmir; Çeşme Limanı’na ise 30 km uzaklıkta bulunuyor. Yatırımcılarına kolay ulaşılabilirlik avantajı sunan ve ulaşımda birçok artıya sahip olan bölgeden, şehrin önemli merkezlerine otoyoldan sorunsuz ulaşım sağlanabiliyor; ayrıca Çeşme Limanı’ndan ro-ro taşımacılığı da tercih edilebiliyor. Teknopark İzmir, yatırımcılarına merkezden kopmadan bilim üretmenin ayrıcalığını yaşatıyor.

Ekosistem köprüsü

Ar-Ge firmaları arasında ekosistem genelinde iş birlikleri kurgulayarak girişimlere destek olan TGB, Atmosfer TTO ile akademik birikimlerin sanayiye katılmasını, ClassBoom Ön Kuluçka ve Kuluçka Merkeziyle de ekosistemi besleyecek yeni girişimlerin hayata geçirilmesini sağlıyor. Yine bünyesinde bulunan Paydaşlar Ofisi, Teknik Atölye ve sosyal tesislerle de bu üç ayaklı yapıyı dinamik tutacak hizmetleri veriyor.

İnovasyona “açık” çek

Ar-Ge firmaları, girişimciler, akademisyenler, öğrenciler, bilim insanları ve girişimci adaylarıyla uyum içinde çalışan Teknopark İzmir, sinerjiyi maksimize ediyor. Sürdürülebilir Ar-Ge ve inovasyon için tüm paydaş ve aktörlerin katkısıyla kurgulanan açık inovasyonu destekleyen TGB, gelecek planlarını çıkış modeli olan açık inovasyonla çiziyor. 2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık bin kişinin katılımlarıyla düzenlediği, Hack’n Break ile bunu kanıtlayan Teknopark İzmir, kentin önemli aktörleri ve STK’larıyla bir doğrultuda hackatonlar kurguluyor, sistem aktörlerinin birbirleriyle etkileşimlerine aracılık edecek 3+1 gibi etkinliklere imza atıyor.

Enerji kümesi hedefi

Her yıl önceki yılı geride bırakarak sıçrama yapan Teknopark İzmir, Ar-Ge firmalarının başarısıyla 2016 yılında tüm dönemlerinde oluşan cironun yüzde 20’si yakaladı. Ses getiren birçok projede imzası olan TGB’de; sağlık, robotik, solar enerji ve biyoteknoloji gibi alanlarda hassas projeler üretilerek Türkiye ekonomisine ve ekosisteme katma değer sunuluyor. Enerji sektörünün öne çıktığı Teknopark İzmir, gelecekte bir enerji kümesi kurmayı planlıyor. Özellikle yenilenebilir enerji üssü olmayı hedefleyen TGB, ulusal ve uluslararası aktörlerin aldığı bir bilim vadisi niteliğinde…

Teknoloji nefes alıyor
İYTE gibi uluslararası bir araştırma enstitüsünde yer alan bölgede, araştırmacılar için müthiş bir Ar-Ge altyapı olanağı sunuluyor. Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinin yönetici şirket içerisinde yer aldığı yapı, Ar-Ge çalışmalarının ana bileşenleri olan araştırmacılara ve araştırma olanaklarına yakınlığıyla ve kiracı şirketlerin ihtiyaç duyduklarında faydalanabilecekleri laboratuvar ve kütüphane olanaklarıyla teknoparkı cazip kılıyor. Çevresindeki düşük yoğunluktaki yapılaşmaya uyum sağlayan Teknopark İzmir, doğal yapının korunmuş olması sebebiyle katılımcılarına doğa ile iç içe huzurlu bir çalışma ortamı da vadediyor.

Bir Ar-Ge kompleksi…
Türkiye’nin 4’üncü teknoloji geliştirme bölgesi olan Teknopark İzmir bünyesindeki firmalar Ar-Ge faaliyetleri kapsamında ihtiyaç duydukları deney, test ve analiz çalışmalarında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesindeki Bilgisayar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Malzeme Araştırma Merkezi,  Çevre Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi, Jeotermal Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Biyoteknoloji ve Biyomühendislik Uygulama ve Araştırma Merkezinin imkânlarından faydalanabiliyor. TGB firmalarının eğitim ve toplantı ihtiyaçlarını karşılamak üzere, İnovasyon Merkezi bünyesinde çeşitli büyüklükte toplantı ve eğitim salonları da mevcut. Şirketler bu salonları en az iki gün önceden rezervasyon yaparak kiralayabiliyor. Bölge çalışanlarının sosyal olanaklardan faydalanmalarını öngören Teknopark İzmir, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesindeki spor tesislerinden de çalışanlarını yararlandırıyor. Spor tesislerinde halı saha, spor salonu, tenis kortu, mini golf, kapalı havuz, masa tenisi, basketbol ve voleybol sahaları bulunuyor.

AKADEMİK GİRİŞİM ÜSSÜ: ATMOSFER TTO
 

Know-how transferi ve ticarileştirme hizmetleriyle öne çıkan Atmosfer TTO, akademik girişimciliğe aktif hizmet sunuyor. Proje geliştirmeden şirketleşmeye kadar farklı 5 modülde girişimcilere hizmet sunan merkez, İYTE ve Teknopark İzmir’in altyapısıyla endüstriyi palazlandırıyor.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Teknopark İzmir kurumsal yapısı altında kurulan Atmosfer TTO, 5 ana hizmet modülü olan “Farkındalık, Tanıtım, Bilgilendirme ve Eğitim Hizmetleri”, “Destek Programlarından Yararlanmaya Yönelik Hizmetler”, “Proje Geliştirme/Yönetim Hizmetleri (Üniversite Sanayi İş Birliği Hizmetleri)”, “Fikri Sanayi Mülkiyet Hakları Yönetimi ve Lisanslama Hizmetleri” ve “Şirketleşme ve Girişimcilik Hizmetleri” kapsamında yeni teknolojileri ticarileştiriyor. Akademiyle endüstri arasında yalın ve etkin bir arayüz olan TTO, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ndeki dereceleriyle göz dolduran İYTE’nin ve Teknopark İzmir’in gücünü arkasına alarak endüstriye ve girişimcilere hizmet veriyor. 

Güçlü ÜSİ projeleri

Atmosfer TTO’nun kurulduğu son 3 yılda AB Çerçeve Programı İş Birliği projelerinde İYTE, büyük konsorsiyumlu 4 projede yer alıyor. Atmosfer TTO‘nun faal olarak hizmet vermeye başladığı 2014’ten itibaren başvuru yapılan 44 patent sayısının 4’ü PCT başvurusu olarak biliniyor. Girişimcilik ve akademik girişimcilik faaliyetlerine ilk başlayan kurum olan Teknopark İzmir, 2012’den beri sürdürdüğü Teknogirişimcilik Akademisi eğitimlerini Atmosfer TTO’yla birlikte devam ettiriyor.

Spin-off ve start-up desteği

Akademik girişimciliğin artırılması konusunda destek ve çalışmalarına devam eden Atmosfer TTO, spinoff ve startup şirketlerin kurulmasına da destek sağlıyor. 2014’ten itibaren eğitim, mentorluk, bilgilendirme ve sözleşme yönetimi gibi konularda destek olunan akademisyenlerin kurduğu/ortak olduğu teknoloji tabanlı firmaların sayısı ise 26. Ulusal-uluslararası proje geliştirme ve yönetimi, iş geliştirme, uluslararasılaştırma, satış pazarlama ve müşteri ilişkileri yönetimi konularında tümü özel sektör deneyimli alanında uzman bir ekibe sahip olan Atmosfer TTO, 2017 itibariyle 7 kişilik ekiple çalışmalarını sürdürüyor.

BOMBA PROJELER ÜSSÜ: CLASSBOOM

Girişimcileri en kırılgan oldukları fikir aşamasından ticarileşmeye kadarki süreçte nitelikli hizmetleriyle destekleyerek, alt ve üst yapı imkânlarıyla besleyen ClassBoom, girişimcilere ürünlerinin prototipini üretme imkanını da sunuyor.

İş fikrinden şirketleşmeye

Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi bünyesinde faaliyetine başlayan ClassBoom, ön kuluçka ve kuluçka merkezi olarak hizmet veriyor. Temel hedefi girişimcilik farkındalığı oluşturarak girişimcilik kültürünü güçlendirmek olan merkez, girişimcilik ruhunun yaygınlaştırılması, iş fikirlerinin nitelikli iş planlarına dönüşmesi, mentorluk/danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, yatırımcı, finansman ve fon kaynaklarına girişimcilerin hazırlanması için çalışıyor. ClassBoom, sağladığı desteklerle girişimleri kendi imkânlarıyla yaşayabilen başarılı birer girişim olarak mezun ediyor.

Mentorluk gücü

ClassBoom Ön Kuluçka Merkezinde, 900 metrekarelik alanda yer alan paylaşımlı ofislerde girişimcilere ofis mobilyaları, internet, mutfak, toplantı salonları ve teknik atölye hizmetleri ücretsiz sunuluyor. Merkezdeki şirketleşmiş girişimcilerse yapılan alan tahsisleriyle ücretsiz ofis imkanından faydalanıyor. Fiziki destekler ve altyapı hizmetlerinin yanında katma değerli hizmetleriyle de öne çıkan ClassBoom’da, periyodik eğitimler ve mentorluk destekleri veriliyor, yatırımcı-girişimci buluşmaları organize ediliyor. ClassBoom aracılığıyla kurgulanan Teknogirişimcilik Akademisi Eğitimlerini alan girişimciler, KOSGEB girişimcilik desteklerinden faydalanabiliyor. Nitelikli mentor ve danışmanların yönlendirdiği girişimciler, ClassBoom’daki Teknik Atölyeyle ürünlerinin prototipini üretebiliyor. Atölyede; girişimciler 3D yazıcılar, elektronik devre üretim cihazları, CNC tezgâhları gibi ekipmanlardan ücretsiz faydalanabiliyor.

ClassBoom’luların yılı

Girişimciler, ClassBoom destekleriyle kamu fonlarına yönlendirilmelerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası yatırımcılar için de hazırlanıyor. Bu kapsamda verilen eğitimler ve birebir mentorluk hizmetleriyle yatırımcı/girişimci buluşmalarında ter döken çok sayıda ClassBoom girişimcisi yatırım alıyor. ClassBoom, verdiği ücretsiz ön kuluçka ve kuluçka hizmetleriyle girişimlerinin başarı çıtasında en üste tırmanmasını hedeflerken, ekosistemi dinamik kılacak genç girişimleri kazanıyor ve ekosisteme kazandırıyor. 2017 yılında bu anlamda birçok ClassBoom girişimi öne çıkarken, girişimciler aldıkları yatırım destekleri ile firmalarını büyütme fırsatı yakaladı.

 

Son Güncelleme: 07.12.2017 12:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78