GÜNEYİN AR-GE ÜSSÜ

Yürüttüğü Ar-Ge projeleriyle, üniversite ve sanayi arasında köprü vazifesi gören Mersin Teknopark, 2006 Aralık ayından itibaren başladığı faaliyetlerine, bugün 80’e yakın firmayla devam ediyor. Teknoparkta geçtiğimiz yıl 22 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirildi.

GÜNEYİN AR-GE ÜSSÜ

Yürüttüğü Ar-Ge projeleriyle, üniversite ve sanayi arasında köprü vazifesi gören Mersin Teknopark, 2006 Aralık ayından itibaren başladığı faaliyetlerine, bugün 80’e yakın firmayla devam ediyor. Teknoparkta geçtiğimiz yıl 22 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirildi.

09 Mart 2018 Cuma 08:32
GÜNEYİN AR-GE ÜSSÜ

BÖLGENİN AR-GE ÜSSÜ

Mersin’de üniversite, sanayi ve diğer kuruluşlarca yürütülmekte olan Ar-Ge çalışmalarının yeni teknolojilere dönüşmesi ve sanayiye kazandırılması amacıyla faaliyet gösteren Mersin Teknopark, birçok başarılı projeye imza attı. Bölgesel kalkınmanın itici güçlerinden olan teknopark, 22 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirerek, inovasyon ekosistemine ve ekonomiye ciddi katkıda bulundu. Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, “Geçen yıl itibariyle yaklaşık 22 milyon doların üzerinde ihracat yaptık. Firmalarımız 200 milyon liranın üzerinde gelir elde etti” dedi. 78 firmanın faaliyet gösterdiği bölgelerinde, 560 Ar-Ge personeli bulunduğuna dikkat çeken Durmaz, “Faal olan teknoparklar arasında 4'üncü sırada yer alıyoruz” bilgisini verdi.

YÜZDE YÜZ DOLULUK ORANI

Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü içinde 2005 yılında kurulan ve 2006 yılında faaliyete başlayan Mersin Teknopark, yürüttüğü Ar-Ge projeleri ve sanayiye sunduğu hizmetlerle önemli bir görev yürütüyor. Genel Müdür Özgür Durmaz, teknoparkın 2006 yılında faaliyete başladığını ancak burasının Türkiye'deki teknoparklardan farklı bir şekilde yapılandığını söyledi. Durmaz, “İlin Valisi Mersin Teknopark'ın yönetim kurulu başkanı olarak, faaliyetlerimizin başını çekiyor. Mersin Üniversitesi Rektörümüz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odamız, Mersin-Tarsus OSB’miz, Akdeniz İhracatçılar Birliğimiz ve Tarsus Ticaret Odamızın ortaklığında kurulmuş bir yapıyız. 2006 Aralık ayından itibaren firma kabulüne başladık. Bugün itibariyle 78 firmasıyla faaliyetlerini yürüten ve yüzde 100 dolulukta bir teknoparkız" diye konuştu.

MULTİDİSİPLİNER ÇALIŞMA

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’nun öncelikli olarak bilişim sektörüne, akademisyenlere, Ar-Ge yapacak girişimcilere ve işletmelere destek mekanizmasını çalıştırdığını vurgulayan Durmaz, “Bu sürecin doğal sonucu olarak yüzde 65 civarında bilişim firmasıyla faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bunun yanında ihtisas bir teknopark değiliz multidisipliner çalışıyoruz. Makine, sağlık, ambalaj, tasarım, gıda, medikal, elektronik, otomotiv ve destek mekanizması gibi süreçlerde firmalarımız faaliyetlerini yürütüyorlar” dedi.

DÖRDÜNCÜ SIRADA

Genel Müdür Özgür Durmaz, Mersin Teknopark bünyesindeki firmalarda 560'ın üzerinde Ar-Ge çalışanı olduğunu belirterek, “Dolayısıyla Mersin'in beyniyiz diyebiliriz. Türkiye'de bugün itibariyle 72 teknoloji geliştirme bölgesi ilan edilmiş durumda. Bunların 56 tanesi şu anda faaliyetle. 2016 verileri 2017 Kasım ayında Bakanımız tarafından açıklandı. Mersin Teknopark olarak faal olan teknoparklar arasında 4'üncü sırada yer alıyoruz. Tabi bu hem yönetimimizin hem de firmalarımızın gücünden hem de bizim onlara sunduğumuz imkanlardan kaynaklanıyor” bilgisini verdi.

22 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Türkiye'de ve dünyada teknoloji ihracatının çok kıymetli olduğunun altını çizen Durmaz, “Firmalarımız geçen yıl itibariyle yaklaşık 22 milyon doların üzerinde ihracat yaptılar. Tabi bu rakamlar daha kesin rakamlar değil. Yılın çok başındayız. Dolayısıyla rakamlar çok daha yukarıda da değerlendirmelere yer bulacaktır. 200 milyon liraya yakında gelir elde ettiler. Dolayısıyla bu sadece Ar-Ge süreçlerinden kaynaklanan, üretim bandının dahil olmadığı bir Ar-Ge miktarıdır. Firmalarımızın gelirlerinin bir kısmı da fikri mülkiyet haklarından kaynaklanıyor. Teknopark bünyesinde kuruluşundan bugüne 180 civarında fikri mülkiyet hakları da bulunmaktadır”dedi.

YENİ ALAN AÇILACAK

Projelerle büyüyen bir teknopark olduklarına dikkat çeken Durmaz, “Biz, projelerle büyüyen bir teknoparkız. Firmalarımızı da bu noktada büyütmeye gayret ediyoruz. Firmalarımızın büyüme süreçlerinde onlara verdiğimiz destekler zaten yasanın sunduğu destekler. Yüzde 100 dolu olmamız sebebiyle de firmalarımız için fiziki alanlar üretmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla yeni bir alan sürecimiz başladı. Onunla ilgileniyoruz. Firmalarımızı ön kuluçkadan başlayarak, kuluçka, büyüme ve Ar-Ge süreçlerine ulaşana kadar ki bütün çalışmalarına destek olmaya devam ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.