HASTALARA "NEFES" OLACAK CİHAZ

Medikal üretimin üssünde kurulu olan Samsun Teknopark, OMÜ’yle birlikte geliştirdiği cihazla solunum güçlüğü çeken hastalara şifa dağıtacak. Entübe edilmesi güç hastalar için geliştirilen videolaringoskopinin prototipinin oluşturulduğunu söyleyen Samsun Teknopark Genel Müdürü Buğra Çolak, “Biz daha uygun maliyetlerde yerli ve geliştirilmiş bir laringoskop yapmayı hedefliyoruz. Seri üretimle ilgili süreçler üzerine çalışıyoruz” dedi.

HASTALARA "NEFES" OLACAK CİHAZ

Medikal üretimin üssünde kurulu olan Samsun Teknopark, OMÜ’yle birlikte geliştirdiği cihazla solunum güçlüğü çeken hastalara şifa dağıtacak. Entübe edilmesi güç hastalar için geliştirilen videolaringoskopinin prototipinin oluşturulduğunu söyleyen Samsun Teknopark Genel Müdürü Buğra Çolak, “Biz daha uygun maliyetlerde yerli ve geliştirilmiş bir laringoskop yapmayı hedefliyoruz. Seri üretimle ilgili süreçler üzerine çalışıyoruz” dedi.

06 Nisan 2020 Pazartesi 18:34
HASTALARA "NEFES" OLACAK CİHAZ

RÖPORTAJ: F. TUĞÇE SAĞDIÇ 

    

KABLOSUZ VE "UYUMLU" TEKNOLOJİ

Samsun’un sağlığa adanmış teknolojilere hayat veren iki kurumu olan Samsun Teknopark ve On Dokuz Mayıs Üniversitesi, solunum güçlüğü çeken hastalar için el ele verdi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatih Çalışkan’ın acil serviste tespit ettiği ihtiyaç doğrultusunda, solunum güçlüğü çeken hastaların entübe edilmesinde kullanılan, piyasadaki değeri 30 bin TL civarında olan videolaringoskop cihazı, Samsun Teknoparkın katkılarıyla üretildi. Zayıf bünyeli, gırtlak yapısı farklı ve entübasyonu zor hastalar için geliştirilen videolaringoskop, Koronavirüs’le mücadele eden insanlara nefes olacak. Konuyla ilgili Sanayi gazetesinin telefonda sorularını yanıtlayan Samsun Teknopark Genel Müdürü Buğra Çolak, “Geliştirilen teknoloji, tüm cihazlara uyumlu. Kablosuz olması da kullanım kolaylığını artıracak” şeklinde konuştu. İşte, “TGB’ler olarak mücadeleye ne kadar katkı verebilirsek, o kadar başarılı oluruz” diyen Çolak’tan satır başları…

   

ENTÜBASYONDA BÜYÜK BAŞARI

Videolaringoskop nedir, cihazı bizlere tanıtabilir misiniz?

Videolaringoskop yeni bir cihaz değil. Piyasada bilinen ve kullanılan çok farklı materyallerden üretilen çeşitleri olan birçok cihaz mevcut. Cihaz, solunum güçlüğü çeken, zayıf hastalarda, gırtlak yapısı farklı olan ve entübe edilmesi güç vakalarda kullanılıyor. Hastanın yüzüne bakmadan, başının arkasına geçilerek entübe edilmesi için nefes borusunu kamera ile görmeye yarıyor. Acil servislerde kullanılıyor fakat yeterli sayıda olmayan hastanelerimiz var. Koronavirüs şikayetiyle solunum güçlüğü yaşayan hastalar çok olduğu için cihaz ön plana çıktı. Hastanın ağzından girmeye yarayan kanca şeklinde bir aparatın metali de plastiği de üretiliyor. Kancanın altında yer alan kamera, görüntüyü monitöre yansıtıyor.

   

Samsun Teknopark Genel Müdürü Buğra Çolak ve cihazın geliştirme ekibinde bulunan akademisyenler.

   

HEKİMLER DE DÜŞÜNÜLDÜ

Cihazı üretme nedeniniz neydi?

Yeterli sayıda olmayışı. Acil Tıp hekimimiz Fatih Çalışkan’ın önerisi ile gündeme geldi. Cihazın teknik tasarımı konusunda Elektrik-Elektronik Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Selim Aras, Endüstri Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Naci Murat ve tasarımcı Ufuk Karabey’in de içerisinde bulunduğu çalışma ekibi, videolaringoskop cihazının en uygun tasarımını Samsun Teknopark Prototip Atölyesi’nde geliştirdi. Çalışmalara teknopark olarak destek verdik. Teknik çizimler bulundu bir hocamız tarafından. Değerlendirerek kendimize özgün yeni bir çizim oluşturduk. Bu çalışmalar yapılırken, laringoskop kullanan hekimlerin çektiği güçlükleri düşündük. Nasıl yenilikler geliştirebileceğimizi hesapladık ve yeni bir ürün ürettik.

   

CİHAZ VE ÇENE İNOVASYONU

Bu cihazı farklı kılan nedir?

Yenilik tarafı tasarımıdır. Cihaz, tüm akıllı telefonlara uyumludur ve kablosuz teknoloji ile çalışır. Bütün android telefonlarda sorunsuz işler. Diğer cihazlardaki bazı Android işlemci ve IOS uyumsuzlukları, bizim ürettiğimiz cihazda yoktur. Hekimin kendi telefonuyla veya tabletiyle kablosuz bağlanabileceği ekipmandır. Halkımıza özgü çene yapısıyla uyumlu tasarım yaptık hocalarımızla…

   

   

   

SIRA, SERİ ÜRETİMDE

Videolaringoskop şu an hangi aşamada?

Şu an cihazımızın prototipi oluştu. Seri üretimle ilgili süreçleri titizlikle çalışıyoruz. Tıbbi cihazlar için önemli ruhsatlar gerekiyor, bu uzun bir zaman alıyor genelde. Lakin bizim ihtiyacımız acil ve önceliğimiz olduğu için konunun üzerinde çalışıyoruz.

   

MEDİKAL KÜLTÜR ÜST DÜZEY

Samsun’un medikal alandaki başarısı da malum… İş birliği konusundaki düşünceleriniz neler?

Samsun, medikal firma kümelenmelerinin olduğu bir şehir. Medikal ürün üretme kültürü yüksek. İş birliğinde güçlük çekeceğimizi düşünmüyoruz. Hızlı fonlanacak fonları düşünüyoruz. Başarılı, özgün bir tasarım ortaya koyuldu. Şu an çeşitli görüşmeler sürüyor. Üretim ile ilgili de çeşitli tasarılarımız var.

   

   

SEFERBERLİĞE UYGUN TARAFIZ”

Koronavirüs’le mücadele eden bir TGB olarak, TGB’lere hangi mesajları iletmek istersiniz?

Bizler, bu süreçte sağlık kurumlarının ihtiyaçlarına yönelik hangi noktalarda faydalı oluruz diye sıklıkla düşünüyoruz. Bizler, teknoloji ile iç içe yapılarız. Firmalarımız siper üretiyor sağlık çalışanlarımız için. 10 bini aşkın siper ürettik. Birçok hocamızla da Kovid-19 salgınıyla ilgili mücadelede, kurumlardaki mücadeleyi kolaylaştıracak projeler yürütüyoruz. TGB’ler olarak seferberlik yaratacak uygun tarafız. Hem sanayi hem akademiyi tanıyoruz. Boş durmamız çok doğru değil salgın sürecinde, ki ülkemizin dört bir yanından güzel haberler alıyoruz. Mücadeleye ne kadar katkı sunabilirsek o kadar başarılı oluruz.

Son Güncelleme: 08.04.2020 21:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.