GİRİŞİMCİLER “ÇEKİRDEKTEN” YETİŞİYOR

Girişimcileri emekleme döneminde kucaklayarak zamanla depar atmalarına fırsat sunan girişim ve ticarileşme üssü İTÜNOVA TTO, omuz vereceği projeleri çekirdekten yetiştiriyor. TTO, girişimden şirketleşmeye kadar farklı birçok birimiyle de sanayinin çarkını “hızlandırıyor”.

GİRİŞİMCİLER “ÇEKİRDEKTEN” YETİŞİYOR

Girişimcileri emekleme döneminde kucaklayarak zamanla depar atmalarına fırsat sunan girişim ve ticarileşme üssü İTÜNOVA TTO, omuz vereceği projeleri çekirdekten yetiştiriyor. TTO, girişimden şirketleşmeye kadar farklı birçok birimiyle de sanayinin çarkını “hızlandırıyor”.

01 Aralık 2017 Cuma 08:59
GİRİŞİMCİLER “ÇEKİRDEKTEN” YETİŞİYOR

250. yılına merdiven dayayan, akademik birikimiyle sanayinin geleceğini şekillendiren İTÜ’nün bilimsel altyapısını kullanarak 2013’ten bu yana bilgi, değer ve teknoloji üreten İTÜNOVA TTO; 320 sanayi iş birliği ve 142 patent başvurusuyla camianın örnek TTO’su… Tanıtım, girişimcilik, fon, sınai mülkiyet ve iş birliği gibi farklı alanlarda kurulu birimleriyle olduğu kadar, özel sektör ciddiyetinde yönetilen yapısıyla da rakiplerinden ayrılan merkezin müdürlüğünü sektör tecrübesi ve disipliniyle tanınan Dr. Ercan Çitil üstleniyor. Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişte, ekonominin sağlıklı işleyebilmesi ve fikirlerin Ar-Ge’ye, Ar-Ge’nin ise ticari boyut kazanarak katma değere dönüştürülebilmesi ekseninde teknoloji transferinin hayati önem taşıdığını belirten İTÜNOVA TTO Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil, TEKNOPARK’a konuştu. Girişimcileri “çekirdekten” yetiştirdiklerini ifade eden Çitil, iyi projeleri kuluçkaya yatırdıklarını ve girişimcilik ekosistemine doping sağladıklarını dile getirdi. “Yüksek katma değer üretmeyi amaçlayan tüm seviyedeki girişimlerin başarılı olması hedefimizdir” açıklamalarına yer veren Çitil, bölgede girişimcilere sağlanan destekle ilgili de bilgilerini bizlerle paylaştı.

Proje deryası TTO

TTO’nuzu tanıtarak, birimlerinizi ve istatistiklerinizi paylaşabilir misiniz?

Akademik bilgi ve tecrübenin, sanayinin sahip olduğu bilgi, pazar tecrübesi ve mali güç ile birleşmesi için, ortak işbirliği platformları yaratacak TTO gibi kurumsal arayüzlere ihtiyaç duyulmakta. Üniversiteye ve sanayiye hizmet için kurulan, şirketlerin teknolojik rekabet edebilirliğini artırabilmek ve toplumun her kademesindeki bireyleri daha yenilikçi, daha girişimci kılabilmek amacıyla çalışan teknoloji transfer ofisimiz, bu amacın gerçekleşmesi için sunduğu hizmetleri 5 farklı hizmet birimi altında toplamaktadır. Bugüne kadar 140 eğitim ve 380 etkinlik veren Tanıtım ve Farkındalık Biriminde proje sahiplerine yerli ve yabancı destek programları hakkında bilgi verilmekte, H2O e-bültenimiz hedef kitlelerle buluşmaktadır. Ulusal ve Uluslararası Fonlar Birimimizde, proje sahipleri uygun finansmanla eşleşmektedir.  Destek verilen 132 ulusal, 75 uluslararası olmak üzere toplamda 207 proje üzerinde akademisyen ve sanayicilerle birlikte çalışılmıştır. Üniversite-Sanayi İş Birliği Birimimiz, THY, TUSAŞ, Arçelik, Aselsan, Turkcell, Vodafone gibi sektör devleriyle akademisyenleri buluşturmuş; Ocak 2014’den bu yana 442 akademisyenle çalışan TTO’muz, bütçesi 90 milyon TL’yi bulan, 320 üniversite-sanayi iş birliği projesine imza atmıştır. 101’sı ulusal 46’sı uluslararası olmak üzere İTÜ’lü akademisyen ve girişimcilerin buluşları için toplam 147 patent başvurusu yapılan Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Birimi, patent, faydalı model, marka ve endüstriyel tasarım alanlarında ivme yükseltmektedir. 2016’da İTÜ’lü bir akademisyenimizin yapmış olduğu yazılım yurtdışında bir firmaya lisanslanmıştır. Girişimcilik ve Şirketleşme Birimimizde ise, buluşlar ürüne çevrilmektedir. 2016 yılında İTÜNOVA ve İTÜ ARI Teknokent, İTÜ Çekirdek ve İTÜ GATE girişimcilik programlarına 6 milyon TL bütçe ayırarak fikirden üretime giden yolda birçok projeye destek vermiştir.

Özel sektör ciddiyeti

Diğer TTO yapılarından farklı bir modeldesiniz. Şirket yapınızdan bahsedebilir misiniz?

İTÜNOVA Teknoloji A.Ş. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine uygun olarak 7.2.2013 tarihinde yüzde 52’si İTÜ ve yüzde 48’i İTÜ Vakfı ortaklığında A.Ş. olarak kuruldu. Halen yüzde 52 İTÜ, yüzde 47 İTÜ Vakfı ve yüzde 1 ARI Teknokent A.Ş. ortaklığındadır. Hizmetlerimizi özel sektör hızında verebilmek adına böyle bir model tercih edildi.

613 girişimciye destek yağdı
İTÜ Çekirdek’in girişimcilere sunduğu hizmetler ve diğer TTO’lardan farkları nelerdir?

İTÜNOVA TTO olarak İTÜ ARI Teknokent’le birlikte; “İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi”, “Big Bang Girişimcilik Yarışması”, ve “INNOGATE Uluslararası Girişim Hızlandırma Programı” gibi öncü uygulamalarla, yüksek katma değer üretmeyi amaçlayan her seviyedeki girişimlerin başarılı olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2017 itibarıyla 6. yaşına giren ve 360 derece destek platformu olarak tanımlanan dünyanın 20 en iyi kuluçka merkezinden İTÜ Çekirdek, her sektöre açık yapısıyla “1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı 1.Aşama Uygulayıcısı” olarak seçilmiştir. Son 5 senede 722 projeye ve bin 613 girişimciye 20 milyon TL’lik yatırım desteğinde bulundu. Çekirdek’in her dönem sonu gerçekleştirdiği Big Bang adlı yarışmasında ise sadece geçen sene 5 milyon TL’nin üzerinde ödül dağıtıldı. Big Bang böylelikle dünyanın girişimcilere en fazla kaynak sağlayan ilk üç girişimcilik yarışması arasında yer aldı. Girişimcileri proje aşamasından başlayarak destekleyen ve süreç içinde eğitimler, mentorluk, geniş network imkânı, çalışma alanları ve ürün geliştirmeye olanak tanıyan laboratuvar ile destekleyen İTÜ Çekirdek, Big Bang yarışması ile de girişimcilerin yatırım almalarına olanak tanıyor. İTÜ Çekirdek’te şirketleşme aşamasını tamamlayan 175 firma toplamda yaklaşık 20 milyon TL’ye varan ciro elde etti. 175 firmanın toplam değerlemesi 400 milyon TL oldu. Bu firmalar 450’den fazla kişiye istihdam sağladı.

INNOGATE cep rahatlatıyor

Girişimcilere yönelik INNOGATE’ten bahsedebilir misiniz?

Kalkınma Bakanlığı ve İSTKA destekli uluslararası girişim hızlandırma programı INNOGATE’le ileri teknolojili KOBİ’lerin yoğun eğitim ve mentorluk döneminin ardından ABD’deki uluslararası yatırımcıya ve müşterilere ulaşması sağlanıyor. Teknokent’in San Francisco ve Chicago’daki yurtdışı birimleriyle teknoloji üreten yenilikçi firmaların yurtdışına açılması ve yeni iş ortaklıkları kurmalarını destekleyerek Türkiye’den çıkan girişimci teknoloji firmalarının Amerika pazarına kolayca giriş yapması ve uluslararası yatırım almaları amaçlanıyor. Bugüne kadar 80 firmayı ABD’ye götüren ve 40 firmanın ticari faaliyetlerini ABD’ye taşımasına olanak sağlayan INNOGATE Programı kapsamında seçilen firmalar, İTÜ ARI Teknokent’in tecrübesi ve denenmiş yöntemleriyle deneme-yanılma süresini kısaltıyor. INNOGATE, hedefe yönelik atılan adımlar ve kurulan doğru bağlantılar sayesinde kapıları kolay açmasının yanı sıra, ABD pazarına girişte ihtiyaç duyulan hizmetlere maliyetinin çok altında ulaştırıyor. Türkiye’nin girişimcilik ve teknoloji üretim ekosistemine büyük katkı sağlayan INNOGATE, yerli firmaların üretimlerini Türkiye’de yapmalarını, Ar-Ge ve temel kaynaklarını burada geliştirmelerini sağlıyor. Bu sayede programın, Türkiye’de geliştirilen projelerin satış ve pazarlamalarını Amerika pazarına taşımasıyla ülke ihracatına da önemli fayda sağlaması hedefleniyor.

Son Güncelleme: 01.12.2017 16:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78