İLAÇTA AR-GE İHMALE GELMEZ

İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Şu anda ülkede tek olay ilacı ucuza mal etmek. Türkiye'deki ilaçların yüzde 60'ından fazlası ithal ama hala bir Ar-Ge merkezi yok. Bu anlayış değişmeli” dedi.

İLAÇTA AR-GE İHMALE GELMEZ

İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Şu anda ülkede tek olay ilacı ucuza mal etmek. Türkiye'deki ilaçların yüzde 60'ından fazlası ithal ama hala bir Ar-Ge merkezi yok. Bu anlayış değişmeli” dedi.

05 Şubat 2018 Pazartesi 09:46
İLAÇTA AR-GE İHMALE GELMEZ

KILINI KIPIRDATAN OLMAMIŞ
Sağlıkta dönüşümle birlikte ilaçların hep daha ucuza mal edilmek istendiğini ancak yeni nesil ilaç ya da yeni teknolojiyle üretilen ilaçların getirilmediğini belirten İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, piyasada bulunamayan ilaçların zam beklentisi nedeniyle karaborsaya düşmüş olabileceğine işaret etti. Sayılkan, “Türkiye'de ilaçların yüzde 60'ı ithaldir. 90 küsur yıllık Cumhuriyet'te yabancıların bulduğu ilaçların hep eşdeğerini yapmışız. Bu sayede ilaç firmalarımız da büyük paralar kazandı. Ancak ülkeye yatırım yapmak, laboratuvarlar kurmak ya da Ar-Ge merkezleri kurmak gibi dertleri olmamış. Kimse mücadele etmemiş. Yurtdışında bulunan ilaçlar hep kopyalanmış. Şu anda bu durumda olmamızın nedeni de tam olarak budur” dedi.

YARIN MUHTAÇ OLUNABİLİR
Sağlıkta dönüşümle birlikte ilaçların hep daha ucuza mal edilmek istendiğine vurgu yapan İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “İlaçlar hep ucuza mal edilmek ve ithal edilen ilaçlardan alınan vergilerle kazanç sağlanmaya çalışıldı. Ama yeni nesil ilaç ya da yeni teknolojiyle üretilen ilaçların getirilip, getirilmemesine önem gösterilmedi. Dünya sürekli değişiyor ve gelişiyor. Yeni hastalıklar ve onlarla mücadelede daha etkin ilaçlar geliştirildi. Türkiye'de ise tek olay ilacı ucuza mal etmek oldu. Bu anlayış da bizi kötü etkiliyor. Bugün o ilaçlara karar verenlerin yarın o ilaçlara ihtiyacı olabilir. O nedenle de sağlık hizmetlerine önem verilmeli. Devletin vatandaşının sağlığını birinci plana çekmesi gerekir. İlacın ucuza mal edilmeye çalışılmasının yanlış olduğunu her yerde dile getiriyoruz ancak devlet senede şu kadar kâra geçtiğini söylüyor. Senede geçilen o kâra değil zayi olan ya da sağlık sorunu yaşayan insana bakılmalı” şeklinde konuştu.

İHMAL BÜYÜK
'Türkiye'deki ilaçların yüzde 60'ından fazlası ithaldir' diyen Sayılkan, hatta ilaç üreten yerli firmaları bile yabancıların satın almaya başladığını belirterek, “Eczacıbaşı, Deva gibi bazı firmaların sahipleri dahi yabancılaştı. Bu durum ise yılların ihmali. 90 küsur yıllık Cumhuriyet'te yabancıların bulduğu ilaçların hep eşdeğerini yapmışız. Bu sayede ilaç firmalarımız da büyük paralar kazandı. Ancak ülkeye yatırım yapmak, laboratuarlar kurmak ya da Ar-Ge merkezleri kurmak gibi dertleri olmamış. Kimse mücadele etmemiş. Yurtdışında bulunan ilaçlar hep kopyalanmış. Şimdi de milli ilaç diyerek bu durumu kurtarmaya çalışıyoruz. Milli ilaç derken de ithal üzerinden vergi alıyoruz. Yani biz sürece geç kalmışız” ifadelerini kullandı.

İLAÇ SANAYİSİ YATIRIMA AÇ
Türkiye'de ilaç araştırması noktasında ciddi eksiklikler olduğuna dikkat çeken Sayılkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Amerika'daki Silikon Vadisi gibi Türkiye'de de ilaç üzerine çalışma yapılacak bir alan belirlenip, bu alanda çalışma yapmak isteyenlere olanak sağlanmalı. Bu da katma değeri yüksek üretim grubu içinde yer alır. Hükümet sürekli bu noktada destek olacağını da söylüyor. O zaman ilaç sanayi üzerine çalışılsın. Dünyada bir kanser ilacı için 10 yıl çalışma yapılıyor. Ama sonrasında da bu ilaç sayesinde milyonların sorununa çare olunuyor. Bu kanser için ilaç çözümü bak neler oluyor! Küçük düşünerek sadece günü kurtarırız. Yabancı ülkelerden ilaç getirip, üzerine vergi koymak ve buradan sağlanan gelir sadece günü kurtarır. Dünya hastalıklara karşı bambaşka bir araştırma içinde. Biz de ise yıllık 1 milyar liralık kâr düşünülüyor. O kârın getirisi ne olacak? Bu gelirle daha fazla duble yol mu yapacaksın? Öncelikle hangisinin daha önemli olduğuna karar vermek gerekiyor. İthalat yaptırıp bunun üzerinden tasarruf yapmak mı önemli yoksa milyonlarca insanı etkileyecek sağlık problemine çözüm geliştirmek mi?."

Son Güncelleme: 05.02.2018 09:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.