HİDROGEN BİYOTEKNOLOJİ’DEN YERLİ ÜRETİM

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Tokat Teknopark firması Hidrogen Biyoteknoloji, Türkiye’de ilk kez RNA ve DNA temelli koronavirüs tanı kiti enzimlerinin yerli üretimini gerçekleştirdi.

HİDROGEN BİYOTEKNOLOJİ’DEN YERLİ ÜRETİM

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Tokat Teknopark firması Hidrogen Biyoteknoloji, Türkiye’de ilk kez RNA ve DNA temelli koronavirüs tanı kiti enzimlerinin yerli üretimini gerçekleştirdi.

01 Nisan 2020 Çarşamba 15:15
HİDROGEN BİYOTEKNOLOJİ’DEN YERLİ ÜRETİM

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanı kitinde kullanılan enzimlerin üretimi, ilk kez yerli imkânlarla Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Tokat Teknopark’ta faaliyet gösteren Hidrogen Biyoteknoloji iş birliği ile gerçekleştiriliyor. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Gökçe, ürettikleri enzimin RNA ve DNA temeli olduğundan dolayı yüzde 99,99 doğrulukta çalışacağını ve bu enzimin Türkiye’de ilk olacağını kaydetti.

  

Prof. Dr. İsa Gökçe ve ekibi tarafından gerçekleştirilen tanı kiti enzimlerinin yerli üretimi için hastalığın ilk çıktığı günden itibaren TÜBİTAK MAM ile koordineli bir şekilde çalışılıyor. Bu kapsamda, ekip Kovid-19 tespitinde kullanılacak yerli kitin enzimlerinin üretim görevini alan ekip yoğun bir çalışma temposu göstererek 2 haftalık bir süreçte virüs tanısında kullanılan Revers Transkriptaz ve DNA Polimeraz enzimlerinin üretimini rekombinant DNA teknolojisi kullanarak gerçekleştirdi.

Enziminin aktivite testlerini başarılı bir şekilde gerçekleştiren ekip, bu enzimlerin öncelikle Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak şekilde büyük ölçekli üretim çalışmalarına da başlamış bulunuyor. Bu enzimin, hem reverstranskriptaz hem de DNA polimeraz aktivitesini gösteren yüksek kaliteli biyoteknolojik yerli bir ürün olarak üretimi hedefleniyor.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ

Prof. Dr. Gökçe, Çin'den gelen kitlerde yanılma oranın yüksek olduğunu belirterek, Çin'den gelen ve yaklaşık yarım saatte sonuç veren kitlerin hamilelik testi gibi çalışmakta olduğunu, bu kitlerde yüzde 30-40 hata olabileceğini söyledi. Üstelik hatanın genellikle negatif olarak ortaya çıktığını dile getiren Prof. Dr. İsa Gökçe, ayrıca ürettikleri enzimin RNA ve DNA temeli olduğundan dolayı yüzde 99,99 doğrulukta çalışacağını ve bu enzimin Türkiye’de ilk olacağını kaydetti.

AKADEMİSYEN FİRMASI

Prof. Dr. İsa Gökçe, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde birçok enzimi yerli olarak uzun zamandır üreten bir ekip olduklarını ve 2015 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermaye Desteği Programı’yla danışmanlığını yaptığı dört öğrencisinin destek aldığını söyledi. Bu kapsamda, yerli enzim üretimi üzerine 4 farklı firma kurulduğunu anlatan Gökçe, ardından, projelerini başarı ile tamamlayan bu firmaların KOSGEB’in İş Birliği Güç Birliği Programı’ndan destek alarak Türkiye’nin enzim ihtiyacını karşılamak üzere Hidrogen Biyoteknoloji Limited Şirketi’nin kurulduğunu dile getirdi.

“GURUR DUYDUK”

Tokat Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Cemil Alkan ise Hidrogen Biyoteknoloji’nin başarısı ile gurur duyduklarını, bu çalışmanın firmanının ekonomik kazancının ötesinde insanlık adına çözüm açısından önemli olduğunu bildirdi. Ayrıca projenin ulusal anlamda da büyük bir ekonomik kazanımı olacağını belirten Alkan, projenin Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne, Tokat Teknopark’a ve  ülke bilimine prestij sağlayacağını söyledi.

GENİŞ EKİP

Kovid-19 yerli kiti için enzim üretiminde, Prof. Dr. İsa Gökçe başkanlığında Hidrogen Biyoteknoloji Limited Şirketi kurucu ortakları Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlileri Dr. Öğr. Üyesi Dursun Kısa ve Arş. Gör. Rızvan İmamoğlu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Görevlisi Arş. Gör. Dr. Hülya Kuduğ ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Arş. Gör. Özlem Kaplan ile birlikte Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim elemanları Arş. Gör. Dr. Sema Bilgin, Öğr. Gör. Dr. Yahya Tayhan, Dr. Öğr. Üyesi Seçil Erden Tayhan ve Dr. Öğr. Üyesi Aykut Özgür ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Biyomühendislik ABD lisansüstü öğrencileri Nazan Gökşen, Aslı Yıldırım, Şeyma Menevşe, Mustafa Songur, İbrahim İncir yer alıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.